Kłącza kwiatowe dalii

Tekst: Marcin Fajerski

 

Kwiaty te stają się nie tylko ozdobą ogrodów bardziej obeznanych klientów centrów ogrodniczych, ale i amatorów dopiero zakładających przydomowe ogródki. Oferta producentów w tym zakresie stale wzrasta, dlatego nabywców znajdują kłącza zarówno znanych gatunków dalii, jak i nowości. Właściciele sklepów ogrodniczych przyznają, że najmocniejszą stronę tego asortymentu stanowi szeroki wybór różnego rodzaju dalii, dzięki czemu większość kupujących w centrach ogrodniczych może dobrać kwiaty osiągające określone wymiary, posiadające kwiatostany o różnorakim kształcie i w różnych kolorach.

 

Udział w rynku

 

Dalie w rankingach sprzedaży kwiatowych cebul wiosennych w centrach ogrodniczych zajmują bardzo wysokie lokaty. Wymieniane są w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się cebulowych – daleko
za nimi plasują się peonie, kanny, malwy, irysy i łubiny (wcześniej niedostępne w postaci kłączy).

 

Większa masa – lepsza sprzedaż

 

Kłącza dalii na ogół ustawiane są w miejscach w pobliżu kas. W ten sposób można zapewnić im wysoką sprzedaż i zainteresowanie klientów kupujących w centrach ogrodniczych. Największą rolę w aspekcie wspierania sprzedaży dalii odgrywają barwne opakowania i ekspozytory ułatwiające dostęp do produktów.

 

Wielość odmian dalii
Grażyna Rengwelska
Kierownik działu marketingu
PNOS Ożarów Mazowiecki

Dalie obok begonii, mieczyków i frezji są jednymi z najczęściej uprawianych roślin „cebulowych” do nasadzeń wiosennych. Dlatego też w ofercie PNOS w Ożarowie Mazowieckim S.A. posiadamy aż 59 odmian w różnych grupach. Ich różnorodność pod względem kształtu, wielkości i koloru kwiatostanów, łatwość uprawy, a także szerokie zastosowanie powodują, że chętnie są uprawiane na działce, tarasie czy balkonie. Posiadają niepowtarzalne barwy i odcienie – mogą być jedno, dwu i trójbarwne. Ze względu na duże różnice wysokości od 30 do 100cm tworzą piękne kobierce zarówno na niskich rabatach, skalniakach czy w skrzynce balkonowej, jak również pięknie prezentują się jako wysokie rośliny na rabatach, trawnikach lub w wielobarwnym szpalerze kwiatowym.

Co wpływa na sprzedaż?
Izabela Kaszuba
Właścicielka Centrum Ogrodniczego „Flora Point”
Warszawa-Anin
www.florapoint.pl

Wysokie wyniki sprzedaży dalie zawdzięczają uniwersalnemu pięknu kwiatostanów, wielości i różnorodności odmian. Dlatego sprzedaż dalii nie spada, jak zadomowionych już w naszej tradycji ogrodniczej begonii czy mieczyków, a stale wzrasta. Spośród sprzedawanych u nas kłączy dalii największą popularnością cieszą się nowe gatunki i odmiany, na przykład dalie czarne o ciemnym zabarwieniu liści i czarnych kwiatostanach. Biorąc pod uwagę różne typy dalii, najwyższą sprzedaż odnotowuje się wśród kłączy dalii dekoracyjnych. W dalszej kolejności sprzedają się dalie: strzępiaste, kaktusowe, pomponowe i anemonowe. Duży wpływ na sprzedaż ma wysokość odmian – największym wzięciem cieszą się odmiany średnie i niższe. Istotną rolę odgrywają tu także doradcy, dostarczający kupującym wiedzy na temat warunków przechowywania cebulek kwiatowych.

Popularność dalii
Dr Wiesław Legutko
Właściciel
Przedsiębiorstwo hodowlano-nasienne W.Legutko

Dalia ogrodowa to jedna z najpowszechniej uprawianych bylin, sadzonych wiosną. Ta znana z wiejskiego ogrodu lub działki roślina jest coraz częściej stosowana na miejskich rabatach, a także w uprawie pojemnikowej. To dzięki ogromnej różnorodności form, łatwości uprawy i małym wymaganiom w stosunku do podłoża, stała się ona wszechobecna w wiosenno-letnich nasadzeniach. Duża rozpiętość w wysokości roślin poszczególnych odmian (od 30 do 130cm) daje możliwość uprawy dalii w różnych miejscach i dla różnych celów. Mnogość kształtów kwiatostanów dalii oraz ich bogata kolorystyka sprawia, że dalie są jednymi z najchętniej kupowanych wiosną bylin. Dodatkowym atutem dalii jest długotrwałe kwitnienie – od czerwca do przymrozków i możliwość wielokrotnego ścinania kwiatostanów, które długo zachowują świeżość w wazonie. W.Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne posiada w swojej bogatej ofercie karpy ok. 100 odmian dalii. Odmiany własne wyhodowane w Smolicach stanowią 90% asortymentu i są wynikiem ponad trzydziestoletniej  pracy hodowlanej nad tym gatunkiem.

Skala zainteresowania dalią
Beata Gawęcka
Dyrektor do spraw marketingu
CNOS Garden Sp. z o.o.

Jeszcze kilka lat temu dalie uznawano za kwiaty staromodne, które można było spotkać w wiejskich ogródkach. W ostatnich latach zainteresowanie nimi gwałtownie rośnie. Spowodowane jest to olbrzymim wyborem odmian, które różnią się: wysokością roślin, wielkością i kształtem, wypełnieniem i barwą kwiatostanów oraz wczesnością kwitnienia. Bardzo dużą popularnością cieszą się odmiany niskie do uprawy na obwódkach i w pojemnikach, na przykład Dalina, Dahlinova, Micronetta, Tompix. Dalia to roślina o ogromnych walorach dekoracyjnych. Kwitnie od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków. Największym producentem dalii jest Holandia, gdzie na skalę wielkotowarową uprawia się około 400 odmian z różnych grup. W Polsce plantacje reprodukcyjne zajmują zaledwie kilkanaście hektarów i są lokalizowane głównie w Wielkopolsce, w makroregionie warszawskim i lubelskim.

REKLAMA