Kilkanaście tysięcy działkowców manifestowało w Warszawie

Członkowie Polskiego Związku Działkowców protestowali w czwartek przed sejmem przeciwko zmianom proponowanym przez PO w projekcie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Apelowali też o przyspieszenie prac nad nowym prawem.    – Nie mieliśmy innego wyboru, jak wyjść na ulicę i zamanifestować swoje oczekiwania – mówił do zebranych szef PZD Eugeniusz Kondracki

Według niego manifestację sprowokowały PO i Solidarna Polska. – Posłowie PO i Solidarnej Polski mając większość w podkomisji dokonali tylu zmian w naszym projekcie, że wcale nie przypomina tego, który trafił do sejmu – powiedział Kondracki, przypominając, że projekt obywatelski przygotowany przez PZD poparło ok. miliona osób. Szef PZD dodał, że dzięki zaangażowaniu działkowców i licznym protestom w końcu ich głos został usłyszany. Poinformował protestujących, że w środę doszło do spotkania komitetu obywatelskiego z szefem klubu PO Rafałem Grupińskim i – według szefa PZD – PO ma poprzeć większość poprawek komitetu.

Od kilku miesięcy w sejmie trwają prace nad nowym prawem dot. ogrodów działkowych. W sierpniu połączone komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego zdecydowały, że podkomisja nadzwyczajna ponownie zajmie się prawem działkowym, czyli czterema projektami – obywatelskim (autorstwa PZD), PO, PSL oraz Solidarnej Polski. Wiodącym w pracach podkomisji jest projekt obywatelski.

Większość przepisów obowiązującej jeszcze ustawy zakwestionował w 2012 roku Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z jego wyrokiem, przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.

Według PZD poprawki do obywatelskiego projektu ustawy autorstwa PO mogą ułatwić przejmowanie ogrodów działkowych przez deweloperów. Zdaniem działkowców zaproponowane zmiany marginalizują również Związek, który przy przyjęciu pewnych propozycji może gorzej reprezentować interesy działkowców. Chodzi m.in. o składanie przez działkowca deklaracji o tym, czy chce należeć do stowarzyszenia PZD. PO jednak wycofała się z tego rozwiązania.

Autorzy projektu obywatelskiego uważają, że gdyby projekt został przyjęty z poprawkami autorstwa PO, mogłoby to doprowadzić do niekontrolowanego obrotu działkami, a w konsekwencji – do częściowej ich likwidacji.

W Polsce jest 4,6 tys. ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. hektarów. 90% ogrodów działkowych leży w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42%) i renciści (11%).

Źródło: www.ogrodinfo.pl
 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: