Bylina Roku 2015

Członkowie amerykańskiego stowarzyszenia branżowego Perennial Plant Association (PPA) już od 25 lat wybierają „Bylinę Roku”  – The Perennial Plant of the Year™.  W tym roku ten tytuł przypadł bodziszkowi kantabryjskiemu  – Geranium x cantabrigiense ‘Biokovo’

Konkurencja jest bardzo duża – każdego roku do konkursu zgłaszane jest nawet 400 różnych taksonów, spośród których na karcie do głosowania znajdują się ostatecznie tylko trzy lub cztery rośliny. Pretendentki do tytułu „Byliny Roku” muszą spełniać kilka kryteriów: być przydatne do uprawy w różnych warunkach klimatycznych, łatwo się mnożyć, charakteryzować się dobrą zdrowotnością oraz zachowywać walory ozdobne jak najdłużej w okresie wegetacji. Przedstawiciele PPA zapewniają, że nagrodzone byliny to „pewniaki”.
W 2015 r. tytuł „Byliny Roku” przypadł bodziszkowi kantabryjskiemu (Geranium x cantabrigiense) ‘Biokovo’. Rośliny te rosną kępiasto, szeroko i osiągają wysokość ok. 30 cm. Aromatyczne liście są bardzo dekoracyjne przez cały okres wegetacji. Są one głęboko powcinane, w zarysie okrągłe, jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na atrakcyjny, czerwonopomarańczowy kolor.
 
Odmiana ta kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty są białe z różowym żyłkowaniem
(w miarę starzenia stają się jasnoróżowe), z wyraźnie wystającymi pręcikami i słupkiem.

Bodziszek kantabryjski ‘Biokovo’ dobrze rośnie na przeciętnych, dobrze zdrenowanym glebach, na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Najładniej prezentuje się posadzony w większych grupach. Jest łatwy w uprawie, wymaga jedynie usuwania przekwitniętych kwiatostanów.

Źródło: ogrodoinfo
 

REKLAMA
blank

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: