Portal Branży Ogrodniczej

Zrób to sam – moda na projektowanie ogrodów

Moda na samodzielne projektowanie ogrodów, bez pomocy architektów krajobrazu, zawitała na dobre również i do nas. Według danych Europejskiej Szkoły Kształcenia Korespondencyjnego w czasie ostatnich 10 lat aż trzykrotnie wzrosło zainteresowanie szkoleniami z projektowania zieleni

Jeszcze do niedawna ogród był dla Polaków miejscem, w którym uprawiano wyłącznie warzywa, zioła i sadzono kwiaty. Obecnie modne stały się kąciki wypoczynkowe, w których zachowane są równe proporcje między roślinnością, a elementami architektonicznymi. Ogród coraz częściej ma pełnić funkcję „zielonego pokoju”: użytecznego i dopasowanego do stylu życia właścicieli.

 

Zróżnicowany wybór elementów małej architektury, narzędzi oraz roślin powoduje, że coraz więcej osób chce samodzielnie zaplanować przestrzeń ogrodu. Jak wynika z danych ESKK, jeszcze przed dekadą zainteresowanie samodzielnym aranżowaniem zieleni było w Polsce znikome. Natomiast popularne były szkolenia ogrodnicze, których program koncentrował się na uprawie warzyw i sadownictwie. Teraz widać zupełnie odwrotną sytuację. Kursy projektowania i zakładania ogrodów są bardzo popularne. Z danych ESKK wynika, że  to kobiety są liderkami w projektowaniu krajobrazu.

 

 

 

 

Ogród w miejskiej przestrzeni
Na międzynarodowych targach i wystawach prezentowane są rozwiązania, które  pokazują, że modny ogród nie wymaga dużego zaangażowania i codziennej pielęgnacji. Współczesne trendy są dostosowywane do trybu życia zapracowanych mieszkańców dużych miast. Popularność ponownie zyskują gatunki roślin, które nie wymagają intensywnej opieki, a także elementy drobnej architektury: kompozycje kwiatowe umieszczone w ozdobnych donicach, stylowe    meble, elementy oświetleniowe.

Coraz bardziej zauważalne jest zainteresowanie ogrodem młodszych klientów. Na sezon  2013 producenci przygotują dla nich specjalną ofertę, w której znajdą się meble ogrodowe o swobodnym designie, oryginalne, a nawet żartobliwe w formie, przede wszystkim jednak wygodne i przytulne  oraz wykonane z  materiałów wysokiej jakości.
 

Polecamy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.