Ciemiernik zdobywa rynek

Które z roślin są na topie w okresie jesiennym, jak się zatowarować, żeby odnieść sukces? Według wyników sprzedaży platformy zakupowej GROEN-Direkt czarnym koniem sezonu może zostać jeszcze do niedawna niszowy ciemiernik

 

Tekst: Przemysław Olewicz

 

TOP 10 październik – listopad

1)            Abies – jodła

2)            Picea – świerk

3)            Viola – bratek

4)            Buxus – bukszpan

5)            Skimmia – skimia

6)            Gaultheria – golteria

7)            Chamaecyparis – cyprysik

8)            Erica – wrzosiec

9)            Hedera – bluszcz

10)         Helleborus – ciemiernik

 

Typowo jesienne rośliny, takie jak Skimmia, Gaultheria i Erica stanowią istotne pozycje w rankingu 10 najlepiej sprzedających się pozycji platformy zakupowej GROEN-Direkt. Na szczycie listy znajdują się świerk i jodła, co pozwala wysnuć wniosek, że konsumenci już myślą o świętach Bożego Narodzenia. Drzewa te są bardzo popularne w okresie października i listopada, dlatego duża ich część już jest w przedsprzedaży.

Od niszy do hitu

 

Na końcu listy znajduje się inna typowo świąteczna roślina – ciemiernik – która zyskuje na popularności. W zależności od gatunku, pierwsze kwiaty mogą pojawiać się jeszcze przed świętami. Dlatego ciemiernik biały nazywany jest przez kupujących różą Bożego Narodzenia. Szczyt zainteresowania tą roślinę przypada na koniec listopada, a w szczególności na grudzień. Jeszcze 10 lat temu ciemierniki były nieznane, drogie i trudne do wyhodowania. Odwieczną zagadką było to, czy zakwitną na święta Bożego Narodzenia. Jednak ich kwiaty są niezwykle atrakcyjne zimą, dlatego hodowcy podjęli wysiłki, aby uzyskać większą kontrolę nad etapami kwitnienia.

 

Teraz pierwsze ciemierniki kwitą już w lecie.

W szkółce De Liesvelden każdego roku produkuje się ogromną liczbę ciemierników, a sezon ich sprzedaży wzrósł do ponad sześciu miesięcy w roku, od połowy września do marca. – Tak jak wiele typowo sezonowych roślin, tak i ciemierniki ewoluowały z produktów niszowych do tych wiodących – informuje Teunis Versteg ze szkółki De Liesvelden. Szkółka Hoogeveen Plants to również przodujący producent ciemierników. Ich sezon sprzedaży rozkwita w ostatnich kilku latach, jednak menedżer sprzedaży, Tim Sonneveld, ostrzega kupujących przed zakupem zbyt wielu roślin na początku sezonu: – Ciemierniki, które kwitną przed końcem października są w tak zwanej fazie wzrostu. Te kwiaty nie będą kwitnąć długo i obficie w centrach ogrodniczych lub u kupujących. Więc jeżeli detalista planuje w tym sezonie wcześnie zaoferować ciemierniki, powinien kupić je w małych ilościach. Od 43 do 44 tygodnia rośliny będą w fazie generatywnej, dlatego będą kwitnąć obficie przez wiele tygodni. Właśnie w tym czasie należy kupić je w dużych ilościach – doradza.

REKLAMA
Kronen reklama

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: