Storczyki w wersji mini

Moda na storczyki w Polsce trwa. Można je znaleźć na parapecie niemal w każdym domu. Przybywa też fanów kolekcjonujących różnokolorowe orchidee o prążkowanych lub nakrapianych kwiatach. Na popularności zyskują także miniaturowe hybrydy

Tekst: Michał Gradowski

Storczyki to jedna z najliczniejszych grup roślin na świecie, która zachwyca różnorodnością form i barw – białe, różowe, żółte, bordowe, fioletowe, prążkowane, nakrapiane – naprawdę jest w czym wybierać. W naturze występują w południowo-wschodniej części globu – od Indii, przez Chiny, po Indonezję i Australię. Są epifitami rosnącymi na gałęziach i pniach drzew. Do niedawna storczyki uznawane były za symbol luksusu, dziś są jedną z najpopularniejszych roślin domowych.
Większość dostępnych w Polsce storczyków to hybrydy Phalaenopsis, które łatwo dostosowują się do warunków panujących w mieszkaniach. Piękno i różnorodność kwiatów skłania miłośników roślin do kupowania kolejnych orchidei.
Doskonałym urozmaiceniem kolekcji lub rozwiązaniem dla właścicieli niewielkich mieszkań są miniaturowe storczyki.

 

 

Najczęściej są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki niż duże orchidee, ale storczyk co do zasady jest rośliną odporną, dobrą nawet dla tych, którzy mają niewielkie doświadczenie w pielęgnacji roślin. Miniaturowa odmiana nie powinna więc nikomu sprawić kłopotów. Warto jednak zwrócić uwagę na podłoże. Duże storczyki rosną na luźnym podłożu, które jest mieszanką kory, keramzytu i perlitu. Natomiast storczyki mini sprzedawane są zazwyczaj na podłożu z mchem, które dość długo utrzymuje wilgoć, więc trzeba je podlewać rzadziej niż pozostałe orchidee.
 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: