fbpx
Portal Branży Ogrodniczej

Thuja occidentalis ‚Miss Frosty’ PBR

0

O nagrodzonej  w czerwcu  Top Innowacją Thuji  occidentalis ‚Miss Frosty’PBR z  Agnieszką Pelczar-Kałuzińską i Michałem Kałuzińskim, właścicielami szkółki A&M Kałuzińscy Polskie Korzenie rozmawia Agnieszka Idziak, redaktor naczelna „Biznesu Ogrodniczego”

 

 

Czym nagrodzona Top Innowacją  Thuja occidentalis ‚Miss Frosty’ PBR  wyróżnia się na rynku, co świadczy o jej innowacyjności?

Każda roślina, która przechodzi dwuletnie badania w COBORU, musi okazać się trwała, wyrównana i inna niż dotychczas znane odmiany. Thuja occidentalis ‘Miss Frosty’ PBR przeszła pomyślnie badania i została wpisana do Księgi Ochrony Roślin Uprawnych oraz  procedurę rozszerzenia ochrony na teren całej Unii Europejskiej. To wolno rosnący krzew o pokroju szerokiego stożka. Po 10 latach dorasta do 1 m wysokości i około 0,6 m średnicy. Cechą charakterystyczną, która go wyróżnia i czyni interesującą odmianą jest biały kolor delikatnych gałązek, sprawiający wrażenie oszronienia.

 

Prace nad odmianą, do czasu, gdy udało się ją wprowadzić do sprzedaży trwały 12 lat. W jaki sposób szukacie roślin, które chcecie włączyć do oferty?

Selekcja nowych odmian polega głównie na obserwacji przyrody. Jeśli obcuje się z roślinami na co dzień, zauważa się wszystkie odstępstwa w zakresie danej odmiany. Odróżniającą się roślinę odstawia się w inne miejsce, do obserwacji. Przez lata sprawdza się, czy jest trwała, czy nie następują rewersje do odmiany macierzystej bądź dalsze mutacje. Prowadzi się próby, w jakich warunkach najlepiej ją rozmnażać. Nowe odmiany pokazuje się doświadczonym hodowcom i firmom zajmującym się ochroną prawną odmian, aby wyłonić te z największym potencjałem na rynku. Zdanie hodowcy bowiem nie zawsze jest takie samo, jak potencjalnych konsumentów, ze względu na jego osobisty stosunek do własnych odmian.

 

Jakich roślin dziś poszukują klienci, na co zwracają uwagę i jak Thuja occidentalis ‚Miss Frosty’PBR wpisuje się w te potrzeby?

Klienci szukają dziś nowości, różniących się od obecnych na rynku odmian. Chcą w swoich ogrodach mieć coś, czego nie mają sąsiedzi. Poszukują  roślin bezobsługowych, w co idealnie wpisują się rośliny iglaste, a także takich, które zdobią ogród przez cały rok. Thuja occidentalis ‘Miss Frosty’ PBR doskonale  spełnia te wymagania.

 

Co klient kupujący tę roślinę powinien wiedzieć na temat pielęgnacji i potrzebnych warunków do jej dobrego wzrostu?

 

Thuja occidentalis ‘Miss Frosty’PBR ma wiele zalet. Jest odporna na niskie temperatury, a także na choroby i szkodniki. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, żyzne, a stanowiska od słonecznych do lekko zacienionych. Nie lubi wysokich temperatur i źle znosi suszę. Korzystne jest ściółkowanie korą sosnową. Świetnie prezentuje się w zestawieniu z wrzosami, innymi iglakami, w ogrodach skalnych, na rabatach i w pojemnikach.

Polecamy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.