Konstrukcyjny pomysł na biznes

– Specyfika centrów ogrodniczych jest nierozerwalnie związana z charakterem tworzących je ludzi – ogrodników, szkółkarzy, architektów krajobrazu – osób z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Polska to rynek z dużym potencjałem, dlatego w najbliższych latach powstanie tu wiele nowoczesnych ogrodniczych placówek detalicznych. O nowych inwestycjach, rozwiązaniach technologicznych i planach na kolejny sezon w ekskluzywnym wywiadzie mówi Wojciech Surowiec, właściciel firmy Agro-Sur

Rozmawiała: Anna Walczak

Ubiegły rok był dla firmy Agro-Sur bardzo intensywny. Proszę przypomnieć, jakie są Państwa najnowsze realizacje?
Skończyliśmy budowę Centrum Ogrodniczego Ogród Marzeń  w Swarzędzu i dwóch centrów na bazie bloków foliowych w Czechach, jesteśmy w trakcie rozbudowy jednego z prężenie działających centrów ogrodniczych na południu Polski. Cały czas przygotowujemy projekty na modelowe centra ogrodnicze, które chcemy wprowadzać w kraju.

Polska to zatem rynek z ogromnym potencjałem. Jaka jest Pana zdaniem jego specyfika?
Obecnie rynek ogrodniczy jest rynkiem klienta. Wyprodukowanie kwiatów czy warzyw nie stanowi dziś wyzwania – jest nim ich efektywna sprzedaż. Dlatego tak ważne jest atrakcyjne miejsce, w którym można odpowiednio wyeksponować produkty ogrodnicze. Nowoczesne centrum ogrodnicze to takie, w którym klient może zaopatrzyć się w rośliny domowe, balkonowe, na taras i do ogrodu, a także szereg niezbędnych akcesoriów. Placówki te są dziś gotowe na wizytę świeżo upieczonych amatorów ogrodnictwa – oferując konsultacje dotyczące sztuki tworzenia ogrodów i pielęgnacji roślin. Specyfika centrów ogrodniczych jest nierozerwalnie związana z charakterem tworzących je ludzi – ogrodników, szkółkarzy, architektów krajobrazu – osób z ogromnych zaangażowaniem i pasją. Polska ma wciąż duży potencjał. Spoglądając na rozwój branży w Europie Zachodniej, możemy zakładać powstanie wielu tego typu inwestycji na rodzimym gruncie.

A czy w Europie będą również powstawały nowe placówki ogrodnicze w takim tempie jak dotychczas?
Obserwując wciąż postępującą dynamikę rozwoju, jestem przekonany, że sektor ten będzie kwitł dzięki coraz większemu zaangażowaniu wiodących operatorów w jego rozwój.  Niemniej jednak jest to branża niezwykle wymagająca. Musimy dysponować nie tylko doświadczeniem budowlanym, ale przede wszystkim znać potrzeby szkółkarzy i ogrodników. Choć zachodni rynek wydaje się nasycony, my spoglądamy w przyszłość z nadziejami na nowe inwestycje.

Od początku działalności Państwa ideą jest zapewnienie dostępu do najnowocześniejszych urządzeń ogrodniczych. Jak  na przestrzeni lat zmieniły się trendy w projektowaniu i budowaniu centrów ogrodniczych?
Zauważamy na polskim rynku różnorodność w architekturze i doborze formy centrów ogrodniczych. Nasi klienci preferują oszklone konstrukcje na bazie szklarni bądź pokryte folią na bazie bloków lub tuneli foliowych. Bardzo popularne są też lekkie konstrukcje z drewna pokryte jedynie siatką lub folią, będące przedłużeniem tradycyjnych budynków. Te, niestety, nie zapewniają komfortu kupującym przez cały sezon, a sadzonkom ochrony przed przymrozkami i mrozem poza sezonem. Często realizujemy także projekty dla rodzimych producentów roślin. Trzon takich centrów ogrodniczych powstaje w oparciu o stalową, kratową konstrukcję wiązara dachowego. Szkielet ścian tworzy aluminiowa konstrukcja wypełniona podwójnym szkłem szklarniowym lub szybami zespolonymi, z kolei obudowę dachu stanowi  konstrukcja aluminiowa. Wszystkie elementy stalowe są zabezpieczane powłoką antykorozyjną i przeciwogniową.
 
A jaki kształt powinno mieć centrum ogrodnicze?

Biorąc pod uwagę wyjątkowe zadowolenie naszych klientów –  bardzo popularne są centra, które swoim kształtem przypominają szklarnie i w pewnym sensie nimi są. Takim centrum jest Daglezja w Zawierciu i Ogród Marzeń w Swarzędzu. Konstrukcje te umożliwiają korzystanie  z naturalnego oświetlenia, co ułatwia eksponowanie kwiatów, drzew i krzewów. Szklarnie są wysokie i przestrzenne, dzięki czemu możliwa jest ekspozycja wysokich sadzonek. Ponadto są w nich zachowane korzystne warunki klimatyczne. Nowoczesna konstrukcja przyciąga coraz bardziej wymagających klientów, którzy chwalą komfort dokonywania zakupów w takich placówkach.

Dlaczego te centra są tak wyjątkowe? Proszę opisać technologie, które Państwo stosujecie przy swoich realizacjach?

Obiekty te zasługują na szczególną uwagę ze względu na ciekawe połączenie różnych technologii i materiałów.  Do ich budowy zostało zastosowane aluminium, stal, dachowe płyty warstwowe, poliwęglan komorowy oraz szkło hartowane, gwarantujące ciekawy efekt konstrukcyjny. 

Zapewne takie wyjątkowe rozwiązanie więcej kosztuje. Czy macie w ofercie rozwiązania z tańszych materiałów? 

Tak,  Agro-Sur proponuje również tańsze rozwiązania na bazie bloków lub tuneli foliowych krytych płytami PCV lub płytami warstwowymi oraz kompleksowe wyposażenie tych obiektów w stoły zalewowe i ekspozycyjne, zasłony, ogrzewanie oraz automatykę. Dla każde zainteresowanego taką inwestycją wykonujemy wycenę pod jego indywidualne potrzeby i możliwości z użyciem droższych lub najtańszych materiałów.
 

REKLAMA