Szkółkarzy trzech – Polak, Węgier, Czech

Pod koniec czerwca grupa członków Związku Szkółkarzy Polskich, licząca 35 przedstawicieli, udała się z branżową wizytą do Czech i na Węgry

 

Pobyt w Czechach rozpoczęto od zwiedzania Pragi i jej przepięknych ogrodów: ogrodu botanicznego Troja, pałacu i ogrodów Waldsteina, ogrodów królewskich oraz arboretum w Pruhonicach. – Poza Pragą odwiedziliśmy szkółki Arboeko, Montano, Balatka, Holzbecher oraz arboretum Szmelcowna i arboretum Mendla – wylicza Marek Majewski, prezes Związku Szkółkarzy Polskich.

Nad Balatonem polscy szkółkarze mieli okazję zwiedzić szkółki: Gurisati, Perintkert, Prenor, Hari, Birokert, Alsotekeresi, Kerekes oraz centrum sprzedaży hurtowej Profi Partner Kft. W czwartek 26 czerwca odbyła się uroczysta kolacja z udziałem zarządu węgierskiego stowarzyszenia szkółkarskiego. Poza programem branżowym uczestnicy mogli m.in. zażyć kąpieli w Balatonie oraz źródłach termalnych, zwiedzić Budapeszt, poznać bliżej węgierski folklor i madziarską kuchnię.

W zgodnej opinii uczestników wyprawa była bardzo udana. – Udało nam się znakomicie połączyć walory turystyczne z zawodowymi. Wyjazd na południe Europy był bardzo budujący i pozwolił na przyjrzenie się z bliska metodom stosowanym przez tamtejszych szkółkarzy. Mamy sporo spostrzeżeń dotyczących metod produkcji materiału szkółkarskiego, widzieliśmy również wiele nowych odmian roślin – mówi Marek Majewski. – Udana wycieczka to zasługa Małgorzaty Hałkowskiej, właścicielki biura podróży MADART, która zorganizowała cały wyjazd oraz Jarosława Chabina, szkółkarza, od lat wielu mieszkającego na Węgrzech, który przygotował program i służył nam jako przewodnik. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni – dodaje.

 

Foto: G.Falkowski/ZSzP     
 

 

REKLAMA
Kronen reklama

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: