Sukces trzeba planować

Smukły kształt, piękne zielone igły przez cały rok, mała podatność na choroby i szkodniki – to atuty tui szmaragd, które powodują, że od lat niezmiennie króluje ona w ogrodach, na tarasach i balkonach. Dominuje także w nasadzeniach Szkółki Sutkowscy, która jest bezkonkurencyjna w jej uprawie

Tekst: Agnieszka Idziak przy współpracy ze Szkółką Sutkowscy

Już 8 lat minęło od momentu, w którym Iwona, Dariusz i Michał Sutkowscy rozpoczęli działalność szkółkarską w Sinołęce. Przedsiębiorstwo znane jest z tego, że proponuje rośliny tylko wysokiej jakości, a jego znakiem rozpoznawczym jest tuja szmaragd. Działając w warunkach rosnącej konkurencji, właściciele konsekwentnie kontynuują własną drogę rozwoju. W gospodarstwie są stosowane innowacyjne rozwiązania technologiczne. W codziennej pracy związanej z pielęgnacją i sadzeniem roślin bardzo istotną rolę odgrywa nowoczesny park maszynowy.  
Doskonale przygotowana oferta oraz wysoka jakość roślin sprzyjają dynamicznemu rozwojowi i pozyskiwaniu nowych klientów krajowych i zagranicznych. Aż 70% sprzedaży stanowi eksport, głównie do Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Włoch. Nowych klientów właściciele pozyskują biorąc systematycznie udział w krajowych i zagranicznych targach, m.in. w Gardenii, Zieleń to Życie, IPM Essen oraz Cwiety.

Sposób na sukces?
Popularność tui szmaragdowej nie słabnie, mimo że można ją spotkać w niemal każdym ogrodzie i na większości tarasów. Zawdzięcza to pięknemu, jasnozielonemu odcieniowi igieł, utrzymującemu się przez cały rok. Nie wymaga corocznego cięcia, charakteryzuje ją szybki wzrost, stożkowy pokrój. Jest ceniona nie tylko za swój piękny wygląd, ale też za niewielkie wymagania i małą podatność na choroby i szkodniki.
Tuje szmaragd od zawsze były bardzo popularne. – Klienci chętnie je kupują nie tylko ze względu na ładny wygląd, ale również doceniają praktyczne możliwości ich wykorzystywania – mówi Michał Sutkowski. Ta wyjątkowo popularna odmiana jest idealna na żywopłoty ze względu na swoją mrozoodporność oraz prostą pielęgnację. – Najlepiej sprzedają się tuje o wysokości od 100-120 cm, ich wyhodowanie zajmuje nam ok. 3-4 lata. Klienci chętnie kupują również drzewka o wysokości 180 cm. Aby przygotować im takie rośliny, potrzebujemy ok. 6 lat. Możemy dostarczyć rośliny w każdej wielkości, jaka będzie potrzebna – mówi Michał Sutkowski.

 

Spójna i przemyślana strategia
Michał Sutkowski

Jesteśmy przekonani, że przyszłością szkółek będzie specjalizacja. Dlatego zdecydowaliśmy, że większość naszej uprawy przeznaczymy na tuję szmaragd. Zajmuje ona 80% naszych nasadzeń.  W ofercie szkółki znajdują się również m.in. jodły, cyprysiki, sosny, rośliny liściaste, drzewa alejowe, ale ich sprzedaż wynosi 20%, pozostała część przypada na naszą najważniejszą roślinę czyli tuję szmaragd.  Dostarczamy rośliny tylko wysokiej jakości. Nasz klient dokładnie wie, co otrzymuje i my wiemy dokładnie, jakie rośliny chcemy oferować.
 

REKLAMA
Targi Zieleń to życie