O tym, że polskie gospodarstwa szkółkarskie produkują uznany w całej Europie materiał roślinny, wiedzą już wszyscy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że rozmiar szkółek i ich znaczenie na międzynarodowym rynku ogrodniczym jest równie imponujący. Jaką perłę polskiego szkółkarstwa skrywa Końskowola – najbardziej zielona gmina w Polsce?
Tekst: Ilona Rosiak
Tradycje szkółkarskie w okolicy Końskowoli rozpoczęły się między pierwszą a drugą wojną światową w miejscowości Pożóg, gdzie umiejscowiony był jeden z oddziałów Instytutu Politechnicznego i Rolno-Leśnego. W latach 1952-1970 zakładem szkółkarskim kierował ojciec braci Dębskich – Mieczysław Dębski, który wraz z małżonką Teresą w 1955 roku założył swoją własną szkółkę roślin ozdobnych. Obecnie istnieje dziewięć szkółek pod nazwą „Bracia Dębscy” na łącznym obszarze ponad 200 ha. Produkcją zajmuje się czterech braci – Andrzej, Piotr, Krzysztof oraz Leszek. Za eksport roślin odpowiedzialny jest zaś Jerzy Dębski oraz córka Andrzeja – Anna Dębska. – Prowadzimy rodzinny biznes, którego siła tkwi w jedności i wieloletniej tradycji kontynuowanej z pokolenia na pokolenie – wyjaśnia Andrzej Dębski, najstarszy z braci.
Wyjątkowa w skali kraju i Europy
Początki szkółki związane były z produkcją róż. – Polska od zawsze była liczącym się w świecie dostawcą krzewów, a szczytowym okresem intensywnego eksportu był początek lat dziewięćdziesiątych, kiedy to nawet 3 mln krzewów róż opuszczało granice kraju – wyjaśnia Andrzej Dębski. Dziś szkółki braci Dębskich to jedno z największych gospodarstw szkółkarskich w Polsce o najbardziej zróżnicowanym asortymencie. Rocznie produkuje się tu ponad 2 mln bylin, 2 mln drzew i krzewów w pojemnikach oraz 0,5 mln sztuk materiału kopanego. W każdej z dziewięciu szkółek uprawia się inne rośliny, które są następnie uwzględnione w jednej ofercie. Dzięki temu współpracujące centra i sklepy ogrodnicze mogą liczyć na kompleksową obsługę i niespotykany nigdzie indziej wybór roślin.
Na wielką skalę
Szkółka „Bracia Dębscy” jest przedsiębiorstwem, które współpracuje zarówno z podmiotami handlu nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Za sprawą rozbudowanej floty i dzięki sprawdzonym rozwiązaniom logistycznym transport roślin na terenie całego kraju i Europy nie stanowi najmniejszego problemu. Rośliny pakowane są na wózkach duńskich bądź w skrzyniopaletach, które jednocześnie zabezpieczają towar i czynią transport bardziej ekonomicznym. Warto dodać, że szkółka jest największym w kraju eksporterem roślin do Europy Wschodniej, a szczególnie do Moskwy. – Szanujemy każdego klienta, ale obecnie najbardziej intensywnie rozwijamy eksport – wyjaśnia Andrzej Dębski. Firma obsługuje ponad 150 klientów z samej Rosji oraz kilkakrotnie więcej odbiorców z Polski.
Wyjście do klienta
Pozycja lidera nie zwalnia szkółki „Bracia Dębscy” z obowiązku promocji i bezpośredniego dotarcia do klientów. Marketing szkółki, jak i samych roślin odbywa się głównie za pośrednictwem targów branżowych, strony internetowej oraz reklamy w prasie. Oferty składane są głównie drogą mailową, a szczególnie intensywny kontakt utrzymywany jest ze stałymi klientami. Przy szkółce funkcjonuje również plac sprzedaży o powierzchni 2 ha, który z jednej strony stanowi swoistą wzorcownię, a z drugiej umożliwia zakup detaliczny i półhurtowy. Większość prezentowanych tam roślin pojemnikowych opatrzonych jest kolorową etykietą, która podnosi walory estetyczne produktów. Firma należy do Związku Szkółkarzy Polskich, co dla wielu odbiorców stanowi gwarancję towaru najwyższej jakości.