Ogród przeniesiony na ściany mieszkania

Kwiaty od zawsze uchodziły w kulturze za symbol piękna oraz delikatności. Nic więc dziwnego, iż ludzie uwielbiają się nimi otaczać. Te barwne rośliny trafiły do miejskich parków, przydomowych ogródków, doniczek trzymanych na parapetach. Szybko dostrzeżono także ich estetyczny potencjał. Motywy kwiatowe zobaczyć możemy dziś niemal wszędzie: na dekoracjach, ubraniach, przedmiotach codziennego użytku. Popularnymi ściennymi ozdobami, idealnie komponującymi się z roślinną tematyką są tapety. Kwiaty na takich dekoracjach mogą być zarówno subtelnymi grafikami wkomponowanymi w większą całość, jak i wyrazistym motywem przewodnim. Dodatkowo, żadne inne ścienne ozdoby nie dostarczą nam tyle swobody kolorystycznej, co tego typu tapety. Kwiaty (róże, tulipany, maki, fiołki, itd.), ich liście oraz łodygi, a przede wszystkim płatki, to prawdziwa kopalnia barwnych inspiracji!

                                                                 redro.pl/tapety/tematy/kwiaty/

 

Klasyczna tapeta ścienna – kwiaty to motyw uniwersalny

Jak zaznaczyliśmy już we wstępie, kwiaty pod kątem dekoracyjnym są motywem niemal uniwersalnym. Choć kiedyś ornamenty florystyczne kojarzyły się głównie ze stylistyką ludową oraz tradycyjnymi (czy nawet staroświeckimi) aranżacjami wnętrz, to współcześnie jednak estetyka ta przeżywa swój renesans. Dzięki kreatywnemu i otwartemu podejściu projektantów, odważnym eksperymentom z kolorami, a także wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz materiałów, tapety z kwiatami stały się niezwykle atrakcyjnym wyborem podczas dekorowania domu. Ponieważ dostępne na rynku wzory są niezwykle zróżnicowane, to bez trudu odnajdziemy takie, które będą pasować akurat do naszego mieszkania.

Barwy przeniesione na tapety – kwiaty we wszystkich kolorach

Kiedy wyobrażamy sobie wiosenną łąkę lub ogród pełen kwiatów, niemal na pewno w naszych myślach pojawia się prawdziwe bogactwo barw. Ludzie pokochali kwiaty między innymi ze względu na ich piękne, żywe kolory. Dekoracje inspirowane tymi roślinami zostały zaprojektowane w taki sposób, aby również zachwycać całą gamą intensywnych odcieni. Jeżeli więc szukamy sposobu, aby uatrakcyjnić i ubarwić któreś z pomieszczeń naszego domu, doskonałym rozwiązaniem może być właśnie odpowiednia tapeta ścienna. Kwiaty czerwone (jak róże, maki czy dalie) przeniesione na tego typu ozdobę nadadzą każdemu wnętrzu wyrazistości, podczas gdy kwiaty białe rozjaśnią przestrzeń, stanowiąc uniwersalne tło dla innych dodatków. A to dopiero sam początek możliwości, jakie oferują nam florystyczne tapety w konkretnych kolorach! Wzory z kwiatami różowymi to klasyczny, sprawdzony wybór do pokoju dziewczynki. Z pomocą dekoracji w kwiaty fioletowe sprawimy, iż sypialna nabierze nastrojowej, nieco tajemniczej atmosfery, a kwiaty niebieskie i błękitne znakomicie będą prezentować się na ścianach mieszkań nowoczesnych. Jak więc łatwo zauważyć, w przypadku takich dekoracji ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia!

Gustowne połączenie: tapety, kwiaty, róże

Tulipany były kwiatami, za które w przeszłości płacono niesamowicie wysokie, niekiedy wręcz absurdalne kwoty. W XVI wieku cebulki niektórych ich odmian posiadały tę samą wartość co cała kamienica! Jednak tytuł „królowej ogrodów” należy tylko i wyłącznie do róży. Trudno wymieć wszystkich artystów, malarzy oraz poetów, których inspirowało piękno tego kwiatu. Róże wyróżniają się subtelnością, „elegancją”, a przede wszystkim – wspaniałą, głęboką barwą. Dlatego też tak dobrze nadają się na temat uniwersalnej dekoracji – tapety. Wzory wykorzystujące wizerunek tych kwiatów świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach klasycznych i tradycyjnych. Znakomicie będą prezentować się bowiem pośród drewnianych, masywnych mebli, obrazów w ramach, a także ozdób w stylu retro. Z powodzeniem możemy wykorzystać je również do uatrakcyjnienia wnętrz takich jak salon lub przedpokój.

Secesyjne tapety: kwiaty w artystycznej stylistyce

Kwiaty wraz z innymi delikatnymi roślinami były jednym z ulubionych motywów artystów secesyjnych. Na swoich ilustracjach oraz obrazach tworzyli oni czasem olbrzymie, misterne kompozycje florystyczne. Do dziś uznaje się je za jeden ze znaków rozpoznawczych tego stylu. Współcześnie jednak kwiatowe motywy wywędrowały poza pracownie artystyczne. Trafiły bowiem także na domowe dekoracje, w tym oczywiście również i tapety. Wzory, których estetyka nawiązuje do malarstwa, to sposób dzięki któremu sprawimy, iż nasze mieszkanie z jednej strony zachwyci wyrazistym charakterem, ale z drugiej pozostanie równocześnie bardzo subtelne i gustowne.

Orientalna tapeta: kwiat wiśni, czyli sakura

Kwiaty wiśni odgrywają bardzo dużą rolę w kulturze Japonii. Uchodzą nawet za jeden z symboli tego kraju. Tapeta przedstawiająca różowe kwiaty sakury (ozdobnej wiśni) to dekoracja idealna dla osób szukających odmiany od najczęściej wybieranych schematów, ale także dla wszystkich, których pociąga delikatna, pastelowa estetyka.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem Myloview.pl który zajmuje się sprzedażą artykułów do wystroju wnętrz.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: