Nawozy do roślin kwitnących

Koniec wiosny i początek lata to czas, kiedy hurtownie i centra ogrodnicze są już przygotowane do masowej sprzedaży nawozów przeznaczonych do roślin kwitnących. Właśnie wtedy nastawieni na szybki efekt konsumenci, oczekują sprawnej i profesjonalnej obsługi, a przede wszystkim wyboru i możliwości porównania oferty kilku producentów. Jak ułatwić konsumentowi podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie nawozu do roślin kwitnących?

 

Tekst: Joanna Łaszcz-Zakorczmenna

 

Mając na uwadze zróżnicowane metody uprawy i wymagania gatunków kwitnących, producenci nawozów dedykowanych tym roślinom oferują produkty zróżnicowane pod względem formy, składu, przeznaczenia i metody aplikacji. Nawozy dla roślin kwitnących należą do kategorii nawozów wieloskładnikowych. Zawierają w swym składzie zarówno makro-, jak i w większości przypadków mikroelementy. Charakterystyczną cechą nawozów przeznaczonych dla roślin kwitnących jest zwykle wyraźna przewaga zawartości fosforu i potasu w stosunku do azotu, co wpływa korzystnie na proces kwitnienia. Należy jednak podkreślić, że wiele innych nawozów tzw. uniwersalnych z powodzeniem może służyć do zasilania omawianej grupy roślin. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku nabywców, którzy mają niewielką liczbę roślin zarówno o ozdobnych liściach, jak i kwitnących uprawianych w pojemnikach. Osoby bardziej zaangażowane w uprawę roślin zwykle sięgają po nawozy przeznaczone  dla obu tych grup.

 

Hierarchia popularności
Największym powodzeniem, oprócz uniwersalnych nawozów dla roślin kwitnących, cieszą się nawozy przeznaczone dla pelargonii, surfinii oraz róż. Inną znaczącą grupę stanowią nawozy dla roślin kwasolubnych (azalie, różaneczniki, wrzosy). W przypadku roślin wieloletnich (np. róża, forsycja, migdałek, magnolia, azalia, rododendron, wrzosy) sprzedający powinni kłaść nacisk na znaczenie nawożenia nie tylko w okresie poprzedzającym kwitnienie i podczas jego pełni, ale również w trakcie kolejnych miesięcy lata i wczesnej jesieni. Praktyka taka pozwala z jednej strony na zawiązanie dużej liczby pąków kwiatowych, a z drugiej na utrzymanie wzrostu wegetatywnego pędów i liści, które stanowią ważny element dekoracyjny. Ponadto rośliny takie są znacznie bardziej odporne na choroby i lepiej znoszą trudne warunki panujące zimą. Warto więc zainteresować się promocją nawozów pod tym kątem, co znacząco wydłuży okres zainteresowania konsumentów tą grupą produktów.
W ostatnich latach wyraźnie  rozwinął się rynek storczyków, a co za tym idzie, wzrosło zapotrzebowanie na nawozy przeznaczone dla tej grupy roślin. Producenci oferują dwie formy nawozów: płynne do rozcieńczania i zasilania roślin podczas podlewania oraz nawozy służące do dokarmiania w postaci rozpryskiwanego roztworu na powierzchnię roślin (liście i korzenie powietrzne).

 

Segmentacja
Zróżnicowanie oferty nawozów dla roślin kwitnących sprawia, że grupę tę można podzielić na kilka mniejszych podkategorii. W pierwszej kolejności wyróżnia się nawozy stałe (głównie granulowane) oraz płynne, ewentualnie w postaci żelu. Niektóre z nawozów sypkich są całkowicie rozpuszczalne i służą do przygotowywania roztworów do zasilania roślin. Forma ta, choć wymaga nieco więcej pracy podczas aplikacji, jest bardzo korzystna dla nabywców z uwagi na maksymalne skoncentrowanie składników pokarmowych w opakowaniu. Ponadto nawozy krystaliczne posiadają znacznie dłuższe terminy przydatności, co pozwala uniknąć ewentualnych problemów z przechodzeniem składników w formy nieprzyswajalne. Bardzo ważnym atutem nawozów stałych jest możliwość ich przechowywania niezależnie od temperatury otoczenia – ten fakt jest niezmiernie istotny zarówno dla magazynujących produkty, jak i działkowiczów, którzy mogą pozostawić niezużyte opakowanie na następny sezon. Z kolei niewątpliwym atutem nawozów płynnych jest łatwość aplikacji podczas podlewania roślin.
Istotne różnice pomiędzy nawozami stałymi i płynnymi to czas aplikacji, powtarzalność zabiegów oraz szybkość działania. Zaleca się, aby nawozy granulowane wymieszać z glebą lub podłożem i aplikować jeszcze przed sadzeniem roślin, natomiast w przypadku roślin wieloletnich powinny być wymieszane z wierzchnią warstwą gleby. Z kolei nawozy aplikowane w postaci roztworu są stosowane głównie podczas wegetacji roślin, a ich szybkość działania jest większa, gdyż trafiają w postaci roztworu w bezpośrednie sąsiedztwo korzeni. Jednakże stosowanie nawozów płynnych wymaga częstszych zabiegów, nawet cotygodniowych. Natomiast w przypadku nawozów granulowanych dawkowanie ogranicza się zazwyczaj od jednego do trzech zabiegów w ciągu sezonu. Wynika to z faktu, że w obrębie nawozów sypkich wyróżnia się produkty o zróżnicowanej szybkości działania, co związane jest bezpośrednio z użytymi do ich produkcji surowcami i sposobem wytwarzania. Tradycyjne nawozy dla zapewnienia dobrego zaopatrzenia roślin w składniki pokarmowe wymagają kilkukrotnego stosowania – w czasie wysadzenia roślin na stałe miejsce oraz w trakcie ich rozwoju (posypowo).
Na rynku znajdziemy również produkty o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych. Efekt ten uzyskuje się poprzez użycie odpowiednich chemicznych składników pokarmowych, które są słabo rozpuszczalne (dotyczy to głównie azotu) lub poprzez stworzenie na granulkach nawozu specyficznej powłoki, która utrudnia bezpośrednie uwalnianie do roztworu rozpuszczonych składników nawozowych. Konsumenci coraz częściej są zainteresowani tą grupą z uwagi na wygodę stosowania – zazwyczaj nawozy o spowolnionym uwalnianiu składników aplikuje się raz w sezonie. Ich wadą jest jednak znacząca różnica w cenie w przeliczeniu na kilogram lub na czysty składnik pokarmowy. Wszystkie wymienione cechy znacząco determinują podaż produktów. Nawozy granulowane, zwłaszcza o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych, największe rzesze nabywców znajdują od wczesnej wiosny do początku lata. Natomiast nawozy płynne, zwłaszcza do zasilania roślin uprawianych w pojemnikach, cieszą się dużym zainteresowaniem przez dłuższy czas (nawet w miesiącach letnich).

 

Nowości
W obrębie nawozów płynnych w ostatnich latach pojawiły się nowe grupy produktów gotowych do aplikacji nalistnej w postaci roztworu. Choć większość nawozów płynnych można stosować również nalistnie w postaci oprysku roztworem o odpowiednim stężeniu, wskazanym przez producenta, gotowe preparaty nalistne mają kilka niewątpliwych zalet. Przede wszystkim są gotowe do bezpośredniego użycia i  zaopatrzone w odpowiedni aplikator do wytwarzania drobnego oprysku. Ponadto dzięki stosowaniu gotowych nawozów do oprysków zmniejsza się ryzyko tworzenia plam na liściach, które mogą powstawać po zaaplikowaniu tradycyjnie przygotowanego roztworu na bazie wody. Niektóre z produktów omawianej grupy są dodatkowo wzbogacone w substancje nabłyszczające, co powoduje uatrakcyjnienie wyglądu roślin.

 

Podział rynku

Udział nawozów dla roślin kwitnących w całej kategorii produktów przeznaczonych do upraw amatorskich zajmuje znaczącą pozycję obok nawozów do trawników oraz królujących w ogrodach iglaków. W centrach i sklepach ogrodniczych, zwłaszcza w sezonie, to właśnie w dziale z nawozami produkty  rotują najlepiej. Obserwuje się również rosnącą popularność sprzedaży łączonej nawozów wraz z zakupem sadzonek. Mimo ograniczonej powierzchni sprzedaży w centrum ogrodniczym opłaca się w bezpośrednim sąsiedztwie roślin zorganizować dodatkową ekspozycję nawozów dedykowanych poszczególnym gatunkom. W tym celu wielu producentów nawozów oferuje specjalne stojaki. W przypadku małych opakowań, zwłaszcza nawozów płynnych lub sypkich w saszetkach, dobrą praktyką jest organizowanie ekspozycji w pobliżu kas.

 

Jakość i wygoda
Piotr Sygnarowicz
import/export manager
Planta

W związku ze wzrostem liczby przydomowych ogrodów, a także z racji coraz większej dbałości o balkony i tarasy, popyt na rynku specjalistycznych nawozów do roślin kwitnących utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Konsumenci chętnie sięgają po wieloskładnikowe nawozy płynne i rozpuszczalne w wodzie ze względu na wygodę użytkowania i małe gabaryty opakowań, które ułatwiają nawożenie kwiatów w doniczkach. Jednak zauważalnie rośnie też sprzedaż nawozów posypowych mineralnych, które stosuje się raczej na dużych rabatach i do nawożenia krzewów kwitnących. W sprzedaży dostępne są również nawozy o spowolnionym działaniu, które sukcesywnie zdobywają coraz większy udział w rynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się nawozy do pelargonii i surfinii, róż, storczyków, hortensji oraz powojników.

 

Potrzeba matką zmian
Tomasz Sulejewski
właściciel firmy
Nawomix

Warunki pogodowe w ubiegłym roku nie sprzyjały sprzedaży nawozów do roślin kwitnących, jednak mimo to popyt na te produkty wzrósł w porównaniu do roku 2009. Wpłynęła na to zapewne potrzeba zakupu nowych roślin po długiej i uciążliwej zimie, ale przede wszystkim wzrosła popularność obsadzania krzewuszkami, hortensjami i pelargoniami rabat oraz balkonów, co automatycznie zwiększyło zapotrzebowanie na produkty do nawożenia tych roślin. Uważam, że w segmencie nawozów do roślin kwitnących jeszcze długo będziemy odnotowywać tendencję wzrostową, ponieważ klienci wykazują coraz większą potrzebę dbania o odpowiednie wybarwienie kwiatów i zdrowy wygląd pielęgnowanych roślin.

 

Skład ma znaczenie
Marcin Barbach
dyrektor marketingu i sprzedaży
Agrecol Sp. z o.o.

Nawozy do roślin kwitnących to ważna pozycja w ofercie producentów. Wśród szerokiej gamy produktów przeznaczonych do nawożenia roślin balkonowych, pelargonii, surfinii czy innych tego typu roślin, część klientów nadal korzysta z uniwersalnego produktu przeznaczonego właśnie do roślin kwitnących. Nawóz taki powinien charakteryzować się zwiększoną ilością potasu i fosforu odpowiedzialnych za inicjowanie pąków oraz obfite i trwałe kwitnienie oraz  dobre wybarwienie kwiatów. Duże znaczenie ma również forma składników i ich przyswajalność. Skład powinien być tak dobrany, aby rośliny były dobrze dokarmione i cieszyły nas swoim wyglądem i kwitnieniem i przez cały sezon.

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: