Podłoża do róż

Podłoża do róż z całą pewnością nie należą do asortymentu podstawowego. Z uwagi jednak na duże zainteresowanie roślinami, którym są dedykowane, powinny znaleźć się w każdym centrum ogrodniczym. Dlaczego nie należy z nich rezygnować i co w tym segmencie mają do zaoferowania producenci?

 

Tekst: Agnieszka Idziak

 

Z doświadczenia sprzedawców w centrach i sklepach ogrodniczych wynika, że konsumenci do uprawy róż najczęściej wybierają podłoża uniwersalne. – Róże to niezwykle popularne w Polsce rośliny ozdobne, mimo to poziom wiedzy na temat ich sadzenia i pielęgnacji jest na dość niskim poziomie – zauważa Łukasz Tyliński, przedstawiciel handlowy – specjalista ds. mieszanek ogrodniczych Wokas. Tymczasem producenci coraz częściej do swej oferty włączają specjalistyczne podłoża, które polecać należy zwłaszcza pasjonatom i osobom otwartym na gotowe rozwiązania. Dlaczego?
Korzenie róż rozrastają się w glebie bardzo płytko, z tego względu potrzebują  specjalistycznie skomponowanego substratu. Dlatego warto, by w centrum ogrodniczym informowano o tym klienta, zanim sięgnie on po ziemię uniwersalną. – W podłożu uniwersalnym, które ulega zbyt dużemu zasklepieniu, bardzo szybko zaczyna brakować makro-  i mikroskładników – zauważa Maciej Krajewski z firmy KiK Krajewscy. Liczy się również  przepuszczalność ziemi, a jednocześnie zatrzymywanie wilgoci, bez czego może dojść do przesuszenia. – Klienci chętniej wybierają podłoża do róż, na opakowaniach których znajdują się dokładne informacje na temat produktu i jego cech – dodaje Maciej Krajewski.   Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku czytelne piktogramy, a także krótkie opisy.
Nie można także zapominać o estetyce samego opakowania. Konsumenci zazwyczaj sięgają po te, na których mogą zobaczyć pięknie rozwinięte krzewy, spodziewając się podobnego efektu końcowego. Najchętniej wybierane przez klientów są worki  o pojemności 20 l i 50 l, głównie ze względu na ich poręczność. Ekspozycję ziemi powinno się zorganizować w sąsiedztwie  roślin, aby kupujący miał w jednym miejscu produkty komplementarne.
Szczególnie wczesną wiosną, a także od września do października, klienci chętniej kupują ziemię pod uprawę róż. Jest to spowodowane pojawieniem się krzewów o odkrytych korzeniach oraz zwiększoną w tym czasie liczbą dostępnych odmian. W zainteresowaniu kupujących podłoża do róż jest zauważalna pewna sezonowość, ale na szczęście nie ogranicza ona znacząco sprzedaży krzewów czy ziemi im dedykowanej tylko do kilku wybranych miesięcy.

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: