
Podążamy właściwą drogą
Specjalnie dla „Biznesu Ogrodniczego” Wojciech Surowiec, właścicel firmy Agro-Sur w ekskluzywnym wywiadzie opowiada o zmieniających się oczekiwaniach klientów, ekologicznych systemach montowanych w centrach ogrodniczych i cieplarniach oraz sposobach dotrzymywania terminów inwestycji
Rozmawia: Michał Gradowski
Jako firma zajmująca się projektowaniem, produkcją i montażem obiektów ogrodniczych – centrów, szklarni, bloków i tuneli foliowych – mają Państwo stały kontakt z wieloma firmami. Jaka jest kondycja branży?
Nasze prognozy dla branży ogrodniczej zakładają stabilny rozwój przez najbliższych kilka lat. Obserwujemy tendencję wzrostową w porównaniu z poprzednimi latami. Wieloletnia praca włożona przez nasze działy: techniczny, handlowy i montażowy, daje wymierne efekty w postaci zwiększającej się co roku liczby inwestycji. Najnowsza oddana do użytku to Centrum Ogrodnicze POAR Anny i Mieczysława Kłaków w Złotoryi o powierzchni ok. 1 tys. m2. Obecnie prowadzimy także zaawansowane rozmowy z kilkoma klientami zainteresowanymi tego typu obiektami. Dużą szansą na rozwój branży jest planowane w najbliższym czasie uruchomienie funduszy unijnych, które mogą znacząco zwiększyć liczbę inwestycji naszych klientów.
Na początku lat 90. wiele nowych inwestycji powstawało za gotówkę. Obecnie rynek jest zmienny, konkurencja większa, a ryzyko często trudne do oszacowania. Jak ta zmiana sytuacji wpływa na funkcjonowanie Pana firmy?
To prawda, w latach 90. wiele inwestycji powstawało za gotówkę. Obecnie większość naszych klientów korzysta z dotacji i kredytów preferencyjnych. Zdajemy sobie sprawę, ile formalności inwestorzy muszą załatwić przed uzyskaniem kredytu, dlatego postanowiliśmy im pomóc, oferując wewnętrzne finansowanie ich inwestycji. Pozycja, jaką wypracowaliśmy sobie przez lata działalności w jednym z największych banków, pozwoliła nam zaoferować współfinansowanie inwestycji klienta. Naszą nową propozycją jest natomiast leasing. Zdarza się również, że naszym stałym klientom oferujemy odroczony termin płatności.
Jak od momentu powstania firmy zmieniły się oczekiwania Państwa klientów oraz wymogi dotyczące budowy obiektów ogrodniczych?
Około 20 lat temu, gdy rozpoczynaliśmy swoją działalność, nowoczesna technika ogrodnicza dopiero wchodziła na polski rynek. Dzięki kontaktom rodzimych firm z zachodnimi przedsiębiorstwami oraz zagranicznym wyjazdom handlowym ogrodników w naszym kraju zrodziła się potrzeba wprowadzania nowych technologii. Chodziło o zwiększenie jakości i wydajności produkcji w gospodarstwach ogrodniczych. Z czasem coraz bardziej wymagający konsumenci wymusili także popyt na nowoczesne centra ogrodnicze. Obecnie polskie obiekty ogrodnicze niczym nie ustępują tym zachodnim, a w niektórych aspektach nawet je przewyższają.
W miarę upływu lat zmieniające się oczekiwania klientów dotyczyły zwiększania wysokości i szerokości poszczególnych naw, co stwarza lepsze warunki dla upraw i zwiększa możliwości logistyczne. Opracowaliśmy więc własne konstrukcje szklarni oraz systemy kontroli klimatu do optymalizacji produkcji ogrodniczej przy minimalnym zużyciu energii. Istotną i nową kwestią jest także zabezpieczenie ognioochronne konstrukcji na etapie produkcji, wymagane przepisami budowlanymi przy obiektach użyteczności publicznej. Nasza firma wykonuje je we własnym zakresie. Jesteśmy w stanie spełnić wymagania klientów w zakresie różnego typu systemów wietrzeń czy pokrycia obiektów. Wśród centrów ogrodniczych nowością są natomiast obiekty dwupoziomowe – z biurami lub częścią gastronomiczną na piętrze.
Jakie rozwiązania ograniczające zużycie energii proponuje firma Agro-Sur?
Stosujemy powszechnie znane kurtyny cieniująco-termoizolacyjne – zarówno pojedyncze, jak i podwójne, górne, boczne i szczytowe. Przy obecnych cenach ogrzewania systemy te będą zwracać się w krótkim czasie. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że mogą być stosowane do zacieniania w okresach mocnego nasłonecznienia. Podwójna pompowana folia stosowana na blokach i tunelach foliowych zapewnia dużą energooszczędność dzięki zastosowanej poduszce powietrznej. Dodatkowo komputery klimatyczne według napisanego programu sterują poszczególnymi urządzeniami, takimi jak zasłony, wietrzenia, ogrzewanie, nawadnianie i inne, uwzględniające minimalizowanie zużycia energii. Powstają również ekologiczne systemy ogrzewania oparte na wodnych buforach ciepła i kamiennych akumulatorach nadwyżek ciepła. Firma Agro-Sur wraz z Instytutem Ogrodniczym w Skierniewicach wykonała już doświadczalne akumulatory kamienne, pracujemy nad ich praktycznym zastosowaniem. Ten pomysł ma duży potencjał. W centrach ogrodniczych stosujemy natomiast ekonomiczne nagrzewnice powietrzne oraz elewacje wykonane z ciepłego systemu profili fasadowych z wypełnieniem niskoemisyjnymi zespolonymi szybami 24 mm oraz płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym.
Cały wywiad w majowym „Biznesie Ogrodniczym".
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.