Pietruszka bez tajemnic

Największy poziom sprzedaży nasion pietruszki korzeniowej i naciowej przypada  wczesną wiosną. Drugi raz na tym asortymencie można zarobić w październiku i listopadzie. Prezentowane nasiona z całą pewnością należą do asortymentu podstawowego, który już od stycznia powinien znaleźć się na sklepowych półkach

 

Tekst: Agnieszka Idziak

 

Sprzedaż nasion, która rozpoczyna się już na przełomie stycznia i lutego, inauguruje sezon branży ogrodniczej. Jedną z najbardziej popularnych pozycji w ich zakresie są nasiona pietruszki. – Pod względem ilości sprzedanych opakowań zajmują 3 lub 4 miejsce. Wyprzedzają je tylko ogórek gruntowy, burak ćwikłowy oraz koper – stwierdza Beata Skrętowska, dyrektor ds. handlu i marketingu w firmie PlantiCo. Z opinią zgadza się  Monika Sasal, specjalista ds. marketingu w firmie Polan. – Podsumowując  2011 rok, sprzedaż pietruszki  korzeniowej, jak również naciowej w porównaniu z innymi gatunkami warzyw, osiągnęła wysoki poziom –  mówi.
Producenci i konfekcjonerzy nasion o zasięgu ogólnopolskim, których na rynku obecnych jest blisko 20 proponują szeroki wybór prezentowanych nasion. Każdy z nich ma ich w ofercie blisko 10 odmian.
Zasadniczo asortyment ten dzieli się na dwie grupy – pietruszkę liściową i korzeniową. Trudno jednak wskazać jednoznacznie, które odmiany są dominujące. Przypuszcza się jednak, że z uwagi na wzrost cen warzyw, jaki będzie obowiązywać od 2012 roku, to właśnie korzeniowe odmiany zdeterminują sprzedaż.

Informacja to podstawa
Doradca w centrum ogrodniczym, powinien najpierw uzyskać od konsumenta informację, w jakim celu chce posiać pietruszkę. Warto zapytać czy korzeń pietruszki przeznaczony ma być do spożycia na „świeżo”, do przechowywania, na susz, czy może do mrożonek. – Poleca się wówczas wybór odpowiedniej odmiany, o większych lub mniejszych gabarytach korzenia, o odpowiedniej długości przechowalności. Ponadto sprzedawca powinien poinformować o długości okresu wegetacji danej odmiany. Ostatnią ważną informacją dla klienta jest odporność na choroby i zalecenie odpowiednich środków do zaprawienia nasion przez siewem.

Pietruszkowa rewia
Aby poziom sprzedaży nasion utrzymywał się na wysokim poziomie, niezbędne jest aktywne działanie zarówno producentów, jak i sprzedawców, którego celem nadrzędnym będzie bezpośrednie wpływanie na decyzje zakupowe klientów. Jak to osiągnąć? Wystarczy używać właściwych argumentów i działać na wyobraźnię potencjalnego klienta. Największe znaczenie sprzedażowe ma ekspozycja. W centrach ogrodniczych, nasiona pietruszki dobrze jest umieścić w sąsiedztwie zdrowych, dorodnych korzeni pietruszki oraz zielonej naci w doniczkach. – Warto, aby na stojaku znalazły się nasiona pietruszki korzeniowej, zarówno wczesnych, jak i późnych odmian oraz nasiona pietruszki naciowej gładkiej i kędzierzawej odmiany – doradza Joanna Legutko, dyrektor ds. handlu krajowego i marketingu W. Legutko PH-N. Z jakich rozwiązań warto jeszcze skorzystać? – Biorąc pod uwagę zastosowanie oraz warunki wegetacji, polecamy umieszczenie produktu obok nasion marchwi, selera, pora i  cebuli – dodaje Jadwiga Murawska, kierownik sprzedaży w firmie Spójnia Nochowo. Przy sprzedaży tego rodzaju nasion, ważne jest pokazanie klientom efektu, jaki mogą uzyskać. Dobrym pomysłem jest więc założenie „ogródka” w donicy, aby nabywca przekonał się o zaletach tego typu rozwiązania. Jednocześnie dodatkowo można zaproponować odpowiednie podłoża i pojemniki.

 

 

REKLAMA