Razem pracujemy na wspólny sukces

Jedną z naszych najważniejszych wartości jest zespół ludzi, z którymi współpracujemy. Załoga musi być pewna, że w chwilach trudnych może liczyć na liderów, a liderzy muszą wiedzieć, że zawsze mogą się oprzeć na doświadczeniu zespołu. Taką atmosferę buduje się latami – mówi Marek Świeży. Z prezesem firmy Chomik oraz Piotrem Świeżym, Sales Managerem Chomika rozmawiamy o nowych pomysłach na rozwijanie przedsiębiorstwa

Rozmawia: Michał Gradowski
Już od 29 lat firma Chomik dynamicznie się rozwija. Jaka jest tajemnica Waszego sukcesu?
Marek Świeży: Naszą dewizą od początku działalności, czyli od 1993 roku, było powiedzenie „Powoli, ale stale!”, a także sentencja, która często pojawia się na naszych materiałach reklamowych, że „Wszystko, co dobre, jest przed nami”. Można powiedzieć, że na tym opiera się nasza filozofia działania: jutro ma być lepsze niż dzień dzisiejszy, a dziś powinno być lepsze niż wczoraj. To nie dotyczy tylko obrotów, ale także warunków pracy, całej infrastruktury technicznej, relacji z pracownikami i kontrahentami. Wymaga to często dużego wysiłku, wyciągania wniosków z tego, co widzimy w otaczającej nas rzeczywistości, a także obserwowania liderów rynku i naszej konkurencji. Ale jest to „podglądanie” z szacunkiem dla osiągnięć innych, bo czasami, aby pójść dalej, trzeba skorzystać z gotowych rozwiązań. Oczywiście kluczem do jakiegokolwiek sukcesu jest własny sposób na biznes i taki wypracowaliśmy.
Chomik jest firmą rodzinną. Co to oznacza w praktyce?
M.Ś.: No cóż, rodzinny charakter naszej firmy można rozumieć na dwa sposoby. Pierwszy to formalny: struktura właścicielska jest rodzinna. Jednak jest i inna perspektywa, która znacznie bardziej mi odpowiada. Chciałbym prowadzić firmę, w której rzeczywiście, jak w rodzinie, jest „głowa”, ale równie ważni są członkowie rodziny i rodzina jako całość. Zawsze chciałem, aby nasza załoga miała wpływ na to, w jaki sposób działamy, rozwijamy się, aby miała poczucie współodpowiedzialności. I na przykład dlatego już od wielu lat na koniec roku prosimy pracowników o wypełnienie anonimowej ankiety, w której mogą się ustosunkować do tzw. pytań zamkniętych, ale także wypowiedzieć się na pytania otwarte, np. „co ci się podoba w naszej firmie?” lub „co ci się nie podoba i co byś zmienił?”. Każdy może także ocenić w skali 1-5 życzliwość i fachowość współpracowników, ale również kierownictwa i zarządu, ze mną włącznie. Co roku ankiety są brane pod uwagę przy ustalaniu, co zrobić, aby w przyszłości wyeliminować te słabe strony, które nasza „rodzina” zgłaszała przy ich wypełnianiu. A w następnym roku robimy podsumowanie, co udało się zrobić i prosimy o kolejne uwagi.
Rodzina to także spotkania i integracja. Staramy się organizować spotkania integracyjne poszczególnych działów i całej firmy (niestety ostanie lata z powodu pandemii były uboższe w te spotkania), a w latach jubileuszowych na 15-, 20-, 25-lecie organizowaliśmy dla chętnych wyjazdy, pielgrzymki z częściowym lub całościowym dofinansowaniem do Włoch, Ziemi Świętej, Meksyku itp. Mamy w planie kilka wyjazdów w przyszłym roku, w którym będziemy obchodzili 30-lecie. Zdradzę, że pod uwagę bierzemy tak egzotyczne kierunki, jak Rwanda i Ekwador, a „Biznes Ogrodniczy” dowiaduje się o tym jako pierwszy (śmiech).
Firma Chomik cyklicznie podejmuje nowe inwestycje, które powstają w relatywnie krótkim czasie. Jak Wam się to udaje w czasach gorączki budowlanej?
M.Ś.: Rzeczywiście, inwestycje są realizowane stopniowo i według założonego planu. Obecnie trwa rozbudowa Centrum Dom i Ogród w Gdowie, w którym powstaje kolejna nowoczesna hala sprzedażowa. W czerwcu 2020 oddaliśmy to użytkowania nowy obiekt, którego budowę rozpoczęliśmy rok wcześniej. Tak więc zaledwie w ciągu 12 miesięcy powstała hala najnowszej generacji, o powierzchni 1700 m kw. oraz budynek administracyjno-socjalny. Dzięki tej inwestycji powierzchnia magazynowa wzrosła do 7700 m kw. i będzie mogła pomieścić ponad 12 tysięcy miejsc paletowych. To niezwykle istotna inwestycja, bo – jak wiadomo – magazyn to serce każdej firmy handlowej.
Piotr Świeży: Kolejnym niezwykle istotnym miejscem dla naszej firmy jest wzorcownia. Ostatnio także została rozbudowana i ma obecnie powierzchnię ponad 4000 m kw. Trzypoziomowa powierzchnia wystawiennicza pozwala na atrakcyjną ekspozycję ponad 10 tys. produktów. Ciekawe rozwiązania architektoniczne i duże możliwości aranżacji przestrzeni pozwalają nam pokazać nie tylko wielkość dostępnych towarów, ale również szerokie możliwości ich wykorzystania.
Na parterze prezentujemy głównie produkty ogrodowe naszej marki własnej GardenLine. Ponadto narzędzia ogrodowe, meble i akcesoria przeznaczone do organizacji przydomowej przestrzeni. Na pierwszym piętrze przeważają artykuły gospodarstwa domowego, a także szeroka gama artykułów Home&Decor: meble dziecięce, toaletki, designerskie fotele, pufy i wiele więcej. Drugie piętro wzorcowni zarezerwowane jest dla ozdób świątecznych i artykułów dekoracyjnych. W osobnej przestrzeni prezentujemy szeroką gamę akcesoriów do przetwórstwa oraz meble i architekturę ogrodową.
M.Ś.: Strukturalny rozwój firmy został zaprojektowany jeszcze przed wybudowaniem pierwszego budynku nowego kompleksu, a więc hali wysokiego składowania wraz z budynkiem biurowym, która została oddana do eksploatacji w 2011 roku. Już wtedy powstał plan i piękna wizualizacja. Żartuję, że budynki firmy trochę przypominają na nim stację kosmiczną i właśnie w taki sposób się rozwijamy, dołączając jakby kolejne jej moduły.

Chomik od lat był wyróżniany w rankingach Forbesa. Czy wiadomo już, czy w tym roku zdobędzie kolejną nagrodę?
M.Ś.: Miło nam podzielić się wiadomością, że również w tym roku Chomik został wyróżniony Diamentem Forbesa. Szczegóły zostaną ogłoszone już niedługo, podczas gali podsumowującej kolejny ranking tego prestiżowego miesięcznika. Niedawno firma została uhonorowana przez Forbesa także w rankingu „Forum Firm Rodzinnych 2021”. Oczywiście przedsiębiorstwo rozwija się nie dla dyplomów, ale są one z pewnością formą zewnętrznego potwierdzenia sukcesów, utwierdzają nas w przekonaniu, że wybraliśmy właściwą drogę rozwoju i motywują do dalszego wytrwałego działania.

Liczba pracowników Chomika dynamicznie rośnie, a jak wiadomo jedną z podstaw udanego biznesu jest sprawne zarządzanie zespołem. Jak u Państwa wygląda ta kwestia?
M.Ś.: Tak, to prawda. Liczba pracowników nieustannie się zwiększa. Pracujemy razem, wszyscy – na nasz wspólny sukces. Aby firma dobrze rozwijała się na wszystkich polach, pracujemy w podziale na różne działy. To zdecydowanie usprawnia komunikację i pozwala na szybką organizację w wielu kwestiach. Jeśli chodzi o kierowników, są to młodzi, wysoko wykwalifikowani ludzie, przygotowani do mądrego i sprawnego zarządzania swoimi działami. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że wszystkie nasze osiągniecia i sukcesy zawdzięczamy całemu zespołowi, wszystkim pracownikom, a szczególnie – naszej kadrze kierowniczej. To oni scalają i motywują zespoły, co przekłada się na coraz lepsze wyniki.
Czy po upływie pierwszych miesięcy 2022 roku jesteście już w stanie określić, co będzie hitem tego sezonu?
P.Ś.: Tak, dwa pierwsze miesiące nowego roku, ale także zachowania klientów z ubiegłego roku, pozwalają nam wytypować hity sprzedażowe. Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie takimi artykułami ogrodniczymi jak szklarnie, mini szklarnie i tunele. Jest to związane z coraz większą popularnością zdrowej żywności i trendem, aby w kuchni wykorzystywać warzywa i owoce z własnego ogrodu czy choćby zioła uprawiane na balkonie. Za tym idzie popyt na drobne akcesoria potrzebne do takich przydomowych upraw. Ten trend jest dodatkowo wzmocniony ostatnimi podwyżkami, które sprawiły, że własne uprawy są nie tylko zdrowe, ale także pozwalają na oszczędności.
Drugą kategorią produktów, które z pewnością będą się cieszyć dużą popularnością, są meble ogrodowe naszej marki własnej GardenLine. Z roku na rok w sezonie wiosenno-letnim odnotowujemy wzrost sprzedaży tych towarów. Najpierw pandemia, a teraz chaos wywołany sytuacją międzynarodową sprawiają, że Polacy jeszcze bardziej docenili zalety własnego ogrodu, jako miejsca wypoczynku, rekreacji i spotkań z rodziną i znajomymi. W naszej ofercie mogą znaleźć wszystko, co jest potrzebne do zaaranżowania własnej strefy relaksu: meble ogrodowe, nowoczesne altany, komfortowe huśtawki, solidne i bezpieczne trampoliny, wysokiej jakości baseny i akcesoria potrzebne do ich utrzymania i konserwacji. Dodatkowo, w rozpoczynającym się sezonie nasz asortyment poszerzyliśmy o nowoczesne, bardzo solidnie wykonane grille oraz przybory do grillowania.
Bardzo „młodą” kategorią produktów, której sprzedaż ciągle rośnie i ma na rynku jeszcze olbrzymi potencjał, są toaletki kosmetyczne. W najnowszych modelach coraz częściej wykorzystuje się oświetlenie LED, a moda na nie jest coraz większa wśród dzieci, stąd w naszej ofercie pojawiły się także toaletki dla dziewczynek.
Czy kategoria artykułów dla przetwórstwa i produktów szklanych ciągle zajmuje ważne miejsce w ofercie Chomika?
M.Ś.: To dziedzina, od której rozpoczynaliśmy naszą działalność i nadal pozostała nam bliska. Co więcej, ciągle się w niej rozwijamy, szukamy nowych produktów, wzorów i najlepszych technologicznie producentów. W ostatnim czasie poszerzyliśmy naszą ofertę o produkty dla pszczelarstwa. Wprowadziliśmy także na rynek własny pojemnik fermentacyjny, a więc niezwykle użyteczne i tanie narzędzie do produkcji wina, kiszenia kapusty czy ogórków. Wciąż oddajemy w ręce naszych klientów nowe wzory naczyń ceramicznych i artykułów szklanych.

O jakie inne grupy produktów poszerzacie Wasz asortyment?
P.Ś.: Można powiedzieć, że nasz asortyment rozwija się wielotorowo. Od kilku sezonów rozwijamy ofertę produktów Home&Decor, począwszy od eleganckich, designerskich mebelków, toaletek, komód i stolików, po artykuły dekoracyjne, także te związane z okresami świątecznymi.
Ciągły rozwój widać także w dziedzinie mebli ogrodowych. Pojawiają się zupełnie nowe wzory, coraz bardziej przypominające meble z eleganckiego salonu i coraz bardziej komfortowe. Ogród i taras stają się dodatkowym pokojem naszego domu lub mieszkania, który kojarzy się z wypoczynkiem i rekreacją. Nieustannie poszerzamy o nowe wzory również ofertę altan i huśtawek. Nasze produkty wybieramy z dbałością o każdy szczegół. Innowacyjne dwuosobowe huśtawki z wygodnym stolikiem po środku, czy specjalnie zaprojektowane podstawki na napoje, które w naszych huśtawkach są standardem, a nie wyposażeniem dodatkowym, wygodne fotele wiszące z miękkimi poduszkami – wszystko po to, aby komfort użytkowania był zawsze na najwyższym poziomie.
Z myślą o wymagających amatorach grillowania wprowadzamy najwyższej jakości produkty z kategorii BBQ, a więc nowoczesne grille i akcesoria.
Rozszerzyliśmy także naszą ofertę trampolin. Trampoliny w wersji PRO – jedne z najlepszych na rynku – charakteryzują się najwyższej klasy batutami zapewniającymi bezpieczeństwo i udaną zabawę.
Obecną ofertę uzupełniliśmy także o nowopowstającą kategorię Home&Decor, czyli funkcjonalne meble, krzesła, stoły i modne dodatki. Pragniemy aby nasi klienci mieli zapewniony szeroki wybór nowoczesnych i oryginalnych produktów.

Pomimo dużej skali działalności firma Chomik wciąż wydaje się być blisko swoich partnerów biznesowych i klientów, a dopełnieniem tego wizerunku są humorystyczne relacje z targów, filmy kulinarne czy filmy prezentujące kulisy obchodzenia w firmie Chomik świąt czy jubileuszy. Biznes to dla Was ciągle dobra zabawa?
M.Ś.: Staramy się być w kontakcie z naszymi klientami i partnerami biznesowymi, zarówno dzięki przedstawicielom handlowym, jak i mediom społecznościowym. Jest to dla nas bardzo ważna kwestia. Poprzez internetowe komunikatory jesteśmy w stanie budować zainteresowanie naszymi produktami, ale także sprawdzać, co się podoba naszym klientom i jakie są ich potrzeby.
Staramy się aby materiały, które zamieszczamy w Internecie były jak najbardziej aktualne, inspirujące i idące z duchem czasu. Dział Marketingu i Social Media wkłada ogrom pracy, aby najnowsze oferty docierały zawsze na czas, a klienci byli poinformowani o nowościach i produktach wartych uwagi.
Oczywiście, w takiej komunikacji potrzebny jest też dystans do siebie i naszej pracy, stąd nie może zabraknąć materiałów zabawnych, stworzonych z humorem. Chcemy przez to zwrócić uwagę naszych obserwatorów, zachęcając ich jednocześnie do dalszego śledzenia naszej działalności. Staramy się skrupulatnie publikować relacje i posty z najważniejszych dla nas wydarzeń. Wśród nich są imprezy wystawiennicze, w które mocno się angażujemy. Ale także wydarzenia firmowe, jak jubileusze czy relacje z postępów w realizacji kolejnych inwestycji.
Od lat jesteśmy bardzo aktywni na platformie YouTube. Na naszym kanale można znaleźć użyteczne i ciekawe filmy kulinarne, poświęcone produkcji wina i nalewek, a także prezentacje naszej oferty i relacje z firmowych wydarzeń. Przy okazji filmów spod znaku Piwniczki Chomika, prezentujemy nie tylko sprawdzone przepisy, ale także nasze produkty z kategorii AGD i przetwórstwa. Na kanale można znaleźć także materiały humorystyczne, które dla naszego zespołu – podczas ich tworzenia – też były świetną zabawą i budowały klimat firmy.

W mediach społecznościowych pojawiały się także informacje o zaangażowaniu społecznym Chomika. Jakie przybiera ono formy?
M.Ś.: Po pierwsze Chomik, jako jeden z największych pracodawców w regionie, zapewnia stabilizację dla wielu gospodarstw domowych i jest ważnym źródłem dochodów podatkowych dla lokalnego samorządu. Jednak dla nas ważne jest, aby w dodatkowy sposób dzielić się owocami sukcesu naszej firmy. Właśnie dlatego w 2019 roku została utworzona Fundacja Chomik – Ku Dobremu (www.fundacja.chomik.pl), która obecnie pomaga ponad 40 podopiecznym, finansując zakup sprzętu medycznego i zabiegów rehabilitacyjnych i otacza wszechstronna opieką ich rodziny. W przygotowaniu jest budowa dużego ośrodka rehabilitacyjnego, w którym będzie się ogniskować działalność fundacji.
Już teraz jej pracownicy mobilizują nasz zespół do działań dobroczynnych, na przykład udziału w akcji Szlachetna Paczka, która stała się już tradycją Chomika.

REKLAMA