Polecane rośliny

Polecane rośliny – kwiecień 2017

 

 

 
Cornus mas 'Jantarnyj’ – dereń jadalny 'Jantarnyj’ 
 
Duży krzew lub małe niskopienne drzewko, dorastające do 3-5 m wysokości. Kwiaty żółte, liczne, rozwijają się w marcu.Owoce pojawiają się dopiero na jesieni i krótko pozostają na drzewie. Są bardzo oryginalne zarówno pod względem wyglądu, jak i smaku. Mają owalny kształt i jasnożółte zabarwienie o niemal przeźroczystym miąższu, które jest kwaśno-słodkie w smaku, zupełnie odmienne od smaku derenia jadalnego. Można spożywać je surowe lub sporządzać z nich nalewki, marmolady i inne przetwory.
 
Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Krzysztof Kubiczek
ul. Pańska 50; 43-332 Pisarzowice 
www.kubiczek.com.pl
 
 
 
Jarzębina ‘Ulung’
Odmiana jarzębiny o jadalnych owocach niezawierających goryczki. Drzewo rośnie zdrowo i silnie do wysokości ok. 7-8 m. Liście zdrowe, jesienią przebarwiające się na kolor pomarańczowo-czerwony w zależności od warunków glebowych i pogody. Cenna odmiana sprawdzająca się w przestrzeni miejskiej oraz prywatnych ogrodach. Jesienią stanowi piękny kolorowy akcent.
 
Szkółka Krzewów i Drzew Ozdobnych Krystyna i Stanisław Abram 
ul. Szeroka 43; 43-450 Ustroń 
www.abram-szkolka.com.pl
 ___________________________________
(3) Magnolia ×soulangeana 'Satisfaction’
 
Wolno rosnący krzew o zaokrąglonym pokroju. Liście jajowate, ciemnozielone, pod spodem jaśniejsze, opadające na zimę. Kwitnie niezwykle obficie na przełomie kwietnia i maja, przed rozwojem liści. Kwiaty w kształcie kielicha, różowe u nasady, jaśniejsze na końcach, wewnątrz kremowo-białe, pachnące. Odmiana idealna dla niecierpliwego ogrodnika, ponieważ nawet bardzo młode rośliny zawiązują liczne pąki kwiatowe. Po 10 latach osiąga ok. 2,5 m wysokości i podobną szerokość. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych. Potrzebuje gleby żyznej, wilgotnej, zasobnej w próchnicę o odczynie lekko kwaśnym. Zimą należy chronić system korzeniowy poprzez okrywanie. Korzystne jest całoroczne ściółkowanie. 
 
A&M Kałuzińscy
Szkółka Polskie Korzenie
Boczki-Parcele 14
98-240 Szadek
 
www.kaluzinscy.pl
 
(4)Campanula portenschlagiana 'Catharina’ – Dzwonek dalmatyński 'Catharina’
 
Obficie kwitnąca bylina o niewielkich wymaganiach. Niezwykle atrakcyjna dzięki liliowo-niebieskim kwiatom w kształcie dzwonków. Najlepiej sprawdza się w ogródkach skalnych, na murkach ogrodowych, gdzie może tworzyć okazałe nawisy. Idealnie nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.
 
 
GOSPODARSTWO SPECJALISTYCZNE PANEK
ul. Marii Dąbrowskiej 12; 05-800 Pruszków 5
www.e-panek.pl
 
(5)Lilak ‘Charles Joly’ (Syringa vulgaris)
Krzew dorastający do 3-5 m wysokości, polecany do nasadzeń na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, toleruje okresowe susze. Odmiana o pełnych, purpurowych, mocno pachnących kwiatach, liście sercowate – typowe dla gatunku. Strefa mrozoodporności: 4 USDA.
 
Gospodarstwo Ogrodnicze Kusibab-Wyka
Prandocin Iły 88; 32-090 Słomniki
www.kusibab-wyka.pl
 
(6)‘Ferdinand Pichard‘ 
Odmiana róży wyhodowana na początku XX wieku we Francji. Do tej pory uznawana jest za jedną z najlepszych róż o paskowanych kwiatach. Posiada półpełne urokliwe kwiaty bardziej lub mniej czerwone w białe i kremowo różowe paski. Pachnie bardzo intensywnie. Polecana do sadzenia w szpalerze ze względu na wyprostowany pokrój. Znosi gorsze gleby, nie toleruje jednak cienia, jest bardzo odporna na choroby grzybowe i niekorzystne warunki atmosferyczne.
 
Szkółka Roślin Ozdobnych ‘Clematisy’ M.K.J. Wędrowscy
ul. Sportowa 1a; 83-211 Kolincz
www.sklep.clematisy.pl 
 
(7)Borówka amerykańska ‘Pink Lemonade’
 
Odmiana samopylna. Owoce różowe, słodkie, o delikatnie cytrynowym posmaku.
Mrozoodporna do -34 ⁰C. Wymagania: gleba lekka, żyzna, o odczynie kwaśnym 3,5-4,5 pH, wilgotna, Stanowisko słoneczne, osłonięte. Zaleca się sadzić obok siebie przynajmniej 2 sztuki.
 
Szkółka Pnączy Wędrowski
ul. Główna 51; 83-211 Kolincz
 
www.wedrowski.pl
 
8) Thuja occidentalis ‘Salland’
Nowa, bardzo ciekawa odmiana o pięknym stożkowym pokroju i jasnożółtym zabarwieniu. Wyjątkowo dekoracyjna wiosną. Starsze przyrosty żółtozielone. Rośnie dość silnie, po 10 latach osiąga ok. 2 m wys. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Polecana do mieszanych kompozycji barwnych i na żywopłoty.
Acrocona
ul. Wilanowska 1; 05-509 Józefosław
www.acrona.pl
 
REKLAMA
SpogaGafa - Targi ogrodnicze