Portal Branży Ogrodniczej

Szkółka Drzew i Krzewów Karol J. Piątkowski

Ponad 60-letnia tradycja Szkółki Drzew i Krzewów w Sompolnie czyni z rodziny Piątkowskich jednych z bardziej doświadczonych szkółkarzy w kraju. Już trzecie pokolenie kontynuuje rodzinne tradycje, które dla założycieli gospodarstwa – Zofii i Jana Piątkowskich – stanowiły największą wartość. Dziś Maria i Karol Piątkowscy wraz z córką Anitą oraz synem Arturem prowadzą szkółkę, w której jakość roślin od zawsze była i będzie najważniejsza

 

Tekst: Ilona Rosiak

 

Polskie szkółki roślin ozdobnych znajdują się dziś na równie wysokim poziomie technologicznym co ich zachodnioeuropejscy konkurenci. Wciąż jednak nie mogą sobie pozwolić na przekształcenie się w monokultury, gdzie masowa produkcja ograniczonej liczby gatunków i odmian z ekonomicznego punktu widzenia jest najbardziej opłacalna. W Szkółce Drzew i Krzewów Karola Piątkowskiego nieco inaczej postrzega się kwestię rentowności. To wspomnianej wcześniej jakości roślin podporządkowuje się cały cykl produkcji. – Nie zależy nam na mnożeniu pozycji asortymentowych czy zajmowaniu coraz większej powierzchni uprawowej. Nie chcemy być masowym producentem średniej jakości asortymentu, ale oferować rynkowi produkt premium – podkreśla Anita Piątkowska.
Wszystkie rośliny oznaczone są zgodnie ze standardami zawartymi w zaleceniach jakościowych Związku Szkółkarzy Polskich. Karol Piątkowski, jako członek grupy roboczej oraz jeden z inicjatorów całego procesu, wprowadził do swojej oferty system oznaczeń, który w sposób niezwykle precyzyjny określa wielkość roślin, lata ich szkółkowania oraz pojemniki, w jakich są sprzedawane. – Dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad umożliwiamy centrom ogrodniczym wiarygodne porównanie ofert różnych szkółek – wyjaśnia Karol Piątkowski.
Cena w tym przypadku stanowi uzasadnioną, aczkolwiek drugorzędną kwestię, z czego coraz częściej zdają sobie sprawę urzędnicy odpowiedzialni za zieleń miejską. Tego typu klienci z całą pewnością zainteresowani są głównie bogatą ofertą drzew alejowych, których produkcja od kilku lat sukcesywnie wzrasta. Centrom i sklepom ogrodniczym poleca się mniejsze formy szczepionych iglaków.
Każda z roślin przeznaczona do dalszej odsprzedaży, na życzenie klienta może zostać opatrzona kolorową etykietą z nazwą łacińską, zdjęciem i opisem rośliny, logo szkółki bądź opisami roślin w dużo bardziej uproszczonej formie. Tego typu zabiegi stanowią zaledwie jeden z elementów całej strategii marketingowej szkółki, która opiera się przede wszystkim na udziale w ogólnopolskich imprezach targowych, takich jak Zieleń to życie czy Gardenia, promocji w czasopismach branżowych i bezpośredniej komunikacji z klientem.
Ogromna pasja, śledzenie najnowszych trendów oraz nieprzeciętne zaangażowanie właścicieli szkółki w jej rozwój sprawiają, że centra i sklepy ogrodnicze, a także firmy projektujące i pielęgnujące tereny zieleni mogą liczyć na sprawdzonego dostawcę, którego rośliny spotkać można w całej Europie.
 

„Wielkopolski Rolnik Roku” dla Piątkowskich
Szkółka Drzew i Krzewów Karol J.Piątkowski z Sompolna otrzymała tytuł „Wielkopolskiego Rolnika Roku” przyznawany przez Marszałka Województwa. Do tytułu pretendowało 17  najlepszych gospodarzy z całego województwa. Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim  pasję i  zaangażowanie z jaką rodzina państwa Piątkowskich kultywuje 65-letnią tradycję szkółkarską.

 

Polecamy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.