Podkaszarki i nożyce do trawy

Wykaszarki oraz nożyce do trawy to sprzęt służący do przycinania trawy na obrzeżach oraz w miejscach niedostępnych dla konwencjonalnych narzędzi koszących. Urządzenia te nie są jednak tylko uzupełnieniem oferty firm produkujących kosiarki. W wielu centrach ogrodniczych bowiem towar ten rotuje dużo lepiej niż same kosiarki, co umożliwia producentom wzbogacanie asortymentu kos spalinowych, elektrycznych i nożyc dostosowanych do różnych wymagań konsumentów. Przyczynia się to do rozbudowywania działów z tymi narzędziami w ogrodniczych placówkach detalicznych i przywiązywania coraz większej wagi do ich ekspozycji i promocji.

 

Kosy na miarę XXI wieku
Kosy spalinowe i elektryczne to produkty o jednostkowo wysokiej cenie w obrębie segmentu opisywanych narzędzi koszących. Mimo to klienci centrów ogrodniczych bardzo chętnie je kupują, zachęceni wielofunkcyjnością tych urządzeń i coraz łatwiejszą ich obsługą. Istotny wpływ na decyzje zakupowe ma także dostępność części zamiennych. Obecnie kupujący w ogrodniczej placówce handlowej może otrzymać zarówno głowice, żyłki, tarcze tnące do większych modeli podkaszarek, jak i gotowe wkłady z żyłkami, świece zapłonowe, filtry powietrza, filtry paliwa oraz cewki zapłonowe. Jerzy Żulicki, właściciel centrum ogrodniczego w Kołobrzegu, mówi: – Jeśli danej części zamiennej centrum nie posiada na stanie, istnieje możliwość domówienia jej specjalnie na życzenie klienta. Sprowadzanie elementów zamiennych do markowych urządzeń nie zajmuje więcej niż trzy dni. Dostępność i wysokie wyniki sprzedaży części świadczą o ogromnym potencjale handlowym tego segmentu rynku. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat sprzedaż tych urządzeń i ich podzespołów znacząco wzrośnie. Będzie to miało przełożenie na wyniki sprzedaży w centrach ogrodniczych, które w przeciwieństwie do większości sieci DIY, handlują sprzętem wyłącznie sprawdzonych marek, a ponadto mają w asortymencie żyłki tnące i inne materiały, które z czasem ulegają zużyciu. Wiesław Strączkowski, właściciel Centrum Ogrodniczego Ilex w Luboniu, opowiada o innych korzy i ciche.

W kategorii tej pojawiły się ostatnio nożyce akumulatorowe, które produkuje firma Bosch. Dzięki wykorzystaniu akumulatora litowo-jonowego, który nie ulega samorozładowaniu i pozbawiony jest efektu pamięci, nożyce zapewniają 50 minut pracy na jednym cyklu ładowania.

Napływ producentów w segmencie markowych nożyc do podcinania trudno dostępnych miejsc trawnika korzystnie wpływa na ich jakość i innowacyjność, co sprawia, że wielu klientów centrów ogrodniczych chętniej kupuje te ręczne narzędzia. Dlatego też ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęca się promowaniu tych akcesoriów. Właściciele centrów ogrodniczych, widząc popyt na te produkty, wkładają wiele wysiłku w zapewnienie kupującym bogatego wyboru nożyc do trawy. Jerzy Koroza, kierownik Centrów Ogrodniczych Plon w województwie Zachodniopomorskim, mówi: – Obecnie obserwuje się silniejszą tendencję do kupowania mniejszych modeli podkaszarek i nożyc do trawy. Sprzęt ten nie zajmuje dużo powierzchni sprzedażowej, jest tańszy, pracuje znacznie ciszej i lepiej sprawdza się w niewielkich przydomowych ogrodach. Poza tym zwraca się uwagę na jego bezawaryjność. Urządzenia te zdecydowanie rzadziej się psują i to stanowi ich podstawową zaletę – reasumuje.

W sprzedaży tego rodzaju narzędzi często podkreśla się ergonomiczność mechanizmu cięcia, wykonanie ostrzy ze stali nierdzewnej i wygodę pracy. Część producentów oferuje już specjalnie obracane o 360 stopni głowice, pozwalające na pracę pod dowolnym kątem. Ostatnio wprowadzono także na rynek teleskopowe nożyce do trawy, na które zgłaszano spore zapotrzebowanie.

 

Zaostrzona promocja
W związku ze zwiększonym popytem na wykaszarki i nożyce do trawy zarówno producenci, jak i właściciele centrów ogrodniczych poświęcają więcej uwagi ekspozycji i promowaniu tych narzędzi.

Ponieważ są to produkty, które zajmują bardzo dużo miejsca, z reguły organizuje się dla nich specjalny dział w centrum ogrodniczym. Kosy – największy pod względem gabarytów towar w tym segmencie handlu – zazwyczaj podwiesza się na specjalnych, trwałych displayach, często podświetlonych z góry. W ten sposób znajdują się w pozycji pionowej, zajmując małą powierzchnię sprzedażową, a jednocześnie klient może przyjrzeć się z bliska ich konstrukcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: