Centrum ogrodnicze Kapias

Centrum ogrodnicze to miejsce, w którym potencjalny klient może dokonać kompleksowych zakupów do swego domu i ogrodu. Od niedawna jednak nabywca poszukuje dodatkowych atrakcji i liczy na wyjątkową atmosferę oraz możliwość spędzenia wolnego czasu w pięknym otoczeniu. Łącząc przyjemne z pożytecznym, państwo Kapiasowie zyskują klientów z całego kraju

 

Tekst: Ilona Rosiak

 

Centrum Ogrodnicze Kapias mieści się w Goczałkowicach Zdroju, przy trasie między Tychami a Bielskiem-Białą. Dzięki swej atrakcyjnej lokalizacji trafiają do niego klienci z całego kraju i zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia. Miejsce, które udało się stworzyć Elżbiecie, Bronisławowi i Wojciechowi Kapiasom, to wspaniałe siedlisko, gdzie każdego dnia odbywa się festiwal zmysłów. Główną atrakcją są bowiem ogrody pokazowe o zróżnicowanej tematyce, ale z jednakowo silnym ładunkiem energetycznym. – Przyjeżdżamy tutaj po całym tygodniu wytężonej pracy i ładujemy akumulatory – wyjawia z uśmiechem spotkana w centrum klientka państwa Kapiasów.

 

Ogrody ukojenia
Kluczem do sukcesu właścicieli centrum ogrodniczego są niewątpliwie ogrody pokazowe, których powierzchnia zajmuje blisko 2 z 25 hektarów całego gospodarstwa. Warto wspomnieć, iż państwo Kapiasowie są przede wszystkim szkółkarzami, którzy od ponad 30 lat zajmują się produkcją roślin. – Szkółka, którą prowadzimy wspólnie z mężem i jego bratem, powstała w 1979 roku. Od tego czasu poszerzony został asortyment i powstało działające przy szkółce centrum ogrodnicze – wyjaśnia Elżbieta Kapias. – To właśnie potrzeba efektownego wyeksponowania roślin natchnęła nas do zrealizowania ogrodów pokazowych. Takiej prezentacji nie zastąpią kolorowe banery czy etykiety. Piękno roślin oddaje tylko ich naturalne środowisko, a więc ogród – precyzuje pani Elżbieta. Poszczególne zakątki i zaułki – romantyczny, z fontanną, leśny, górski, zachodzącego słońca czy angielski – stanowią przykład ogrodów kolekcjonera, a każda użyta w nich roślina jest dokładnie opisana. Dzięki temu osoba zwiedzająca, czyli jednocześnie potencjalny klient centrum, może łatwo odnaleźć egzemplarz również na placu sprzedaży roślin.

W ogrodach znajdują się ławeczki i altanki, gdzie można odpocząć i podziwiać roztaczające się widoki, a także komponować swój własny skrawek zieleni. Ogrody są czynne od połowy kwietnia do końca października, a ich infrastruktura odpowiada potrzebom osób niepełnosprawnych. Dla dzieci przewidziana jest ścieżka edukacyjna o tematyce: „Ogród i jego znaczenie w naszym życiu”. Istnieje również możliwość spaceru z przewodnikiem. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

 

 

Kapias Cafe
Zwiedzanie ogrodów pokazowych trwa średnio od 1,5 do 2 godzin. Na osoby, które już nasyciły zmysły pięknem natury, czeka festiwal smaków w nowo powstałej kawiarni. Jej otwarcie miało miejsce w kwietniu 2010 roku i od tego momentu każdego dnia serwuje się tu klientom centrum ogrodniczego wspaniałe przysmaki. Poza doskonałą kuchnią na uwagę zasługuje również wystrój wnętrza kawiarni, który oddaje sielską atmosferę siedliska w Goczałkowicach Zdroju. Włączenie do centrum ogrodniczego restauracji czy kawiarni to nowoczesny i często rekomendowany sposób na przyciągnięcie mniej profesjonalnych klientów, którzy mogą jeszcze nie być zdecydowani na zakup, ale przy okazji wizyty w centrum skorzystają z innej formy konsumpcji. Taki punkt handlowy będzie przyciągał nie tylko szerokim asortymentem produktów ogrodniczych, ale również bogactwem smaków.

 

Wokół sprzedaży
Choć podstawową funkcją centrum ogrodniczego jest sprzedaż, to u państwa Kapiasów nie odczuwa się jej wyraźnej dominacji. Można odnieść wrażenie, że podstawowe  produkty ogrodnicze są raczej uzupełnieniem bogatej oferty roślin. W rzeczywistości jednak klienci tego centrum dokonują zakupów komplementarnych, w skład których poza roślinami, podłożami czy nawozami, wchodzą także elementy dekoracyjne oraz donice. Ich sprzedaży poświęcony jest osobny pawilon, w którym bardzo często zmieniana jest ekspozycja, a asortyment występuje w krótkich seriach.

 

Elżbieta Kapias podkreśla rolę sprzedawcy. – Dzięki sprawdzonemu personelowi wysoki poziom obsługi doceniany jest przez naszych stałych klientów, którzy przywiązali się nie tylko do miejsca, ale również do kompetentnych sprzedawców – stwierdza pani Elżbieta. Zasługą sprzedawców jest m.in. cieszące się niezwykłym powodzeniem Dni Otwarte Centrum Ogrodniczego i Szkółki Roślin Ozdobnych Kapias, odbywające się trzy razy w roku. Ostatnia tego typu impreza odbyła się 17-19 września 2010 roku pod hasłem „Kolory września”, a jej motywem głównym była dynia.

Na zakończenie warto dodać, że Centrum Ogrodnicze oraz Szkółka Roślin Ozdobnych Kapias należą do Związku Szkółkarzy Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
SpogaGafa - Targi ogrodnicze