Centrum ogrodnicze Kapias

Centrum ogrodnicze to miejsce, w którym potencjalny klient może dokonać kompleksowych zakupów do swego domu i ogrodu. Od niedawna jednak nabywca poszukuje dodatkowych atrakcji i liczy na wyjątkową atmosferę oraz możliwość spędzenia wolnego czasu w pięknym otoczeniu. Łącząc przyjemne z pożytecznym, państwo Kapiasowie zyskują klientów z całego kraju

 

Tekst: Ilona Rosiak

 

Centrum Ogrodnicze Kapias mieści się w Goczałkowicach Zdroju, przy trasie między Tychami a Bielskiem-Białą. Dzięki swej atrakcyjnej lokalizacji trafiają do niego klienci z całego kraju i zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia. Miejsce, które udało się stworzyć Elżbiecie, Bronisławowi i Wojciechowi Kapiasom, to wspaniałe siedlisko, gdzie każdego dnia odbywa się festiwal zmysłów. Główną atrakcją są bowiem ogrody pokazowe o zróżnicowanej tematyce, ale z jednakowo silnym ładunkiem energetycznym. – Przyjeżdżamy tutaj po całym tygodniu wytężonej pracy i ładujemy akumulatory – wyjawia z uśmiechem spotkana w centrum klientka państwa Kapiasów.

 

Ogrody ukojenia
Kluczem do sukcesu właścicieli centrum ogrodniczego są niewątpliwie ogrody pokazowe, których powierzchnia zajmuje blisko 2 z 25 hektarów całego gospodarstwa. Warto wspomnieć, iż państwo Kapiasowie są przede wszystkim szkółkarzami, którzy od ponad 30 lat zajmują się produkcją roślin. – Szkółka, którą prowadzimy wspólnie z mężem i jego bratem, powstała w 1979 roku. Od tego czasu poszerzony został asortyment i powstało działające przy szkółce centrum ogrodnicze – wyjaśnia Elżbieta Kapias. – To właśnie potrzeba efektownego wyeksponowania roślin natchnęła nas do zrealizowania ogrodów pokazowych. Takiej prezentacji nie zastąpią kolorowe banery czy etykiety. Piękno roślin oddaje tylko ich naturalne środowisko, a więc ogród – precyzuje pani Elżbieta. Poszczególne zakątki i zaułki – romantyczny, z fontanną, leśny, górski, zachodzącego słońca czy angielski – stanowią przykład ogrodów kolekcjonera, a każda użyta w nich roślina jest dokładnie opisana. Dzięki temu osoba zwiedzająca, czyli jednocześnie potencjalny klient centrum, może łatwo odnaleźć egzemplarz również na placu sprzedaży roślin.

W ogrodach znajdują się ławeczki i altanki, gdzie można odpocząć i podziwiać roztaczające się widoki, a także komponować swój własny skrawek zieleni. Ogrody są czynne od połowy kwietnia do końca października, a ich infrastruktura odpowiada potrzebom osób niepełnosprawnych. Dla dzieci przewidziana jest ścieżka edukacyjna o tematyce: „Ogród i jego znaczenie w naszym życiu”. Istnieje również możliwość spaceru z przewodnikiem. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

 

 

Kapias Cafe
Zwiedzanie ogrodów pokazowych trwa średnio od 1,5 do 2 godzin. Na osoby, które już nasyciły zmysły pięknem natury, czeka festiwal smaków w nowo powstałej kawiarni. Jej otwarcie miało miejsce w kwietniu 2010 roku i od tego momentu każdego dnia serwuje się tu klientom centrum ogrodniczego wspaniałe przysmaki. Poza doskonałą kuchnią na uwagę zasługuje również wystrój wnętrza kawiarni, który oddaje sielską atmosferę siedliska w Goczałkowicach Zdroju. Włączenie do centrum ogrodniczego restauracji czy kawiarni to nowoczesny i często rekomendowany sposób na przyciągnięcie mniej profesjonalnych klientów, którzy mogą jeszcze nie być zdecydowani na zakup, ale przy okazji wizyty w centrum skorzystają z innej formy konsumpcji. Taki punkt handlowy będzie przyciągał nie tylko szerokim asortymentem produktów ogrodniczych, ale również bogactwem smaków.

 

Wokół sprzedaży
Choć podstawową funkcją centrum ogrodniczego jest sprzedaż, to u państwa Kapiasów nie odczuwa się jej wyraźnej dominacji. Można odnieść wrażenie, że podstawowe  produkty ogrodnicze są raczej uzupełnieniem bogatej oferty roślin. W rzeczywistości jednak klienci tego centrum dokonują zakupów komplementarnych, w skład których poza roślinami, podłożami czy nawozami, wchodzą także elementy dekoracyjne oraz donice. Ich sprzedaży poświęcony jest osobny pawilon, w którym bardzo często zmieniana jest ekspozycja, a asortyment występuje w krótkich seriach.

 

Elżbieta Kapias podkreśla rolę sprzedawcy. – Dzięki sprawdzonemu personelowi wysoki poziom obsługi doceniany jest przez naszych stałych klientów, którzy przywiązali się nie tylko do miejsca, ale również do kompetentnych sprzedawców – stwierdza pani Elżbieta. Zasługą sprzedawców jest m.in. cieszące się niezwykłym powodzeniem Dni Otwarte Centrum Ogrodniczego i Szkółki Roślin Ozdobnych Kapias, odbywające się trzy razy w roku. Ostatnia tego typu impreza odbyła się 17-19 września 2010 roku pod hasłem „Kolory września”, a jej motywem głównym była dynia.

Na zakończenie warto dodać, że Centrum Ogrodnicze oraz Szkółka Roślin Ozdobnych Kapias należą do Związku Szkółkarzy Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: