Rewolucja akumulatorowa trwa

Od wielu już lat producenci stawiają na rozwój urządzeń akumulatorowych, ale dopiero od stosunkowo niedawna ich starania widać w wynikach sprzedaży. Profesjonalny sprzęt akumulatorowy w niczym już nie ustępuje urządzeniom spalinowym, a idealnie wpisuje się w aktualne, rynkowe trendy

Tekst: Michał Gradowski

Wygoda użytkowania, niskie koszty eksploatacji, brak emisji spalin i uciążliwego hałasu – to podstawowe zalety urządzeń akumulatorowych. Sprzyjają im także zmiany na rynku – coraz nowocześniejsze silniki, usprawnianie technologii akumulatorów oraz poszerzanie oferty przez producentów. W perspektywie kilkunastu lat urządzenia akumulatorowe będą stopniowo wypierały z rynku sprzęt spalinowy i elektryczny. Tę tendencję widać już wyraźnie w zamożniejszych, europejskich krajach, takich jak Szwajcaria czy państwa skandynawskie.
Na rynku ogrodniczym od kilku już lat niekwestionowanym liderem pod względem rozwoju oferty i wzrostu popularności jest segment urządzeń napędzanych akumulatorami. Coraz dłuższy czas pracy i szybsze ładowanie, jeszcze większy nacisk na ergonomię i rozbudowywanie gamy urządzeń napędzanych tym samym akumulatorem systematycznie zwiększają atrakcyjność tej grupy produktowej dla konsumentów. – Chęć ochrony klimatu, wygoda użytkowania i jakość mają obecnie znaczący wpływ na wybór maszyn, stąd rosnące zainteresowanie urządzeniami akumulatorowymi oraz robotami koszącymi – mówi Andrzej Ziemiński, dyrektor ds. handlowych w firmie Victus-Emak.

Coraz większe zainteresowanie konsumentów to jednak niejedyny czynnik sprzyjający rozwojowi tej kategorii produktów. Równie ważne są przepisy ograniczające emisję spalin, które motywują producentów do wprowadzania zmian, podobnie jak w przemyśle motoryzacyjnym.
Choć początkowo klienci w Polsce mieli sporo obaw – dotyczących wydajności maszyn i akumulatorów, a zaporowa często okazywała się cena – to obecnie, wraz ze wzrostem skali, te bariery powoli znikają. Zalety urządzeń akumulatorowych przekonują do siebie coraz większą grupę entuzjastów zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i firm zajmujących się profesjonalną pielęgnacją zieleni.

Premium pod strzechy?
Rynkowym trendem, który napędza sprzedaż urządzeń akumulatorowych jest
wzrost popularności segmentu produktów premium do pielęgnacji ogrodów. Nawet przedstawiciele sieci DIY, którzy zwykle stawiali na niskie ceny, zauważają spadek zainteresowania produktami najtańszymi, co świadczy o wzroście oczekiwań klientów, co do jakości i funkcjonalności sprzętu.
Sytuacja na polskim rynku maszyn ogrodniczych jest konsekwencją ciągłego zmniejszania się dystansu jaki dzieli nasz kraj od europejskiej średniej.
Widać to zwłaszcza w przypadku robotów koszących. Eksperci szacują, że
rynek kosiarek automatycznych będzie się rozwijał globalnie w tempie ok. 20% rok do roku, a w przypadków bardziej dynamicznych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej czy USA można liczyć na wzrosty nawet na poziomie 40-50%.

Jeden akumulator, wiele urządzeń
Jeszcze kilka lat temu klienci na rynku ogrodniczym w zdecydowanej większości kupowali podstawowe sprzęty ogrodowe, takie jak: kosiarki, pilarki czy kosy spalinowe. Obecnie ich ogrodowy park maszynowy systematycznie się rozwija, a producenci obserwują wzrost zainteresowania urządzeniami specjalistycznymi, np. nożycami do żywopłotu na wysięgniku. To także sprzyja sprzedaży gamy produktów akumulatorowych, a zwłaszcza systemów pozwalających napędzać kilka urządzeń jednym akumulatorem.
Warto pamiętać, że – choć mniejsze urządzenia akumulatorowe są już obecne na rynku od wielu lat, a ich popularność wciąż rośnie – to urządzenia zasilane akumulatorami o wyższych napięciach są dopiero na etapie budowania swojej renomy. Dealerzy sprzętu ogrodniczego nie mają jednak wątpliwości. – Największy potencjał tkwi w urządzeniach akumulatorowych oraz robotach koszących, bo coraz większa część klientów ceni sobie ciszę i wolny czas – mówi Krzysztof Górecki, specjalistą ds. marketingu w firmie Elektropark.

Ekologia, wygoda, rozwój
Katarzyna Czajkowska,
ekspert marki STIGA

W przypadku urządzeń akumulatorowych na rynku ogrodniczym zdecydowanie możemy mówić o akumulatorowej rewolucji, którą STIGA w znaczącym stopniu napędza. Wszystko to dzięki wielu innowacjom, które pojawiły się na rynku właśnie dzięki technologicznemu rozwojowi w naszej firmie. Coraz więcej osób porzuca urządzenia spalinowe i decyduje się na akumulatorowe rozwiązania. To jednocześnie ukłon w kierunku ekologii, ale przede wszystkim wygody użytkownika. Sufit rozwoju w tej dziedzinie właściwie nie istnieje. W STIGA cały czas pracujemy nad rozwojem technologicznym, ulepszając nie tylko rozwiązanie ePower, pozwalające na wymienność akumulatorów pomiędzy urządzeniami, ale cały czas poszerzając gamę urządzeń wykorzystujących uniwersalne baterie. Akumulatory są kompatybilne z różnymi seriami i rodzajami urządzeń – od dmuchaw, sekatorów, poprzez pilarki i traktory ogrodowe. Dodatkowo akumulatory ePower są wyjątkowo wytrzymałe i energooszczędne, co potwierdzają nasze testy w prawdziwych, a nie laboratoryjnych warunkach. Nasze akumulatory ePower są testowane w ciągu ponad 600 pełnych cykli ładowania, wciąż pozostając wydajnymi. W ten sposób troszczymy się także o środowisko, cały czas doskonaląc wydajność i żywotność naszych akumulatorów.

Sprzęt dla profesjonalistów
Karol Omelan,
Outdoor Power Equipment Sales Manager na Europę Środkową i Wschodnią
MILWAUKEE

Do niedawna na rynku ogrodniczym dominowały urządzenia spalinowe, ale ta era powoli się kończy. Profesjonalny sprzęt akumulatorowy w niczym już nie ustępuje urządzeniom spalinowym, a ma kilka dodatkowych, niezaprzeczalnych zalet. Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, brak emisji spalin – to coraz ważniejsze czynniki nie tylko dla konsumentów, ale także firm usługowych działających w sektorze ogrodniczym. Urządzenia akumulatorowe są lekkie, pracują bez hałasu i wibracji, a ich dodatkowym atutem jest możliwość błyskawicznego osiągnięcia maksymalnej mocy. Każdy, nawet początkujący użytkownik może je uruchomić samodzielnie bez przeszkolenia, nie wymagają też zaawansowanego serwisowania.
Najlepszym dowodem możliwości jakie tkwią w gamie urządzeń akumulatorowych jest nasza oferta stworzona z myślą o profesjonalnych ogrodnikach, firmach realizujących projekty architektury krajobrazu czy dbających o tereny zielone. Najbardziej oczekiwaną premierą MILWAUKEE® w kategorii narzędzi ogrodowych w tym sezonie jest kosiarka M18 FUEL™ z napędem i dwoma akumulatorami przeznaczona na powierzchnie do 2 tys. m², a w realizacji profesjonalnych zadań sprawdza się także pilarka łańcuchowa M12 FUEL™ HATCHET™, która daje możliwość cięcia twardego drewna o grubości do 75 mm i umożliwia wykonanie nawet do 120 cięć na jednym ładowaniu akumulatora M12™ 4,0 Ah.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: