Jak racjonalnie nawadniać?

Nowe technologie sterowania WiFi, systemy nawadniania oparte o racjonalne zużycie wody i energii, to główne tematy 18. spotkania zorganizowanego przez firmę Adviser dla partnerów biznesowych. Konferencja odbyła się 16 marca  w Hotelu Remes w Opalenicy, a obok tematów technicznych poruszone zostały zagadnienia „roślinne”, wśród których królowała lawenda

Tekst: Agnieszka Idziak

Adviser systematycznie organizuje spotkania dla partnerów biznesowych, bo jak powiedział Ryszard Łukowicz, dyrektor firmy, to ważne, aby wymieniać się informacjami, spostrzeżeniami i rozmawiać o nowych rozwiązaniach.  Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji gości specjalnych: Moniki i Mikołaja Dybów, właścicieli plantacji lawendy, którzy opowiedzieli jak sadzić,  uprawiać i pielęgnować  lawendę, co jest ważne w jej produkcji, jakie są najciekawsze odmiany. Lawenda coraz częściej pojawia się w nasadzeniach miejskich, ponieważ jest łatwa w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym pięknie wygląda i pachnie. Hitem w sprzedaży jest lawenda różowa. Wśród  nowości klienci znajdą również lawendą żółtą – Platinum Blond oraz coraz bardziej popularną odmianę o  białych kwiatach – Edelweiss.

Prof. Tadeusz Baranowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiedział o trzech najciekawszych jeziorach, które udało mu się odwiedzić: Bajkał, Jezioro Titicaca oraz Jezioro Inle.

Następnie dr Robert Wójcik z firmy Adviser przybliżył zagadnienie ewapotranspiracji, która traktowana jako klimatyczny wskaźnik niedoboru wody, staje się przydatnym parametrem w procesie programowania nawadniania roślin. Racjonalne wykorzystywanie wody również w nawadnianiu jest coraz ważniejsze. Prognozuje się, że zarządzanie nawadnianiem będzie oparte na modelach matematycznych, które będą wyznaczały potrzeby wodne roślin na podstawie pogody, a w perspektywie 30 lat branża nawodnieniowa odegra kluczową rolę w produkcji żywności.

Przedstawiciel firmy Tanake – Rafał Majerowicz oraz Dawid Bartkowiak z firmy Oase pokazali jak z wykorzystaniem nowoczesnych technologii można sprawnie zarządzać wodą w ogrodzie.  W dobie komputeryzacji producenci asortymentu do nawadniania oraz wyposażenia oczek wodnych i fontann wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiając im sterowanie przez internet. Sterowniki WI-FI dają możliwość obsługi i kontroli systemu nawadniającego z dowolnego miejsca na świecie. System informuje o wszelkich anomaliach i nieprawidłowościach w działaniu instalacji, dlatego idealnie sprawdza się w warunkach miejskich, gdzie ciągła kontrola instalacji może być problematyczna.  Sterowniki wspomagają oszczędność wody wprowadzając codzienne korekty zużycia wody w zależności od zebranych danym pogodowych.

Kolejnym punktem programu były prezentacje najciekawszych realizacji wykonanych przez partnerów firmy Adviser, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania.

Konferencję zakończyło podsumowanie roku  2017 oraz przedstawienie zasad współpracy na sezon 2018, a następnie uroczysta kolacja i rozmowy w mniej formalnej atmosferze.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: