Prawdziwe oblicze Kwiatonu

Tekst: Ilona Rosiak

 

Firma Kwiaton to przedsiębiorstwo o dużym potencjale. Konsekwentne dążenie do celu sprawiło, że dziś Kwiaton to nie tylko hurtownia, ale również centra ogrodnicze. W krótkim czasie, systematycznie co dwa, trzy lata województwo dolnośląskie stawało się bogatsze o kolejne centra ogrodnicze: w Oleśnicy, w Twardogórze, we Wrocławiu przy ul. Opolskiej oraz przy ul. Kosmonautów. Wśród wymienionych placówek najnowsze znajduje się w Twardogórze, a jego uroczyste otwarcie odbyło się 7 marca 2009 roku. Największy obiekt zaś mieści się przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu. Jak jest zorganizowana ta placówka i czym przyciąga klientów?

 

Jedno z czterech
Centrum Ogrodnicze Kwiaton przy ul. Kosmonautów 280/282 we Wrocławiu liczy sobie 520 m2 zadaszonej powierzchni, 1500 m2 ekspozycji zewnętrznej oraz 30 miejsc parkingowych. Placówka funkcjonuje w tym miejscu od 2004 roku, a zastosowana w niej konstrukcja stanowi rozwiązanie zaproponowane przez firmę Deforche.

Z obserwacji kierownika centrum Jerzego Kutwińskiego wynika, że zakupów w tej placówce dokonują głównie właściciele domów jednorodzinnych, w gronie których znaleźć można przede wszystkim młodych ludzi zainteresowanych materiałem szkółkarskim. Średni koszyk zakupowy wynosi 35-40 zł, a liczba klientów weekendowych jest o 60 proc. większa niż w dni powszednie.

Poza sezonem centrum ogrodnicze handluje głównie asortymentem do wyposażenia wnętrz. Mowa tu przede wszystkim o roślinach domowych, produktach do ich pielęgnacji, a także o dekoracjach, w obrębie których poza tradycyjnymi donicami znajdują się również szkło, ceramika oraz sztuka użytkowa. – Nie zapominamy też o produktach okolicznościowych związanych ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy – dodaje Jerzy Kutwiński.

Na półkach centrum ogrodniczego znaleźć można ponadto produkty z branży zoologicznej – karmy dla psów i kotów oraz zabawki i legowiska. Jest to dział, który obecnie znajduje się w fazie rozwoju.

Wrocławskie Centrum Ogrodnicze Kwiaton zdaniem napotkanych w nim klientów wyróżnia się przede wszystkim całoroczną sprzedażą dobrej jakości roślin. Zakupowicze wspominali zarówno o materiale szkółkarskim do nasadzeń w ogrodzie, jak i o roślinach domowych. – Przebywanie w Kwiatonie to dla mnie przyjemność – stwierdza Krystyna Żak, stała klientka centrum przy ul. Kosmonautów. – Robiąc zakupy, zwracam uwagę nie tylko na jakość towaru, ale również na sposób jego ekspozycji. W Centrum Ogrodniczym Kwiaton najwyżej cenię sobie estetykę miejsca i profesjonalną obsługę.

 

W perspektywie czasu
Kwiaton to ponad 20-letnia tradycja, którą zainicjowała hurtowa sprzedaż nasion i cebul kwiatowych. Do dziś zresztą regionalni i ogólnopolscy odbiorcy cenią sobie przede wszystkim urozmaicony asortyment siewny. Przez wiele lat firma zajmowała się jedynie sprzedażą hurtową, dostarczając produkty ogrodnicze na terenie województwa dolnośląskiego. Warto dodać, że klientami Kwiatonu byli i nadal są nie tylko przedsiębiorcy z branży hobbystycznej, ale również profesjonaliści, którzy wysoko cenią sobie unikatowy wręcz wybór nasion.

Jak twierdzi sam właściciel, to rynek wymusił na Kwiatonie obsługę klientów indywidualnych. Pierwszy punkt detaliczny powstał przy ul. Opolskiej i do tej pory sąsiaduje z hurtownią.

– Z tym miejscem wiąże się tragiczne doświadczenie powodzi, z którego, dzięki wsparciu kontrahentów, Kwiatonowi udało się wyjść obronną ręką – wyjaśnia właściciel. Na początku sprzedaż detaliczna budziła podejrzliwość odbiorców hurtowych. Właściciele innych centrów ogrodniczych obawiali się, że w nowo powstałych placówkach Kwiatonu ceny dla klientów ostatecznych będą bliskie hurtowym. – Nie chcieliśmy jednak zrazić do siebie klientów hurtowni – stwierdza Bogdan Gruca. – Z tego powodu musieliśmy opracować przejrzystą politykę cenową, poprzez którą ponownie udało nam się zdobyć ich zaufanie.

 

 

REKLAMA
Kronen reklama

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: