Nasiona na taśmie

Producenci nasion przeznaczonych do amatorskiej uprawy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Proponują udogodnienia, które mają na celu ograniczenie do minimum pracochłonności w uprawie wybranych gatunków roślin.

 

Realizowanie potrzeb konsumenta to priorytet producentów, także w branży nasiennej. Przykładem tego działania są nasiona roślin na taśmie, obecne na polskim rynku od kilku lat. Przeznaczone są do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Nasiona ułożone są równomiernie na wąskiej, długiej (ok. 5-7 m) taśmie bądź krążku z celulozy. Rozstaw nasion jest zależny od gatunku rośliny, jest tak rozplanowany, aby uzyskać optymalne rozstawienie bez konieczności późniejszego przerywania siewek. Materiał, z którego wykonana jest taśma, ulega biodegradacji. Praca ogranicza się do wcześniejszego przygotowania podłoża, następnie rozłożenia taśmy z nasionami, przysypania jej około 1,5-centymetrową warstwą ziemi i obfitego podlania.

 

 

Ten rodzaj przygotowania nasion cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów, co obserwujemy przez coroczny wzrost sprzedaży, mimo ich wyższej ceny (w stosunku do nasion pakowanych w sposób tradycyjny). Z czego to wynika?

 

 

Łatwo i równomiernie
Nasiona na taśmie są produktem dla osób ceniących sobie łatwość podczas wysiewu do gruntu. Równomierne rozmieszczenie nasion umożliwia wyeliminowanie przerywki wschodów po skiełkowaniu nasion. Najczęściej firmy nasienne proponują produkt, w którym nasiona umieszczone są między dwoma taśmami z celulozy. Papier rozpuszcza się pod wpływem wody. Dobry produkt powinien charakteryzować się tym, że do jego produkcji użyto nasion najlepszej jakości. Odpowiednia szerokość taśmy i grubość zapobiegają rwaniu się, a zarazem umożliwiającą łatwe przenikanie wody i szybką degradację.

Karol Podyma
Specjalista ds. marketingu
PlantiCo Zielonki Sp. z o.o.

 

 

Zalety? Jest ich wiele!

Nasiona na taśmie są selekcjonowane, co daje gwarancję prawie 100% wschodów, łatwo się je wysiewa i pielęgnuje. Jaka jest jeszcze przewaga tego rodzaju nasion? Mamy tutaj do wyboru połączenie wybranych gatunków warzyw, ziół czy kwiatów, dzięki czemu możemy efektywnie wykorzystać nawet małą powierzchnię ogródka.

 

Przykładem może być umieszczenie na taśmie nasion rzodkiewki i marchwi. Wykonując jedną pracę, zbieramy dwa plony z jednej grządki (najpierw rzodkiewka, później marchew). Przy tradycyjnym wysiewie nasion nie uzyskamy takiego efektu.

 

Inny przykład to umieszczenie na taśmie różnych odmian sałaty czy rzodkiewki, przez co nie musimy zaopatrywać się w kilka opakowań pojedynczych odmian. Zastosowanie taśm czy krążków nasiennych daje nam co roku ten sam efekt. Najbardziej jest to widoczne przy kompozycjach z ziół czy roślin ozdobnych. Jako że nasiona umieszczane są na taśmie czy krążku w stałym schemacie, po wyrośnięciu dadzą identyczny efekt wizualny (czego nie dadzą tradycyjnie pakowane mieszanki).

 

 

Taśmy nasienne także na balkon
Ulubione zioła można uprawiać nie tylko w doniczkach, ale także w skrzynkach balkonowych. W tym celu nie trzeba już mozolnie wysiewać pojedynczych nasion. Mieszanki kolorowych ziół i warzyw oferujemy na praktycznych taśmach nasiennych. Taśmę taką można przyciąć do dowolnej długości w zależności od długości skrzynki. Dzięki temu możemy wykorzystać całą długość balkonu na uprawę świeżych ziół. Najciekawsze jest to, że na taśmach umieszczono nasiona różnych ziół – bazylii, trybuli, cząbru, melisy, pietruszki i szczypiorku. Taśma składa się z dwóch warstw włókniny, pomiędzy którymi znajdują się nasiona. Włókninę wykłada się w skrzynkach i przykrywa cienką warstwą ziemi. W skrzynkach należy utrzymywać dobrą wilgotność, aby nasiona mogły bujnie wykiełkować.

Beata Gawęcka
Dyrektor ds. marketingu CNOS Garden

 

 

Sprzedaż i ekspozycja

Nasiona na taśmie to idealne rozwiązanie dla osób nieposiadających ogrodu, a chcących mieć własną zieleninę. Krążki czy taśmy z nasionami ziół, szczypiorku czy pietruszki naciowej to prosty sposób na namiastkę ogródka w mieszkaniu na balkonie lub tarasie.

 

Przy sprzedaży tego rodzaju nasion ważne jest pokazanie klientom efektu, jaki można uzyskać. Dla przykładu, Zielone Centrum w Lublinie zakłada „ogródek” w donicy, aby klient mógł się przekonać o zaletach tego typu rozwiązania. Jednocześnie oferowane są do tego odpowiednie podłoża i pojemniki.

 


Oszczędność czasu
Nasiona na taśmie to wygodny i łatwy sposób siewu. Stosując to rozwiązanie, zapewnić można prosty, łatwy i dokładny siew, a także uniknąć pracochłonnej przerywki. Produkt firmy PNOS to 6-metrowa taśma, na której znajdują się wysoko kwalifikowane nasiona zaprawione środkami ochrony roślin. W ofercie nasion na taśmie znajduje się 17 odmian w 6 gatunkach, m.in. cebula, burak ćwikłowy, marchew, ogórek gruntowy, pietruszka, rzodkiewka. Taśma nasienna oszczędza czas, a praca staje się przyjemniejsza.

Grażyna Rengwelska
Kierownik działu marketingu
PNOS w Ożarowie Mazowieckim

 

 

Analizując ten segment nasion, w ciągu ostatnich lat można zauważyć znaczące zmiany. Początkowo nasiona na taśmie były tylko pojedynczymi pozycjami dostępnymi w nielicznych sklepach ogrodniczych. Obecnie podaż jest dużo większa, a oferta towarowa różnorodna.

 

 

Większość firm nasiennych ma już w swojej ofercie nasiona na taśmie. Wraz z nadejściem nowego sezonu próbują zaskoczyć klienta, przygotowując nowe, ciekawe, a jednocześnie funkcjonalne rozwiązania (poprzez łączenie odmian i gatunków).

 

Ten segment rynku wyznacza nowy kierunek w uprawie amatorskiej. Mimo spadającej sprzedaży ilościowej pozwala wciąż uzyskiwać dochody. Przewiduje się, że będzie się nadal intensywnie rozwijał, ponieważ mamy coraz mniej czasu, a prostota i funkcjonalność przygotowania takiej grządki to duży atut.

 

Nasiona na taśmie z folii wodorozpuszczalnej
Firma Polan przygotowała na ten sezon 12 propozycji nasion z tej serii; 9 warzyw, 2 astry i mieszankę coraz bardziej popularnych w naszych ogrodach ziół. Należy podkreślić, że sukces zastosowania tego produktu wiąże się z szybkim wyłożeniem folii z nasionami na zalecaną głębokość, do wilgotnego podłoża, a następnie regularnym utrzymywaniem jego wilgotności do pojawienia się wschodów roślin, o czym wielu ogrodników zapomina. Nasiona na taśmie foliowej są kalibrowane i otoczkowane, konieczna jest odpowiednia wilgotność, aby kiełki mogły przebić otoczkę. Całkowite i szybkie rozpuszczenie się foli pozostawia w krótkim czasie nasiona wysiane w odpowiednim rozstawie, zapewniając im jednakowe warunki startu.

Justyna Jastrzębska-Guca

Dyrektor handlowy
POLAN sp. z o.o.

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: