Sposób na jesień

Przed centrami ogrodniczymi trudne zadanie przedłużenia sezonu sprzedaży, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa garść porad, które naszym zdaniem zapewniają sukces

Robert Chylewski, kupiec PGO SA

    Centrum Ogrodnicze PGO w Międzyrzeczu to pierwsza, własna placówka Grupy. Przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego wprowadzono w niej wiele zmian w obrębie ekspozycji, asortymentu i obsługi klienta. Jakie są ich efekty?

   
Rozbudowany dział dekor

    Klienci centrów ogrodniczych są estetami, dlatego jesienne wieczory spędzają w otoczeniu pięknych detali. Chcąc spełnić ich oczekiwania, w międzyrzeckim centrum ogrodniczym, dział dekor oferuje artykuły metaloplastyczne oraz  świece, figurki i wiele innych. Popularnością cieszą się produkty firmy BARTPOL z Głogowa, która oferuje szeroki asortyment zegarów ściennych, podłogowych jak i w połączeniu z figurami imitującymi mosiądz. Zegary firmy BARTPOL znane są na rynku pod marką „Tempus Fugit” i zdobyły uznanie szerokiej rzeszy klientów. Charakteryzuje je zróżnicowane wzornictwo i wysoka jakość. BARTPOL specjalizuje się w imporcie zegarów od sześciu lat i w odróżnieniu od innych firm importujących zegary jej oferta wyróżnia się dbałością o jakość oraz wzornictwem. Firma stale posiada na magazynie bardzo szeroki asortyment w zróżnicowanej kolorystyce odpowiadający aktualnym trendom panującym w dziedzinie wyposażenia wnętrz. Wśród zegarów marki „Tempus Fugit” znajdują się klasyczne zegary w obudowach z drewna wyposażone w mechanizmy mechaniczne kierowane do klientów poszukujących tradycyjnego produktu nawiązującego do przeszłości, ale w przystępnej cenie. Znajdziemy tam też zegary wykonane z drewna i szkła wyposażone w mechanizmy kwarcowe podążające za trendami we współczesnym wzornictwie. Osobną kategorią produktów są bardzo popularne zegary w obudowach z żywicy imitujących mosiądz, których szeroki asortyment i bardzo atrakcyjne ceny sprawiają, że stanowią one doskonałe uzupełnienie oferty działów dekoracji szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Jesienią w centrum ogrodniczym PGO nie brakuje również urozmaiconej oferty donic ceramicznych, które dostarcza, między innymi, jeden ze światowych liderów – włoska firma Deroma. Na rynku polskim jest znana od o lat, lecz tak naprawdę trzy ostatnie lata to okres przełomowy, w którym marka Deroma stała się rozpoznawalna i kojarzona z nowatorskim stylem i jakością.  Stało się tak za sprawą zmiany filozofii firmy i ciągle rosnącymi wymaganiami konsumentów, którzy szukają czegoś więcej niż tylko pojemnika na kwiaty. Zarząd firmy, uznał, że filozofia którą w skrócie można zapisać w zdaniu  „ doniczka to coś więcej niż pojemnik na roślinę, to rzecz która również służy do dekoracji domu” jest jak najbardziej słuszna.  Świadczą o tym choćby wyniki sprzedaży nowych kolekcji i zadowolenia Klientów włoskiego dostawcy. Każdego roku oferta wzbogaca się o ponad trzydzieści nowych kolekcji projektowanych przez pięciu czołowych projektantów mody włoskiej.
Firma Deroma powstała ponad 50 lat temu. Poprzez ciągły rozwój oraz doskonalenie swojej oferty stała się światowym liderem w produkcji szerokiej gamy donic. W swojej ofercie posiada ponad 30.000 różnych wzorów, najwyższej jakości produktów. Zapewnia również wysoki standard obsługi klientów. Oddziały spółki mieszczą się w U.S.A, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. Duża popularność produktów firmy Deroma, świadczy o możliwości nabycia ich aż w 46 krajach.
Fabryka we Włoszech produkuje 100 milionów sztuk donic każdego roku. Dzięki rozbudowanemu systemowi magazynowemu i świetnej logistyce w trakcie sezonu, 10 ramp ładowniczych zapewnia załadunek 8000 palet dziennie, co czyni Deromę jednym z najszybszych dostawców donic na świecie.
Równocześnie z produkcją donic ceramicznych, Deroma rozpoczęła własną produkcję doniczek plastikowych (z recyclingu), ceramicznych wykonywanych ręcznie, lakierowanych wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Poszukiwana kategoria przetwórstwo
   
    Na półkach centrum ogrodniczego w Międzyrzeczu pojawia się również szeroka gama produktów związanych z przetwórstwem i winiarstwem. Po za sezonem, kącik z tego typu asortymentem, jest w centrach koniecznością.

Zabezpieczenie ogrodu

    Dla ogrodników i działkowców jesień to czas porządków i zabezpieczania roślin. W centrach ogrodniczych nie powinno więc zabraknąć narzędzi, które Grupie dostarczają firmy takie jak Toya SA oraz Kard – jeden z najdłużej istniejących producentów asortymentu narzędzi ogrodniczych w Polsce. Firma Kard z Nakła nad Notecią dzięki nabytym doświadczeniom w ciągu ponad 30 lat działalności, pozwala na produkcję narzędzi o najwyższych parametrach użytkowych. Poprzez długoletnią tradycję zyskała duże uznanie i satysfakcję odbiorców oraz użytkowników. Jesień to czas porządków w naszych zielonych oazach. To właśnie tą piękną porą roku musimy zadbać o to, jak nasz ogród będzie wyglądał w przyszłym sezonie. Dzięki narzędziom  firmy Kard każdy z nas może ułatwić sobie prace w ogrodzie. Jednymi  z wielu czynności, które wykonujemy jesienią na działkach rekreacyjnych jak i w przydomowych ogródkach  jest kopanie, sadzenie, przesadzanie oraz grabienie. W tym okresie z szeroko rozwiniętego asortymentu firmy Kard szczególnie polecamy szpadel szpiczasty, który jest bardzo przydatny przede wszystkim w wykopywaniu oraz przesadzaniu roślin cebulowych i bulwiastych. Kolejnym godnym polecenia narzędziem przez firmę Kard na popołudniowy czas spędzony w ogrodzie są łopatki ogrodnicze oraz rozsadowe, które świetnie posłużą nam w sadzeniu roślin zimujących w gruncie. Należy również zwrócić uwagę na grabie – produkt, który pozwoli nam uporządkować barwne dywany liści powstające na trawnikach. Narzędzia firmy Kard pozwolą Państwu powiązać przyjemne spędzanie czasu w ogrodzie z pożytecznym – upiększaniem ogrodu, aby ten zaskoczył nas wszystkich swoim wyglądem w przyszłym sezonie…
W przypadku sekatorów PGO zdecydowało się głównie na markę YATO, należącą do grupy TOYA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. YATO jest dobrze postrzeganą na rynku marką,  zarówno pod względem jakości i funkcjonalności, jak i ceny oferowanych produktów. Cechuje się estetycznym, nowoczesnym wzornictwem, a oferta jest stale rozbudowywana o nowe linie produktowe. Narzędzia YATO z powodzeniem mogą być wykorzystywane do intensywnych prac, między innymi w ogrodnictwie. Drugą marką, należącą do firmy TOYA S.A., oferującą narzędzia dla ogrodu jest marka FLO. FLO to oferta narzędzi ręcznych, spalinowych i elektrycznych niezbędnych w pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, działek, tarasów i balkonów. Narzędzia FLO znajdują uznanie u specjalistów ze względu na korzystną cenę, ciekawe wzornictwo oraz ergonomię pracy. Z pełna ofertą firmy TOYA S.A. można zapoznać się na stronie www.toya.pl .

Jesień to również czas wykonywania profilaktycznych oprysków. W związku z tym w centrach ogrodniczych nie powinno zabraknąć opryskiwaczy. Jedną z firm specjalizujących się w produkcji ręcznych opryskiwaczy jest firma Marolex Sp. z o.o., która współpracuje z grupą PGO od początku jej istnienia. Firma ta, prezentuje szeroką gamę opryskiwaczy i akcesoriów. Są one niezastąpionym narzędziem przy wykonywaniu oprysków środkami ochrony roślin, nawozami, herbicydami. Wysoka jakość oferowanych produktów oraz dodatkowe wyposażenie w postaci osłon, lanc, przedłużaczy podnosi komfort pracy i znacznie ją ułatwia.  
Profesjonalne podejście do obsługi klienta, szeroka oferta proponowanych produktów oraz szybka i terminowa realizacja zamówień to tylko niektóre z wariantów, które wpływają na decyzję o zakupie wyrobów firmy MAROLEX Sp. z o.o. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z aktualną ofertą opryskiwaczy, części zamiennych i akcesoriów na stronie www.marolex.pl.

Poza sezonem najlepiej rotują agrowłókniny i agrotkaniny, których głównym dostawcą Grupy jest firma MEGRAN. W ofercie firmy MEGRAN znaleźć można szeroką gamę agrowłóknin dla ogrodnictwa i rolnictwa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, dostawca ten dostarcza  agrowłókninymożliwie szerokim asortymencie. W ofercie posiada agrowłókniny wiosenne o gramaturze 17g, 19g, 20g, 23g, zimowe białe 50g oraz czarne 50g służące do ściółkowania. Agrowłóknina wiosenna jak sama nazwa wskazuje stosowana jest wiosną do ochrony młodych kiełkujących roślin przed częstymi w tym okresie a nieoczekiwanymi zmianami pogody, przymrozkami, palącym słońcem, porywistym wiatrem, gradobiciem. Okrycie agrowłókniną zwiększa wilgotność i temperaturę  przez co gwarantuje roślinom optymalne warunki wzrostu i wegetacji. Agrowłóknina zimowa 50g zabezpiecza roślinyniskimi temperaturami i wysuszającym wiatrem szczególnie w bezśnieżne zimy. Okrywamy nią rośliny zimujące w gruncie, rododendrony, róże, iglaki, winorośl.
W okresie od wiosny do jesieni w ogrodach używamy agrowłókninę  antychwastową  czarną 50g.  Zabezpiecza ona nasze ogrody przed przerastaniem chwastów w miejscach wyłożonych korą, kamieniem, grysem itp. Włókniny firmy MEGRAN dostępne są w szerokościach 1,6m i 3,2m i różnych długościach od 5m do 500m.
Dla bardzo wymagających klientów w ofercie znajduje się produkt o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych i szerokiej gamie zastosowań – geowłóknina 100g. Ma ona szersze zastosowanie od agrowłóknin i poza antychwastową spełnia również inne funkcje. Stosuje się ją do zabezpieczania od gruntuprzy budowie oczek wodnych,ładając geowłókninę pod kostki brukowe zabezpieczamy podjazdy i ścieżki przed chwastami oraz stabilizujemy całość. Geowłóknina doskonale nadaje się również do osłaniania rur drenarskich oraz drenaży pionowych. Dostępna jest w rolkach o szerokości 1m, 1,5m i 3m
 Oferowane produkty charakteryzują się atrakcyjną ceną i dobrą jakością. Asortyment uzupełnia również firma Centerplast, której oferta zyskała ogromne uznanie wśród odbiorców. Znajdziemy w niej bogatą gamę folii ogrodniczych, w tym kiszonkarskie  marki Silofolie czy maty do ściółkowania a także siatki do pakowania drzewek choinkowych. Te zaś dostarcza firma Ever Green Trade, jeden z najcieplej postrzeganych, nowych dostawców, z którym PGO wróży wieloletnią, owocną współpracę.

Dział roślin
    W połowie września rynek otwiera się po raz drugi w roku dla róż. W międzyrzeckim Centrum Ogrodniczym PGO dostępny jest przekrój najwyższej klasy roslin, dzięki dostawcy Arturowi Krawczykowi z Sieradza. Producenta tego charakteryzuje utrzymywanie stałego, najwyższego poziomu jakości, zarówno towaru jak i obsługi, a także bardzo atrakcyjnych cen w stosunku do konkurencji. Jesienią przychodzi również pora na sprzedaż roślin wrzosowatych, których  nie powinno zabraknąć w każdym centrum ogrodniczym.
Praca przy roślinach w okresie jesiennym, bywa coraz bardziej uciążliwa przez zmiany pogodowe. Deszcz i wiatr stają się nie lada problemem, na który antidotum w postaci odzieży ochronnej, dostępnej w bogatej gamie na półkach międzyrzeckiego centrum ogrodniczego.

Cebule kwiatowe
    Początek sezonu jesiennego to dla centrów ogrodniczych również zastrzyk finansowy wynikający ze sprzedaży cebul kwiatowych. Przeciętny ogrodnik może skorzystać z coraz to bardziej wymyślnych promocji, często proponowanych przez samych dostawców.Idealna sytuacja to taka, gdy oferta zaspokaja potrzeby zarówno amatorów, przychodzących, aby kupić kilka cebulek, jak i bardziej ambitnych ogrodników potrzebujących cebulek w większej ilości. Dla takich, na półkach powinny być dostępne produkty pakowane w większe opakowania, dzięki czemu cena pojedynczej cebuli jest relatywnie niższa. Osiągnęliśmy idealne wypełnienie oferty poprzez wprowadzenie towaru niemieckiej firmy Bruno Nebelung – posiadającej biuro handlowe pod Warszawą, oraz Gospodarstwu Bogdana Królika z Chrzypska Wielkiego. Firma Bruno Nebelung utrzymuje stały, najwyższy poziom oferty, dzięki swym ciągłym badaniom eksperymentalnym na obszernych polach w Holandii, oraz okolic Munster w Niemczech, a także 100 letniemu doświadczeniu. Swą najbogatsza gamę produktów firma Bruno Nebelung zawdzięcza bezustannemu wprowadzaniu na rynek nowości i ciekawostek.Produkty firmy Bruno Nebelung sprzedawane są pod marką Kiepenkerl, który zawsze kojarzony jest z bardzo wysoką jakością. Oprócz cebulek kwiatowych, firma posiada również w sprzedaży doskonałe mieszanki traw, a także nasiona warzyw i kwiatów. W ofercie firmy znajdują się produkty zarówno najtańsze jak i te z najwyższej półki cenowej. Wszystkie produkty firmy eksponowane są na dostosowanych do asortymentu stojakach, dzięki czemu Centra Ogrodnicze na niewielkiej powierzchni mogą zaprezentować bardzo dużą gamę produktów.

 Gospodarstwo Bogdana Królika, od wielu lat dostarcza cebule na rynek krajowy, ciesząc się wysoką rozpoznawalnością wśród konsumentów. Warto nadmienić, że to właśnie z hodowli Bogdana Królika pochodzą luksusowe odmiany o zastrzeżonych nazwach takich jak Maria Kaczyńska, Irena Sendler, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik czy Preludium Chopina.

Trawnik ostatniej szansy

    Wczesna jesień to doskonały czas na zakładanie trawników. Wiedzą o tym klienci międzyrzeckiego centrum ogrodniczego, którzy chętnie sięgają po mieszanki nasion traw Agronas. Poza bogatą ofertą traw firma dostarcza również poplony.
Zakładanie trawników, oprócz samych nasion, często wymaga również  przygotowania podłoża. Nie obejdzie się wtedy bez uszlachetnienia gruntu specjalistycznymi podłożami czy drobną korą mieloną.  Zabezpiecza ona idealnie rośliny wieloletnie przed mrozem i dostarcza im niezbędnych minerałów oraz poprawia strukturę gleby.  Szczególnie do tego celu polecamy korę mieloną w dwóch frakcjach od 0-20mm oraz od 0-60mm firmy CDN z Jankowa Przygodzkiego. Przy wyborze kory do naszego  ogrodu powinniśmy zwrócić uwagę, czy była kompostowana, ponieważ w procesie kompostowania naturalnie pozbywa się ona szkodników oraz  niebezpiecznych grzybów. Przy obsypywaniu roślin należy  stosowaćwarstwę minimum 5 centymetrów lub więcej.
Korę w swej ofercie posiada również  firma Wokas, która produkuje podłoża pod marką własną PGO. Urozmaica je ponadto uznaną, bogatą linią Torf-Mix czy Torf-Mix plus. Wyższą półkę cenową zagospodarowuje związana z Grupą firma Tamark oraz COMPO, jeden ze światowych liderów produkcji i sprzedaży podłoży ogrodniczych, którego produkty takie jak  COMPO SANA®, spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów.  Od konkurencji, odróżnia je doskonała jakość, liczne dodatki uszlachetniające,  oraz  możliwość ekspozycji w efektownych displayach.
Obie firmy znane są również z najwyższej jakości nawozów na każdą porę roku. Na półkach z nawozami gości również wieloletni partner Polskiej Grupy Ogrodniczej – firma Luvena SA. Dzięki temu producentowi wprowadzone zostały także nawozy marki własnej PGO, które z roku na rok coraz silniej umacniają swą pozycję na rynku jako produkt dobrej jakości przy zachowaniu relatywnie niskiej ceny. Pomimo tego, iż jesień to okres przygotowywania roślin ogrodowych do zimy, to jednak niezbędne jest ich zasilenie dzięki czemu lepiej poradzą sobie w okresie mrozów. Dlatego w ofercie Luveny znajdują się nawozy jesienne oferowane pod marką Słoneczne Ogrody. ,,Jesienny Uniwersalny" to nowoczesny, granulowany nawóz mineralny o niskiej zawartości chloru.
Przeznaczony jest do nawożenia krzewów, drzew , warzyw, kwiatów i innych roślin wieloletnich w okresie od VIII do XI . ,,Jesienny Trawnik" to z koleinowoczesny granulowany nawóz mineralny, o wysokiej zawartości potasu. Polecany do stosowania na trawniki w okresie od VIII do XI. Oferta firmy Tamark, prócz wspomnianej gamy podłoży, znana jest przede wszystkim przez cenioną wśród ogrodników linię Nawozów Kolorowych. Bogaty wybór granulatów wiosennych, uzupełniony jest o przyciągające wzrok klientów mieszanki jesienne.
Trawniki, często podmywane deszczem, których podłoże niekorzystnie zmienia pH, wymagają podsypania nawozami dolomitowymi . Produkt ten, zapewniają Grupie, Górnicze Zakłady Dolomitowe. Wapno nawozowe zawierające magnez, typu węglanowego to znany Państwu nawóz dolomitowy, który ma bardzo szerokie zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie jako źródło wapnia i magnezu, oraz skuteczny środek odkwaszający glebę. Jest nawozem mineralnym uzyskiwanym na drodze przemiału dolomitu surowego w młynach prętowych do uziarnienia 0÷2mm. Nawóz ten posiada bardzo korzystne właściwości chemiczne. Suma zawartości składników użytecznych rolniczo w przeliczeniu na tlenki wapnia i magnezu (CaO+ MgO) przekracza 45%, w tym zawartość tlenku magnezu (MgO) wynosi 15÷20%. Nawóz otrzymał pozytywną ocenę przydatności rolniczej oraz świadectwo do stosowania w rolnictwie ekologicznym wystawione przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.  Sprzedaż dla rolnictwa odbywa się w postaci „luzem” oraz workach "big-bag" 500kg, natomiast dla ogrodnictwa w opakowaniach foliowych (woreczkach) 5, 10 i 20kg. 
Wśród środków wzbogacających wartości odżywcze gleby, cenione są także rozwiązania bardziej naturalne, takie jak obornik bydlęcy i kurzy firmy CDN. Obornik bydlęcy jest nawozem wszechstronnym oraz 100% naturalnym. Można
go stosowaćw ogrodzie do wszystkich roślin. Obornik suszony firmy CDN ze względu na sposób produkcji oraz swoją formę jest nawozem całkowicie bezpiecznym, co udowodniły badania Polskiego Centrum  Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie. Obornik Suszony jest nawozem pełnowartościowym, którydoskonale wpływa na rozwój roślin, wzbogacając je o wszystkie niezbędne składniki pokarmowe oraz  rewelacyjnie poprawia florę bakteryjną w glebie. Oprócz tego obornik  pozytywnie działa na wzrost próchnicy w glebie dzięki czemu ziemia staję się bardziej żyzna i urodzajna.

Ochrona przed szkodnikami

Podczas prac pielęgnacyjnych, jesienią natknąć się można na nieproszonych gości, takich jak krety, myszy czy szczury. Kompleksowa oferta firmy Bros rozwiązania na każdy z tych problemów. Dostawca ten, zapewnia też szeroką gamę środków przeciwko molom odzieżowym, które w okresie jesienno-zimowym, bywają prawdziwym utrapieniem gospodarstw domowych. Oferta firmy BROS, zapewnia również własną linię nawozów jesiennych. Po więcej informacji, zapraszamy na stronę www.bros.pl
 

REKLAMA
Targi Zieleń to życie