Portal Branży Ogrodniczej

Granulowane nawozy do trawników

Kategoria produktów do trawników jak żadna inna daje możliwość sprzedaży łączonej. Asortymentem podstawowym, poza mieszankami nasion traw, są specjalistyczne nawozy granulowane. Jakie propozycje na 2011 rok przygotowali producenci?

 

Tekst: Anna Walczak

 

Nawozy do trawników to jeden z najszybciej rotujących produktów w centrach ogrodniczych. Wynika to z faktu, iż nawożenie trawników jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Rozpoczyna się go już wiosną i przeprowadza się co 3-4 tygodnie aż do końca sierpnia. Dlatego w tym okresie należy zadbać o dostępność produktów do nawożenia Wyjątkowo istotna jest więc stała współpraca z terminowymi dostawcami. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie oferty, jeśli chodzi o gramaturę nawozów. Choć klienci ze względu na popularność trawników chętnie sięgają po nawozy w 8-,10- i 25-kilogramwych workach, w centrach nie może zabraknąć tych w 1- i 2-kilogramowych opakowanich dedykowanych właścicielom mniejszych trawników. Jak powinna wyglądać prawidłowo zorganizowana półka z nawozami? Klient musi mieć przede wszystkim wybór, dlatego w centrum ogrodniczym powinny się znaleźć produkty z niskiej, średniej i wysokiej półki cenowej.
Co ważne, w ostatnim czasie na popularności zyskują nawozy premium, wśród których wyróżnić należy nawozy długo działające, czyli te o kontrolowanym procesie uwalniania składników. Zdaniem wiodących operatorów, rynek nawozów długo działających to segment rozwijający się bardzo dynamicznie. Produkty te stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na zabiegi pielęgnacyjne – wystarczy bowiem zastosować je tylko dwa razy w sezonie. Według prognoz nawozy długo działające będą uzyskiwały coraz większy udział w rynku.
Kategoria nawozów nieustannie się rozwija, o czym świadczy choćby liczba prezentowanych na naszych łamach marek. Producenci rokrocznie proponują nowe rozwiązania. Wśród nich na uwagę zasługują mineralne nawozy specjalistyczne. I tu wyróżnić należy te zawierające do 5 proc. żelaza i dużą dawkę azotu, czyli nawozy zwalczające mech. Produkty wzbogacone w żelazo szczególnie dobrze rotują w okresie wiosenno-letnim. Nawozy na mech stosuje się w okresie od połowy kwietnia do połowy lipca, dlatego nie może ich wtedy zabraknąć w centrach ogrodniczych. Klienci często decydują się również na zakup nawozów regenerujących trawniki, które wspomagają system korzeniowy, co przyczynia się do szybszego rozkrzewiania roślin. Ważne, by ta grupa produktów znalazła się w placówkach wczesną wiosną, gdyż pomaga przywrócić świetność trawnikom po zimie. Idąc o krok dalej, producenci nawozów przygotowują mieszanki o specjalnie dobranym składzie i właściwościach fizycznych  przeciw żółknięciu czy chwastom.

 

 

Polecamy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.