Utrzymywanie roślin w dobrej kondycji to niezbędny warunek skutecznej sprzedaży materiału szkółkarskiego, bo klienci kupują oczami. Oto kilka rad, jak zadbać o wysoką jakość roślin
Tekst: Krystyna Widaj, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych ACROCONA
Pielęgnacja roślin w centrum ogrodniczym jest ważnym i trudnym zagadnieniem. Szeroka oferta roślin w centrach ogrodniczych stanowi nie lada wyzwanie, bo każdy gatunek ma inne wymagania w zakresie nawadniania, nawożenia i ochrony przed szkodnikami. Klienci, którzy odwiedzają centra ogrodnicze kupują oczami; chcą ładne, dorodne okazy. Jak zatem zadbać o wysoką jakość roślin? Przyjrzymy się temu tematowi na przykładzie roślin zewnętrznych.
Punktem wyjścia powinien być dobry materiał szkółkarski. Jeżeli kupujemy rośliny, które są zdrowe, łatwiej będzie nam zachować ich jakość. Tutaj jako sprawdzone źródło roślin mogę polecić szkółki zrzeszone w Związku Szkółkarzy Polskich.
Drugą kwestią jest dostosowanie stanowiska do danej grupy. Jeśli mamy egzemplarze, które wymagają słonecznego stanowiska, to ustawiamy je tam, gdzie jest najwięcej słońca i analogicznie, jeśli są to rośliny cieniolubne, to również dobieramy optymalne miejsce albo je stwarzamy poprzez konstrukcje np. z cieniówkami. Korzystnie jest też materiał roślinny ustawiać na macie szkółkarskiej, która ogranicza wzrost chwastów.
Kolejną bardzo znaczącą kwestią są odpowiednio wykwalifikowani pracownicy, którzy mają szeroką wiedzę na temat pielęgnacji roślin, czyli: przycinania, nawożenia, podlewania. Praca w centrum ogrodniczym ma charakter sezonowy, więc warto mieć rozpisany kalendarz prac ogrodniczych. Wiadomo, że czynnikiem, który jest nieprzewidywalny jest pogoda i to od niej wiele zależy.
Planując centrum ogrodnicze pamiętajmy o zapleczu gospodarczym, gdzie można przesadzać, odstawiać rośliny, które w danym momencie nie wyglądają najlepiej. Taka powierzchnia przydaje się w celu przechowywania sprzętów, akcesoriów ogrodniczych. Konieczna jest również przestrzeń, gdzie zimujemy bardziej wrażliwe rośliny. W zależności od gatunku powinno to być widne lub ciemne miejsce np. tunel, garaż, hala, blok foliowy. Te, które gubią liście nie wymagają widnego pomieszczenia. Ewentualnie można zadołować rośliny.
Warto też pamiętać, że automatyzacja usprawnia pracę w centrum ogrodniczym. Takie rozwiązania jak np. system nawadniający, stoły zalewowe czy linie kroplujące to duża oszczędność czasu i nakładów pracy osób zaangażowanych w podlewanie. Oczywiście trzeba taki system monitorować i na bieżąco reagować, np. zwiększając częstotliwość czy długość nawadniania.
Oto najważniejsze zagadnienia odnośnie pielęgnacji roślin w centrum ogrodniczym, choć oczywiście są to tylko ogólne wskazówki i założenia, bo temat jest obszerny i złożony.
Wiosną nawozimy rośliny liściaste posypowo, zanim wypuszczą liście. Ułatwia to dawkowanie nawozu i nie zajmuje dużo czasu. Wykonujemy również oprysk preparatem olejowym, który zabezpiecza przed rozwojem szkodników (np. mszyce, ochojniki). Kolejną czynnością jest cięcie. Przycinamy rośliny kwitnące na pędach jednorocznych np. hortensje bukietowe oraz trawy i byliny. Jest to również czas na formowanie i nawożenie iglaków. Jeżeli chodzi o drzewa, to termin ich cięcia zależy od gatunku. Brzozy i klony lepiej ciąć latem, ponieważ wiosną mocno płaczą – wydzielają dużą ilość soków. Pamiętajmy także o sprawdzeniu czy rośliny nie wymagają podlania, szczególnie te zimowane w tunelach. Ważnym problemem z tym związanym jest występowanie szarej pleśni. Obserwujmy, czy nie występują charakterystyczne dla niej objawy (biały nalot), a w razie pojawienia się tych symptomów należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem. Zwracajmy też uwagę na szkodniki. Najczęściej występujące to: mszyce, przędziorki, larwy opuchlaka.
Latem cały czas musimy być czujni i podejmować odpowiednie działania: przesadzamy przerośnięte rośliny, nazwozimy, przycinamy, zwalczamy występujące szkodniki i choroby. W tym czasie mogą pojawiać się: mączniaki (prawdziwy i rzekomy), różnego rodzaju plamistości i bakteriozy, rdze. Lato to pora, kiedy cieszymy się z efektów naszej pracy, a pięknie wyglądające rośliny przyciągają uwagę klientów.
Jesienią skupiamy się na przygotowaniu roślin do zimowania. Jest to zestawianie materiału roślinnego, przewożenie bardziej wrażliwych gatunków do przechowalni. Pamiętajmy o podlewaniu przed zimą. Rośliny w dobrej kondycji, czyli nieprzesuszone ani nieprzelane, lepiej zniosą zimową porę.
Podsumowując, najważniejsze w pielęgnacji roślin są przede wszystkim: ich dobra jakość oraz wykwalifikowany personel posiadający szeroką wiedzę. Niebagatelne znaczenie ma obserwacja i szybkie reagowanie na to, co się dzieje. Niestety zdarzają się także sytuacje pogodowe niezależne od nas: nawalny deszcz, grad, wichury, które mogą powodować straty.
Na sam koniec dodam, że chociaż rośliny wymagają dużo czasu i pracy, w zamian odwdzięczają się nam swoim pięknem, a odpoczynek wśród nich daje wytchnienie, nie wspominając już o ich ekologicznym aspekcie. Co więcej, zadowolenie naszych klientów daje nam ogromną satysfakcję i motywuje do działania.