Sekatorama

Asortyment sekatorów na rynku stale się powiększa. Okazuje się, że zapotrzebowanie na te produkty ciągle wzrasta w związku z zaopatrywaniem się przez klientów w nowe gatunki drzew oraz krzewów, a także różnymi porami przycinania gałęzi.

 

Grupę tych produktów można podzielić według wielu klasyfi kacji. Najbardziej przejrzysty okazuje się podział sekatorów pod względem ich przeznaczenia. Najliczniejszą grupę w tym segmencie stanowią sekatory jednoręczne o uniwersalnym zastosowaniu, służące do drobnych prac ogrodowych – i jak podają sprzedawcy, ta kategoria sekatorów cieszy się największym powodzeniem.

 

W dalszej kolejności wyróżnić można sekatory teleskopowe, oburęczne. Ta grupa akcesoriów służących do przycinania wysoko umieszczonych gałęzi sprzedaje się przede wszystkim w okresie zimowym, m.in. w lutym, ze względu na porę przycinania wielu gatunków drzew bezpestkowych.

 

 

Ostatnimi czasy wybór poszerzono również o przyrządy akumulatorowe, mające ułatwić precyzyjne przycinanie twardszych gałęzi. Hurtownicy i detaliści zwracają jednak uwagę, że mimo oczywistych zalet wciąż nie cieszą się one na rynku polskim taką popularnością, jak innego typu sekatory. Kupujący potrzebują czasu, by zapoznać się z takim asortymentem i w pełni docenić jego walory. Jakość przekłada się w tym przypadku na odpowiednią cenę, w związku z czym na tego typu zakup decydują się najczęściej profesjonaliści, którym zależy przede wszystkim na szybkości pracy.

 

Na rynku występują ponadto markowe produkty specjalistyczne – służące do pielęgnacji wyłącznie dużych drzew bądź przeznaczone do cięcia i układania kwiatów. W tej grupie znajdują się na ogół sekatory dostarczane przez fi rmy z boga tym doświadczeniem w branży ogrodniczej i o potwierdzonej pozycji rynkowej.

 

Jak sprzedają się te narzędzia, jaki udział w całkowitej sprzedaży mają poszczególne grupy? Krzysztof Szymczak, właściciel i prezes hurtowni artykułów ogrodniczych Exo-Flora z Łodzi, opowiada: „Sekatory należą do grupy produktów stale rotujących. W okresie od listopada do marca odnotowujemy zwiększoną sprzedaż sekatorów teleskopowych, do przycinania grubszych gałęzi, natomiast w okresie wiosenno- letnim lepiej sprzedają się mniejsze narzędzia jednoręczne”.

 

Charakterystyka sprzedaży sekatorów
Znaszego doświadczenia wynika, iż sprzedaż sekatorów w sklepach ogrodniczych trwa przez cały rok z wyróżnieniem dwóch okresów wzmożonej sprzedaży: termin cięcia wiosennego oraz termin cięcia jesienno-zimowego. W okresie cięcia jesienno-zimowego (późna jesień), oprócz innych narzędzi ogrodniczych służących do cięcia, klienci nabywają przynajmniej dwa podstawowe sekatory: mały, jednoręczny – do cięcia cienkich pędów i drobnych gałęzi, oraz sekator dwuręczny (w handlu występujący również jako nożyce) do cięcia grubszych gałęzi. Charakterystyka sprzedaży sekatorów w zimie przebiega w następujący sposób: w końcówce roku sprzedaż jest na umiarkowanym stałym poziomie, po czym od początku stycznia nieustannie rośnie, osiągając maksimum w okresie marca lub kwietnia (zależnie od charakterystyki pogodowej roku).

Adam Kowalski
Dyrektor ds. handlu planta sp. z o.o. dystrybutora marki gardenMAX


W parze z ceną

Detaliści przyznają, że obecnie najwięcej sprzedaje się sekatorów ze średniej oraz wyższej półki cenowej. Ostatnio obserwuje się w tym segmencie rynku ogrodniczego znaczny wzrost świadomości klientów. Sekator ma służyć przez lata – do ścinania gałązek, grubszych pędów, zbierania kwiatów i innych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie – dlatego stale powiększająca się rzesza klientów decyduje się na jednorazowy, większy wydatek na produkt, dający gwarancję jakości.

 

Wymagania i oczekiwania klientów w tym zakresie rosną, co napędza rynkową koniunkturę. Sprzedawcy i konkurujący ze sobą producenci nie kryją, że wybór sekatorów dostępnych w Polsce jest ogromny, co ma bardzo korzystny wpływ na jakość dostarczanych towarów. Dlatego znakomita część produktów posiada już wyprofi lowane rękojeści oraz rączki obciągnięte gąbką lub miękką antypoślizgową gumą. Niektóre z modeli zaopatrzono w ultralekkie uchwyty wykonane z tworzyw syntetycznych, wzmocnionych dodatkiem niezwykle wytrzymałego włókna szklanego. Ostatnio pojawiły się także sekatory z obrotowymi rączkami, chroniącymi dłoń przed obtarciem.

 

 

Na ostrzu prawdy

Dla osób decydujących się na zakup sekatora najważniejsza jest jakość ostrza. „Nie ma w tym nic dziwnego – opowiada zapytany przez nas sprzedawca – obok sprężyn ostrza należą do najczęściej zużywających się elementów urządzenia. Nie mogą się one zbytnio rozchodzić ani zbyt mocno do siebie przylegać. Na szczęście większość sekatorów ma ostrza mocowane śrubą, która umożliwia regulację ich docisku; natomiast wymiana nie powinna przysparzać żadnych trudności”. Standardem wśród droższych sekatorów stają się ostrza ze stali szlachetnej ze specjalną powłoką antyadhezyjną, niwelującą problem przyklejania się soku bądź żywicy podczas przycinania. Warto też wspomnieć, że większość wykwalifi kowanych sprzedawców w centrach ogrodniczych oferuje usługę regulacji ostrzy, która pomaga uniknąć stępienia się ich powierzchni oraz eliminuje ryzyko zakażenia przycinanej rośliny chorobami grzybowymi.

 

 

Nie wszystko w gestii klienta

Wielkość sprzedaży sekatorów w znacznej mierze zależy od typu placówki detalicznej. Klientela centrów ogrodniczych może mieć na ogół pewność wysokiej jakości oferowanych produktów, z kolei duże markety ogrodnicze dysponują bogatszym wyborem przyrządów różnej jakości i o zróżnicowanych cenach. Jednakowoż cena nie stanowi już czynnika kluczowego przy wyborze sekatorów, bowiem od ich jakości zależy zdrowotność gałęzi drzew. Spośród ogrodników zwłaszcza sadownicy nie mogą sobie pozwolić na takie straty, dlatego grupa ta nie zdecyduje się nigdy na zakup produktu wątpliwego pochodzenia. Uprawiający ogrody prędzej zdecydują się na narzędzie za cenę rzędu 35 zł niż 10 zł. Producenci markowego sprzętu mogą zatem inwestować w innowacje i rozszerzanie sieci dystrybucyjnej, natomiast raczkujące w biznesie przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z funkcjonujących już rozwiązań i udoskonalania swoich produktów. Elwira Niżnik z działu marketingu fi rmy Fiskars mówi: „Klienci coraz częściej cenią markowe narzędzia gwarantujące bezpieczne i długie użytkowanie. Sekatorami pracują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kobiety częściej wybierają sekatory jednoręczne – do cięcia kwiatów i gałązek krzewów, natomiast mężczyźni to nabywcy sekatorów dwuręcznych do cięcia grubych gałęzi i sekatorów na wysięgnikach do cięcia gałęzi wysoko. Przy wyborze sekatora należy brać pod uwagę rodzaj roślin, jakie pielęgnujemy, jak i fi zyczne możliwości użytkownika.”

 

Praca sekatorem może być przyjemna!
Miłośnicy ogrodu czerpią przyjemność nie tylko z odpoczynku w ogrodzie, ale także z pracy w nim. Jednak dla wielu wyjątkiem od tej reguły staje się dłuższa praca zwykłym ręcznym sekatorem. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale także młodej generacji ogrodników- -amatorów, chcących wykonać niezbędne prace pielęgnacyjne szybko i bez zbędnego wysiłku. Dobre rozwiązanie stanowi sekator akumulatorowy, który całą uciążliwą pracę przy cięciu wykonuje za nas – po prostu wystarczy nacisnąć przycisk. Zaś wysokiej jakości noże ze stali „Swiss made” oraz system cięcia „by-pass” zapewniają wyjątkowo czyste cięcie. Sam sekator jest lekki i bardzo poręczny. Ze zrozumiałych względów sprzęt ten kosztuje więcej niż sekator ręczny, lecz różnica w cenie między markowym sekatorem ręcznym wysokiej klasy a akumulatorowym nie jest wcale duża. Na razie większość konsumentów wciąż wybiera sekatory ręczne, ale ponieważ rola obu wspomnianych grup docelowych systematycznie umacnia się na rynku, potencjał narzędzi akumulatorowych rośnie.

Łukasz Gierdalski
Brand Manager Lawn & Garden
Robert Bosch sp. z o.o.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: