Mrówcza Praca
Co świadczy o ogromnym potencjale branży ogrodniczej? Podaż, popyt, a może coraz lepiej realizowane kampanie reklamowe? Owszem, to wszystko jest istotne, ale najważniejsze są nowo powstające placówki handlowe, dzięki którym wymienione wyżej zjawiska mają szansę zaistnieć. O najszybciej rozwijającej się polskiej sieci sklepów opowie Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu, członek zarządu Grupy PSB
Rozmawia: Ilona Rosiak
4 czerwca 2011 roku otwarty został 80. sklep PSB Mrówka. Poza sektorem budowlanym zorganizowano w nim również dział ogrodniczy. Od jak dawna w koncepcji rozwoju sieci uwzględniane są produkty z tej kategorii?
Dział ogród to jeden ze stałych elementów wpisanych w strategię rozwoju sieci. Sama idea, aby włączyć do sprzedaży artykuły ogrodnicze, zrodziła się na początku funkcjonowania Mrówek, a więc około siedmiu lat temu. Od tego czasu składy budowlane zaczęły poszerzać swoją działalność o sektor detaliczny, tworząc placówki „Zrób to sam” dla branży dom i ogród.
Co skłoniło Państwa do podjęcia decyzji o rozszerzeniu asortymentu i jaką średnią powierzchnię w istniejących już sklepach zajmuje dział ogrodniczy?
Do tej pory klienci przychodzili i budowali swoje domy, zaopatrując się w składach budowlanych. Wkrótce jednak okazało się, że potrzebują nie tylko produktów niezbędnych do utrzymania i remontowania domów, ale również i ogrodów. Stąd koncepcja Mrówek, które doskonale realizują ten cel.
Ze względu na zróżnicowaną powierzchnię placówek liczących od 800 do 4 tys. m2 trudno mówić o średniej powierzchni działów ogrodniczych. Mrówki są bowiem tworzone przez akcjonariuszy PSB, a więc właścicieli funkcjonujących już składów budowlanych. Oni decydują o kierunku rozwoju swojej placówki, jej wielkości i ostatecznie dostosowują proporcje poszczególnych działów do potrzeb klientów.
Obecnie branża ogrodnicza bardzo prężnie się rozwija, co widać m.in. po dużej podaży produktów z tej kategorii. Co, Pana zdaniem, stanowi grupę artykułów pierwszej potrzeby i które z nich są obecne w PSB Mrówka?
Jedna z szerzej reprezentowanych kategorii produktów, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, to sprzęt i narzędzia ogrodnicze oraz wszelkiego rodzaju ogrodzenia. Równie ważną grupa produktów są rośliny, a także meble ogrodowe. Największy udział w dziale ogrodniczym mają zaś nawozy, środki ochrony roślin i podłoża. W asortymencie znajdują się także artykuły do dekoracji i wyposażenia wnętrz. Akcjonariusze w wymienione artykuły zaopatrują się poprzez centralny magazyn, co zdecydowanie usprawnia współpracę z dostawcami i daje większe możliwości negocjacji cenowych. Warto wspomnieć, że spośród wszystkich grup towarowych to właśnie produkty ogrodnicze cechuje największa dynamika wzrostu sprzedaży.
Jak zachęcacie Państwo pasjonatów ogrodnictwa do zakupów w PSB Mrówka? Co stanowi o przewadze konkurencyjnej sieci?
Cechą charakterystyczną sieci jest dostępność, a także obecność w mniejszych miejscowościach, dzięki czemu relacje z lokalną społecznością są trwalsze. W kilkunastotysięcznych miejscowościach obiekt, który ma do zaoferowania około 20 tys. pozycji asortymentowych, odgrywa znaczącą rolę. Co miesiąc komunikujemy o tym poprzez gazetki promocyjne, które trafiają do okolicznych mieszkańców. Tego z całą pewnością nie mogą zaoferować lokalne sklepy.
Strategia rozwoju PSB Mrówka zakłada, że placówki detaliczne będą się znajdować nie w dużych miastach, ale w mniejszych, gminnych miejscowościach. Sądząc po tempie rozwoju – w samym 2010 roku powstało 25 nowych placówek – system ten sprawdza się bardzo dobrze. Z czego to wynika?
Obecnie sieć PSB Mrówka liczy sobie 80 placówek, a 2011 rok chcemy zamknąć z wynikiem 100 obiektów. Rzeczywiście, w strategię rozwoju sieci wpisane jest celowanie w gminne i powiatowe miasta, które do tej pory nie miały szans poznać modelu nowoczesnego handlu w branży budowlanej i ogrodniczej. W tym celu uruchomiliśmy również formaty mini-Mrówek, o powierzchni mniejszej niż 1000 m2, które powstają w miejscowościach liczących do 10 tys. mieszkańców.
• Powierzchnia sklepów 800-5 000 m2
• Wysokość użytkowa do 6 m
• Atrakcyjna lokalizacja
• Działka o powierzchni minimum 0,5 ha
• Miejscowości liczące od 10-100 tys. mieszkańców
• Powierzchnia sklepów 300-700 m2
• Lokalizacja przy głównej drodze
• Parking
• Miejscowości liczące od 5-10 tys. mieszkańców
• 80 placówek na terenie całego kraju
• nowoczesne sklepy samoobsługowe sektora „dom i ogród” w miejscowościach powiatowych
• uzupełnienie aktualnej oferty składów PSB o nowy asortyment, w tym ogrodniczy
• od kilku do kilkunastu tysięcy pozycji asortymentowych pochodzących od ponad 150 kontraktowych Partnerów Grupy PSB
• hale o powierzchni od 700 -4500 m², z zewnętrzną częścią „ogród”
• przedsięwzięcia oparte o umowy partnerskie