Nawozy do storczyków

Producenci, idąc o krok dalej, oferują także preparaty do pielęgnacji liści, pałeczki czy mgiełki nawozowe

 

Tekst: Anna Walczak

 

Wraz z ogromnym rozwojem sprzedaży storczyków nawozy do tej grupy roślin stały się nieodzownym elementem pielęgnacji – potwierdza Marcin Barbach, dyrektor marketingu i sprzedaży firmy Agrecol. – Przy wydatku kilkudziesięciu złotych na roślinę, inwestycja w preparat do nawożenia i pielęgnacji daje szansę na ponowne zakwitnięcie i radość z posiadanego storczyka – dodaje. Ta podkategoria już od kilku lat niezwykle intensywnie się rozwija, czego dowodzi obecność nawozów dla tej grupy roślin w portfolio niemalże każdego producenta.

 

Taniej znaczy lepiej
Jak zgodnie potwierdzają właściciele centrów ogrodniczych, nawozy do storczyków w ostatnich latach stały się bardziej dostępne dla klientów. – Taki stan rzeczy spowodowany jest wzrostem konkurencji wśród głównych operatorów, który wpływa przede wszystkim na ceny produktów – zauważa Anna Antoszek, właścicielka centrum ogrodniczego z Tomaszowa Lubelskiego. Przez lata producenci dostosowali się do nowych warunków panujących na rynku nawozów – dodaje. Nawozy specjalistyczne zdecydowanie staniały, dlatego klienci częściej się na nie decydują. – Cena jednostkowa produktu waha się od 2 do 8 zł. – W ciągu ostatnich dwóch lat zauważalny jest zdecydowany wzrost zainteresowania konsumentów tymi produktami – potwierdza Lidia Mainka, sprzedawca z Centrum Ogrodniczego Pracuś w Ozimku.

 

Miejsce ekspozycji
Trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednią ekspozycją nawozów do storczyków. – Dobrym rozwiązaniem prezentującym tę podkategorię produktów są displaye umieszczone przy roślinach – zauważa Ryszard Cisek, właściciel Centrum Ogrodniczego Cisek w Głogowie. Należy na nich skompletować wszystkie produkty dedykowane orchideom, od podłoży, przez mgiełki, nawozy, doniczki, po fachową literaturę na temat pielęgnacji. Sprzedaż łączona doskonale sprawdza się przy tego typu produktach. Sposobem na stałą ekspozycję jest oczywiście dział z nawozami. – Klienci, poszukując nawozów do tej grupy roślin, kierują się właśnie do tego działu – mówi Lidia Mainka. – Czytelne rozmieszczenie produktów zdecydowanie ułatwia klientom wybór. W naszym centrum tak skonstruowaliśmy poszczególne działy, że konsument, który decyduje się na roślinę, po drodze do kasy mija regały z donicami, podłożami i nawozami – dodaje Ryszard Cisek.

 

Sprzedaż
– Ta podkategoria nawozów sprzedaje się dobrze przez cały rok, dlatego jest to również świetny produkt na okres zimowy zarówno w centrum ogrodniczym, jak i w kwiaciarni – zauważa Marcin Barbach. – Choć wzrost zainteresowania nawozami do storczyków notujemy w okresie wiosenno letnim, nie może ich jednak zabraknąć na sklepowych półkach w pozostałych miesiącach – potwierdza Katarzyna Wołowicz, sprzedawca z Centrum Ogrodniczego Zorza w Białymstoku. – Klienci najczęściej wybierają nawozy o mniejszych gramaturach. Mam na myśli te od 250 do 500 ml – dodaje Katarzyna Wołowicz.

 

Preparaty specjalistyczne
Marcin Barbach
Dyrektor marketingu i sprzedaży
Agrecol

Prawidłowo skomponowany nawóz powinien zapewnić właściwy rozwój zielonej części rośliny, zainicjować obfite kwitnienie oraz spowodować, aby wrażliwe w tym okresie pączki roślin nie zostały zrzucone, a rośliny wykształciły wszystkie pąki kwiatowe. Ważnym elementem jest właściwa proporcja fosforu, mającego wpływ m.in. na podziemne bulwy storczyków. Warto zatem przyjrzeć się specjalistycznym nawozom dedykowanym tej grupie roślin. Na uwagę zasługuje preparat do pielęgnacji liści storczyków. Co warto podkreślić, nie jest jedynie „mgiełką” wody, lecz ogranicza też osadzanie kurzu, zapobiega powstawaniu plam oraz ma właściwości odżywcze. W ofercie znajdują się również nawozy do storczyków z dodatkiem witaminy C, która poprawia ich odporność na warunki stresowe, oraz nawozy organiczno-mineralne.

 

Jak nawozić?
Tomasz Sulejewski
właściciel firmy
Nawomix

Storczyki, jak każde rośliny, aby rosły i kwitły, muszą być nawożone. Nie lubią jednak zbyt dużych dawek nawozów, dlatego zalecamy dokarmianie z każdym podlewaniem małą ilością nawozu. Zdecydowanie lepiej jest lekko je „przegłodzić” niż przesadzić z nawożeniem. Skład nawozu powinny cechować odpowiednie proporcje NPK i zawartość pierwiastków śladowych. Nawożenie stosuje się zwykle przez cały okres wzrostu roślin, ale zimą należałoby pozwolić roślinom wejść w okres spoczynku i na kilka tygodni przerwać dokarmianie oraz ograniczyć drastycznie podlewanie. Ważne jest również zachowanie odpowiedniego pH wody przy podlewaniu (4,0-4,5) oraz jak najmniejszej zawartości minerałów (stosować miękką wodę). Pamiętając o tym wszystkim, możemy liczyć na piękne kwiaty w następnym sezonie.

 

Popularna uprawa
Piotr Styrczula
Zastępca kierownika ds. marketingu
Fosfan

W ostatnim czasie bardzo modna i zarazem powszechna stała się uprawa storczyków w warunkach domowych. Rośliny te wymagają jednak wielu zabiegów pielęgnacyjnych,w tym odpowiedniego nawożenia. Storczyki dobrze jest zasilać specjalistycznym nawozem o odpowiednio zbilansowanym składzie, uwzględniającym potrzeby pokarmowe tej grupy roślin. Wart uwagi jest płynny koncentrat, który dzięki zawartości makro- i mikroskładników we właściwych proporcjach zapewnia obfite kwitnienie, piękne wybarwienie kwiatów oraz zdrowotność roślin. W pełni sezonu wegetacyjnego zaleca się zasilać storczyki raz na dwa tygodnie, a w okresie spowolnionego wzrostu średnio raz w miesiącu odpowiednią ilością sporządzonego roztworu.

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: