Szkółka Roślin Ozdobnych w Żabieńcu

W czym tkwi największy potencjał polskiego szkółkarstwa? W nieustannym podwyższaniu standardów pracy, które sprawia, że produkowane rośliny są doskonałej jakości? A może w zaangażowaniu i rodzinnej tradycji, która bywa kontynuowana przez kolejne pokolenia?

 

Tekst: Ilona Rosiak

Ponad 26 ha uprawy pojemnikowej, dogodne położenie (25 km od Warszawy), wyjątkowo bogata kolekcja berberysów (ponad 40 odmian) – tak w skrócie można przedstawić Szkółkę Roślin Ozdobnych w Żabieńcu, w prowadzenie której zaangażowana jest cała rodzina, a szczególnie Emil Homa – założyciel, jego córka – Krystyna Homa-Kosakowska oraz wnuk – Krystian Kosakowski. Jednym z podstawowych celów działania szkółki jest  utrzymanie  stałego przepływu informacji pomiędzy szkółką,  a centrami ogrodniczymi oraz powiadamianie i  zaopatrywanie placówek ogrodniczych w materiał szkółkarski, który w danym okresie wygląda najkorzystniej i najbardziej atrakcyjnie.
– Pomysł na rozpoczęcie działalności szkółkarskiej zrodził się z pasji, którą od lat w sobie pielęgnowałem – mówi Emil Homa. – Wkrótce jednak rośliny ozdobne stały się moim sposobem na życie, również to zawodowe – dodaje. Zaangażowanie we własną działalność przekuło się również na pracę w Związku Szkółkarzy Polskich, który przyznał panu Emilowi Złotą Odznakę Honorową za wybitny wkład w rozwój ZSzP.

 

Produkcja materiału szkółkarskiego prowadzona jest ze szczególnym uwzględnieniem dwóch grup  odbiorców: centrów ogrodniczych  i  osób  zajmujących się kształtowaniem zieleni terenów publicznych oraz koneserów,  dla których są przygotowywane  nowe, atrakcyjne odmiany  – Szkółka specjalizuje się w uprawie pojemnikowej. Materiał liściasty stanowi 40 proc. produkcji, natomiast iglasty 60 proc. – wyjaśnia Krystyna Homa-Kosakowska. – Naszym atutem są również nowości, jakie staramy się włączać do oferty każdego sezonu. Produkujemy także materiał licencjonowany w 40 odmianach, głównie liściasty – dodaje. – Warto zwrócić uwagę na szeroki asortyment berberysów, które są naszym „oczkiem w głowie”. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się też szczepione formy roślin liściastych, które najczęściej trafiają do miłośników ogrodów o bardziej wysublimowanym guście – dopowiada Krystian Kosakowski.
Głównymi odbiorcami materiału szkółkarskiego są polskie i zagraniczne hurtownie. 78 proc. ogólnej sprzedaży stanowi właśnie sprzedaż hurtowa. 
Warto wspomnieć, że przy szkółce znajduje się imponujących rozmiarów plac sprzedaży detalicznej. Na obszarze 8 000 mkw. wyeksponowany jest cały dostępny asortyment, również w formie przykładowych aranżacji. – Punkt stanowi swoistą wzorcownię dla odbiorców hurtowych, a także miejsce spotkań z klientem indywidualnym. Cenimy sobie tę formę kontaktu, ponieważ umożliwia nam szybkie reagowanie na potrzeby rynku – wyjaśnia Krystian Kosakowski.

 

W sferach planów Szkółki Roślin Ozdobnych w Żabieńcu jest rozwijanie sprzedaży detalicznej, przy zachowaniu przejrzystej polityki cenowej. Właściciele duży nacisk kładą na dobrą jakość produkowanych roślin, a także sukcesywną modernizację zaplecza technicznego firmy. Z tego względu przedsiębiorstwo wzbogaca się o kolejne tunele foliowe, w których zimą przechowuje wrażliwe na warunki atmosferyczne gatunki i odmiany.
W dalszym ciągu kontynuowana będzie również aktywność wystawiennicza i promocyjna. Szkółka od samego początku uczestniczy w Wystawie „Mazowiecka Zieleń”, od 17 lat w wystawie „Zieleń to życie”, a także bierze udział w Wystawie Flowers w Moskwie, udziela się również w programach telewizyjnych „Rok w ogrodzie” czy „Ogród bez tajemnic”.

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: