Ogrodnictwo Ekologiczne – nowe produkty, Nowi klienci

Ekologiczny ogród to nie tylko sposób na zdrowy styl życia, modne zagospodarowanie Przestrzeni czy element Samoregulujący i chroniący środowisko lokalne. Ekologiczny ogród wyznacza także nowy, dynamiczny kierunek w branży ogrodniczej. Nowi klienci mają nowe potrzeby, a swoją pasją zarażają sąsiadów.

 

Tekst: Katarzyna Dulko

www.moj-ogrodnik.pl
 

Pojęcie ogrodnictwa ekologicznego dopiero rozwija się w Polsce, ale wielokierunkowość i zamiłowanie naszych ogrodników do innowacji pozwalają przypuszczać, że szybko się u nas zadomowi. Szczególnie indywidualni amatorzy sztuki ogrodowej, zaopatrujący się w centrach ogrodniczych na własne potrzeby, zaczynają zauważać płynące z niego korzyści. W ekologicznym ogrodnictwie najważniejsze jest kultywowanie relacji – nie tylko między roślinami, ale także ptakami, insektami oraz osobami, które ten ogród prowadzą. Ogród powinien harmonijnie wtapiać się w naturalny krajobraz, być jego dopełnieniem.

 

W naturalnym siedlisku

Pierwsze ogrody zwane naturalistycznymi powstawały w XIX wieku w Anglii. Ich zadaniem było umożliwienie odpoczynku od wielkich powierzchni przemysłowych, coraz bardziej nieprzyjaznych człowiekowi.

Formy naturalne – jak rzeźba terenu czy typ siedliska – zyskiwały przewagę nad sztucznymi tworami kulturowymi czy budowlanymi. Z czasem ogrody naturalistyczne ewoluowały, dostosowywały się do nowych trendów (m.in. małej przestrzeni ogrodów miejskich, mody na minimalizm czy potrzeby odgrodzenia się żywopłotem od sąsiadów), ale główna myśl o związku z naturą pozostała. Wzorce do naśladowania Ekologiczny ogrodnik projektuje przestrzeń na podstawie tradycyjnego planu:

taras, trawnik i kwatery z zielenią. Do¬biera jednak rośliny w taki sposób, by nie wymagały stosowania środków chemicz¬nych. Dlatego stawia na rodzime gatunki, dostosowane do panujących warunków atmosferycznych, odporne na lokalne szkodniki.
Rośliny typowe dla miejscowego eko¬systemu i strefy klimatycznej przyciągają zwierzęta, które są naturalnymi sprzymie¬rzeńcami człowieka w walce ze szkodnika¬mi – biedronki zwalczają mszyce, pszczoły zapylają ogrodowe kwiaty. Dzięki krzewom ozdobnym nie tylko można odgrodzić się od ulicy, ale także sprawić, że ptaki będą się chętnie osiedlać w ogrodzie.

Wyszukana roślinność w praktyce
Ekologiczny ogrodnik ceni sobie plony ze swojego ogrodu. Oprócz krzewów na żywopłot sadzi drzewka owocowe, sieje jednoroczne mieszanki pachnących kwia¬tów i cały szereg ziół. Interesuje go różno-rodność odmian, najlepiej wzajemnie się wspierających, i obserwowanie ich rozwoju.

Ważną sprawą jest nawożenie roślin. By jak najmniej obciążać glebę, stosuje się preparaty organiczne, które są przyjazne dla środowiska, a jednocześnie bardzo skuteczne i bezpieczne w użyciu. Dobrą kulturę glebie przywracają preparaty na bazie ekstraktu z grejpfruta, alg morskich, wapna z glonów czy popiołu drzewnego.

 


W zgodzie z naturą
Ekologia to przede wszystkim wysoki stopień świadomości i wiedzy, jaką na temat prowadzenia ogrodu posiada jego użytkownik. Z tego względu centrum ogrodnicze oferować powinno przede wszystkim fachową poradę na temat współegzystowania również ze szkodnikami. Nie wszystkie bowiem stanowią poważne zagrożenie. W przypadku gdy naturalne metody się nie sprawdzają, centrum ogrodnicze może zaoferować ekologom środki ochrony wyprodukowane na bazie wyciągów roślinnych.

Mariusz Lewandowski
Właściciel

 

Przychodzi ekolog do centrum…
Ekologiczny ogród potrzebuje wielu dodatków i nowoczesnych pomocy ogrod¬niczych, odpowiedniej nawierzchni, ogro-dzeń, energooszczędnego oświetlenia czy mebli z naturalnych surowców. Szczegól¬nego znaczenia dla ekologicznego klienta nabierają produkty wykonane z przetwo-rzonych surowców (tzw. recyklingu), kory drzewnej, papieru, drewna czy słomy. W ogrodzie plastikowe pojemniki na nasio¬nawozów bio z roku na rok wzrastają. Nawozy naturalneskładają się zkomponentówpocho¬dzenia organicznego. Wśród nich znajduje się m.in. guano. Różnica między nawozami naturalnymi a mineralnymi wynika głównie z zawartości składników pokarmowych, dzię¬ki czemu środki z zawartością guano działają natychmiastowo i długofalowo. ??
na zastępuje się drewnianymi pudełkami czy torbami z lnu. Budowane są systemy naczyń na deszczówkę i uzdatniacze uży¬tej wody. Za pomocą specjalnych bioprepa¬ratów ekolog zamienia odpady kuchenne i liście w wartościowy kompost, uzdatnia go naturalnymi minerałami lub coraz po¬pularniejszymi dżdżownicami kalifornij¬skimi. Kupuje nietoksyczne tablice lepowe oraz siatki ochronne i obręcze z papieru falistego – wszystko po to, by w zgodzie z naturą obronić się przed szkodnikami. Buduje kamienne ścianki, by rozwinęły się tam małe gady i płazy. Inwestuje w źródeł-ka wody i małe stawy.

 

 

Nawozy ekologiczne
Klienci coraz częściej sięgają po produkty naturalne, szczególnie gdy zależy im na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Nic dziwnego, że wyniki sprzedaży nawozów bio z roku na rok wzrastają. Nawozy naturalne składają się z komponentów pochodzenia organicznego. Wśród nich znajduje się m.in. guano. Różnica między nawozami naturalnymi a mineralnymi wynika głównie z zawartości składników pokarmowych, dzięki czemu środki z zawartością guano działają natychmiastowo i długofalowo.

Andrzej Bernaciak
Ekonaw

REKLAMA