Donice nowej generacji

Zadaniem donicy jest nie tylko utrzymywanie bryły korzeniowej i zapewnianie roślinie stabilności. Czasem nawet estetyka i wysokiej jakości materiał wykonania to za mało, bo klienci szukają czegoś więcej, np. donic, które rozwiążą problem niedoboru wody u roślin lub oświetlą otoczenie. Warto wyjść naprzeciw ich potrzebom

Tekst: Michał Mazik

Nowoczesne donice spełniają różnorodne funkcje, nie tylko te typowe (utrzymywanie korzeni). Są wygodne dla osób zajmujących się pielęgnacją roślin lub wprowadzają do danego miejsca niesamowity klimat.

Automatyczny system nawadniania
Donice z automatycznym systemem nawadniania w szczególności przydają się osobom zapominalskim i zapracowanym. Rozwiązują problem schnięcia roślin w czasie urlopu. Ponadto sprawdzają się w uprawie roślin o dużych wymaganiach wodnych, które bardzo szybko zamierają po przesuszeniu, gubią kwiaty lub liście (np. cibora, klonik, fuksja, fitonia, bambusy). Są wskazane także w miejscach silnie nasłonecznionych, np. wystawa południowa, parapety okien wystawy południowej, nasłonecznione balkony. Jeszcze kilka lat temu donice z automatycznym systemem nawadniania były produktami niszowymi. Dzisiaj oferta producentów jest bogata, obejmuje różnorodne donice, a nawet skrzynie balkonowe. To wpływa na cenę, która oczywiście jest wyższa od tradycyjnych donic, ale akceptowalna dla coraz szerszego grona konsumentów.

Jak to działa?
Donice napełnia się wodą raz na kilka tygodni (dokładny czas zależy od modelu, rozmiaru, potrzeb wodnych uprawianej rośliny oraz stanowiska uprawy). Sekret technologii polega na tym, że donica ma podwójne dno. Magazynuje wodę na spodzie donicy i jest wyposażona w kanaliki wlewowe. Posiada także separującą warstwę, która kontroluje ilość pobieranej wody. Roślina nie zostanie więc przelana. Dobre modele są wyposażone we wskaźnik, który informuje, ile wody pozostało.
Do najbardziej znanych producentów w tym segmencie produktów należą m.in. Lechuza i Nnardi.

Coś więcej niż donica
Kolejnym przykładem nowoczesnych produktów są donice podświetlane, które najczęściej zdobią duże balkony, tarasy i okolice drzwi wejściowych do domu. Wprowadzają wieczorem niesamowity klimat, a ponadto ułatwiają poruszanie się po zmroku. Kilkanaście czy kilkadziesiąt donic ustawionych wzdłuż nawierzchni pozwala oświetlić drogę do domu lub ścieżki ogrodowe. Donice emitują delikatne światło. Na balkonach i tarasach traktuje się je raczej jako oświetlenie dodatkowe, stosowane w celach dekoracyjnych. Mogą być wykorzystywane także we wnętrzach. W szczególności pasują do stylu skandynawskiego, minimalistycznego i industrialnego.

Jak to działa?
Lampy z wbudowanym oświetleniem są wyposażone w lampy led lub tradycyjne żarówki. Korzystniejsze są te pierwsze, gdyż nie powodują nagrzewania się donic (i tym samym systemu korzeniowego roślin). Wybór produktów jest duży. Dotyczy wielkości (często od 30 do 120 cm średnicy), kształtu (okrągłe, czworoboczne, stożkowate, walcowate, nieregularne), a także barwy oświetlenia. Popularne są eleganckie donice emitujące światło białe. Niektóre modele wyposażone w LED RBG i świecą na kilkanaście różnych kolorów. Mogą być sterowane pilotem (modele bardziej zaawansowane technologicznie). Często mają wewnętrzną półkę, dzięki której można umieścić w nich rośliny o różnych rozmiarom. Zwykle zbudowane są polietylenu. Mają zasilanie 110 V lub 220 V. Do znanych producentów należy m.in. Monumo i PdConcept.
A jeśli dodamy do tego bogactwo niebanalnych kształtów, otrzymamy naprawdę szeroki wybór nowoczesnych, efektownych donic do świadomych i wymagających klientów.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: