Liściaste na start

W ostatnim czasie na popularności zyskały drzewa i krzewy liściaste, zwłaszcza te kwitnące, owocujące oraz o barwnych liściach. Szkółkarze zanotowali spory wzrost sprzedaży tych roślin. Niestety nie wszystkie sklepy i centra ogrodnicze potrafią w pełni wykorzystać potencjał sprzedażowy tego materiału roślinnego

 

Tekst: Natalia Dur

 

Wiosna w opinii wielu szkółkarzy była bardzo udana, a jesień zapowiada się jak zawsze pracowicie. Część z nich odczuła spory wzrost sprzedaży drzew i krzewów liściastych, które cieszą się coraz większą popularnością i chętnie wykorzystywane są w nasadzeniach miejskich. – Zanotowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży w kategorii roślin liściastych. Nasza szkółka jako jedna z pierwszych w Polsce wyspecjalizowała się w produkcji dużych drzew alejowych. Dysponujemy również jedną z największych w Polsce kontenerownią drzew alejowych w pojemnikach, co powoduje, że tak naprawdę sprzedaż naszych drzew odbywa się przez cały rok. W przypadku materiału kopanego z gruntu jesień jest zawsze bardziej pracowita, nie spodziewamy się aby w tym roku było inaczej – mówi Anita Krzewicka, właścicielka Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Piątkowscy.

 

I Wiele dróg, jeden cel!

 

Sprzedaż hurtowa do centrów ogrodniczych ciągle pozostaje bardzo ważną częścią działalności szkółek. Jednocześnie coraz większego znaczenia nabierają inne kanały dystrybucji, takie jak inwestycje drogowe i miejskie

 

Miasta coraz chętniej wydają pieniądze na zieleń, w naszym kraju wciąż jest wiele nowych inwestycji w infrastrukturę, rozwija się rynek firm urządzających ogrody. Inwestycje drogowe i miejskie stały się obok centrów ogrodniczych ważnym źródłem dochodów dla wielu szkółek. – W nasadzeniach miejskich 95% sprzedaży drzew i krzewów liściastych to sprzedaż hurtowa, a tylko 5% detaliczna – tłumaczy Krystyna Abram, właścicielka szkółki Abram Szkółki Krzewów i Drzew Ozdobnych.

Potencjalnym źródłem zysku dla gospodarstw szkółkarskich są także inwestycje deweloperskie, ale w tym przypadku zieleń rzadko planowana jest z dużym wyprzedzeniem, co utrudnia szkółkarzom dostosowanie produkcji drzew do oczekiwań rynku. Dynamicznie rozwija się również rynek firm usługowych wykonujących ogrody, w siłę rośnie Internet. Problemem jest jednak handel detaliczny – nie wszystkie sklepy i centra ogrodnicze w pełni wykorzystują potencjał sprzedażowy materiału szkółkarskiego. – Sprzedaż drzew alejowych w centrach ogrodniczych jest trudna ze względu na rozmiary roślin. Wielu naszych klientów poradziło sobie z tym problemem oferując specjalistyczny transport czy nawet usługę sadzenia dużych drzew. Drzewa alejowe wymagają jednak specjalnego wyeksponowania i ustawienia, to często nie jest łatwe. Na szczęście coraz większy popyt na tego typu rośliny powoduje, że centra ogrodnicze otwierają się na ofertę dużych drzew – komentuje Anita Krzewicka.

 

II Sprzedażowe hity

 

Konsumenci przy zakupie drzew i krzewów liściastych zwracają szczególną uwagę na ciekawe wybarwienie liści i owocowanie. Ponadto obserwując rynek można dostrzec jeszcze jeden ważny aspekt – na znaczeniu zyskały rośliny, które dotychczas nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem

 

Przyszłość należy do materiału lepszego jakościowo – to pewne i nikt nie podważa tego faktu. Klienci chcą jednak czegoś więcej, dlatego zazwyczaj dobrze sprzedają się rośliny, które nie wymagają zbytniej pielęgnacji, a jednocześnie są po prostu piękne. Tak jest także w przypadku drzew i krzewów liściastych. Do najbardziej popularnego materiału z tej kategorii należą dąb, lipa, buk, berberysy oraz jarząby. – Szwedzka odmiana jarząbu jadalnego – Sorbus ‘Dadong’ sprzedaje się niezwykle dobrze i jest poszukiwana przez klientów, a także projektantów zieleni. To duże drzewo o regularnym pokroju z błyszczącymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwono-pomarańczowo. To niezwykle cenna i odporna odmiana jarząbu o jadalnych owocach – tłumaczy Krystyna Abram. Zdaniem Agnieszki Jensen, właścicielki Szkółki Kaława Sp. z o.o., w nasadzeniach miejskich, do których najczęściej wykorzystywane są drzewa liściaste, wiele zależy od projektantów zieleni miejskiej, którzy nadal stawiają na dobrze znane gatunki roślin: – Najczęściej zamawiane są standardowe gatunki drzew, takie jak dęby, klony, lipy, kasztanowce i głogi – tłumaczy.

 

 

III Liściaste trendy

 

Czego szukają klienci? Przede wszystkim radości – a mogą ją zapewnić nowości roślinne. Szczególnie takie, które są niecodzienne i odbiegają od przyjętych dotąd ,,norm”

 

Szkółkarze są zgodni co do tego, że klienci preferują rośliny, które mają cechę charakterystyczną lub są po prostu ,,inne”. – Zaobserwowaliśmy, że w ślad za ,,szkołą” skandynawską modne stały się drzewa w formie naturalnej np. jarzębiny. Ponadto rozpoczęliśmy własną produkcję drzewek bonsai. W ostatnim czasie zyskały one na popularności. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, takich jak dęby. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola. Sporą część naszych bonsai sprzedajemy zagranicą. Kupują je od nas klienci z Estonii oraz z Łotwy, którzy w ostatnim czasie zakupili 60 sztuk tego materiału – mówi Leszek Pełka, właściciel Szkółki Duet s.j. Konopka, Pełka.

 

IV Przeżyć odrodzenie

 

Moda ulega częstym zmianom, ale mówi się, że historia lubi się powtarzać. Tak jest w przypadku ubrań, dekoracji i wystroju wnętrz – oraz roślin. Modne już w baroku szpalery z drzew obecnie zdobywają coraz więcej zwolenników

 

Popularność szpalerów z drzew liściastych wynika z łatwości w dopasowaniu ich do ogrodów. To idealne rozwiązanie zarówno dla klientów posiadających ogrody nowoczesne, jak i klasyczne. – Szpalery z drzew warto polecać klientom, którzy chcą wyznaczyć granice ogrodu, punkt centralny, podzielić przestrzeń na specjalne strefy czy ozdobić mury lub ściany. Najpopularniejsze gatunki szpalerowe to grab, platan, kasztanowiec i lipa. Z tych ostatnich do tworzenia szpalerów można polecić odmianę Tilia cordata ‘Simone’ – lipę drobnolistną oraz Tilia platyphyllos ‘Zelzate’ – lipę szerokolistną – mówi Krzysztof Nowacki, właściciel Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Nowacki.

 

 

 

 

 

 

Klimat ulega zmianie

Anita Piątkowska-Krzewicka

właścicielka

Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Piątkowscy

 

Klienci coraz częściej doceniają wysoką jakość produktu. Szukają dużych okazów krzewów liściastych, a także drzew o dużych parametrach. Ostatnie lata pokazują, że klimat w Polsce się zmienia, co powoduje większe zainteresowanie roślinami, które dotychczas nie cieszyły się tak dużą popularnością z uwagi na obawy o przymarzanie. W przypadku drzew zdecydowanie najpopularniejsze są gatunki rodzime, tj. lipa, buk, dąb czy brzoza. Cieszy nas jednak fakt, że zarówno w prywatnych, jak i publicznych inwestycjach pojawiają się nasadzenia np. jabłoni czy gruszy ozdobnych. Jeżeli chodzi o krzewy, to na pewno najpopularniejsze są berberysy, których różnorodność jest ogromna, dlatego też ciężko wskazać na zdecydowanego lidera sprzedaży. Nasza szkółka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów centrów ogrodniczych wprowadziła do oferty minidrzewka w pojemnikach 10- czy 15-litrowych. To zdecydowanie ułatwia zakup i transport roślin z centrum ogrodniczego do ogrodu.

 

Stawiamy na rozwój

Leszek Pełka

właściciel

Szkółki Duet s.j. Konopka, Pełka

 

Sezon wiosenny w sprzedaży roślin uważam za udany. Zanotowaliśmy wzrost sprzedaży naszego materiału. Zamierzamy rozwijać się szczególnie w kilku kategoriach roślin, takich jak iglaki, byliny oraz drzewa i krzewy liściaste. Te ostatnie zyskały w ostatnim czasie na popularności. W ogromnych ilościach sprzedawały się bukszpany w postaci naturalnej lub kulistej, rzadko w formie stożka. Sukcesywnie rozwijamy się w kategorii drzew liściastych. Wiemy, w jaki sposób je formować i ciąć. W przypadku tego typu roślin proces produkcji jest długi i należy ostrożnie podchodzić do kwestii jego sprzedaży. Oczywiście doskonale w dalszym ciągu sprzedają się hortensje, co nawet dla nas było niemałym zaskoczeniem. Seria Magical® Four Season zyskała spore grono wielbicieli. Charakterystyczną cechą hortensji Magical® Four Season jest posiadanie kulistych kwiatostanów. Każda odmiana z tej serii ma szczególne właściwości. Cechy, które wyróżniają hortensje serii Magical Four Seasons to przede wszystkim bardzo długi okres kwitnienia, w trakcie którego roślina zachowuje swój świeży i atrakcyjny wygląd. U każdej z odmian z serii Magical® Four Seasons zaobserwowano cztery kolorystycznie zróżnicowane pory kwitnienia. Rośliny te charakteryzują się również niezwykle sztywnymi, wytrzymałymi pędami, które utrzymują ciężar bardzo dużych kwiatów przez cały okres ich kwitnienia. W naszej szkółce hortensje te dostępne są w charakterystycznych pięciolitrowych doniczkach w kolorze jasnoniebieskim z okazałą etykietą licencyjną.

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: