Energia geotermalna ogrzeje szklarnie?

Według ekspertów Rabobanku, jednej z holenderskich instytucji finansowych, energia geotermalna może w przyszłości zastąpić gaz ziemny używany do ogrzewania szklarni i pozwoli zredukować koszty nawet o 50%. Potencjał do wykorzystania tego źródła energii w Polsce jest bardzo duży

Jak podaje www.freshfruitportal.com, uprawy szklarniowe w Holandii generują ok. 2% krajowego zużycia gazu ziemnego, a koszty ogrzewania szklarni szacuje się w tym kraju na 2,1 mld dolarów. Zdaniem ekonomistów Rabobanku, energia geotermalna mogłaby w znaczącym stopniu zastąpić gaz i obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%.
Energia termiczna skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii. Jak podaje Statistical Review of World Energy przygotowany przez firmę BP, wykorzystuje się ją w 64 krajach. Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne – możliwości wykorzystania tego źródła energii dotyczą 40% obszaru kraju. Jeśli ten sposób ogrzewania szklarni sprawdzi się w Holandii, być może w przyszłości zostanie wykorzystany także w Polsce.
 

REKLAMA
Kronen reklama

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: