TOP 7 roślin pokojowych o wysokim potencjale handlowym

Wprowadzanie do asortymentu nowych gatunków i odmian roślin pokojowych przypomina wróżenie z fusów. Bazą jest to, co na pewno się sprzeda, czyli modne pozycje z ostatnich sezonów uzupełnione tradycyjnymi roślinami, a nadbudową odrobina nowości „na próbę”. A gdyby tak określić potencjał sprzedażowy, kreować modę na rośliny i tym samym uprzedzić konkurencję?

Tekst: Michał Mazik

Gusta konsumentów zmieniają się bardzo szybko i trzeba wychodzić im naprzeciw. Warto obserwować bieżące trendy, wprowadzać nowości i na tej podstawie przewidywać, co będzie modne w nowym sezonie czy najbliższych kilku latach.

Łatwość uprawy i egzotyka w cenie
Obecne modne rośliny pokojowe mają wiele cech wspólnych – najczęściej są to gatunki łatwe w uprawie, mało wymagające. Dlatego oszałamiającą karierę zdobyły takie gatunki jak zamiokulkas koleusowaty, skrzydłokwiat i wężownica gwinejska. To tego dochodzi zieleń, która dawniej była spotykana niemal w każdym domu, a także w budynkach użyteczności publicznej, ale z różnych przyczyn straciła na znaczeniu. Za przykład, poza wspomnianą wężownicą, posłużyć może nefrolepis. Kolejny klucz to egzotyczny wygląd – spektakularne liście i kwiaty. W tej grupie można umieścić monsterę dziurawą, która wpasowuje się w trend urban jungle oraz barwną marantę. Nie bez znaczenia jest także kwestia właściwości oczyszczających i nawilżających.
– Obecnie w naszym sklepie najlepiej sprzedającymi i najczęściej poszukiwanymi roślinami są te z grupy Air So Pure. Ich zdrowotne właściwości zostały udowodnione naukowo, oczyszczają powietrze, co wpływa na nasze lepsze samopoczucie. Należą do nich: skrzydłokwiaty, draceny, monstery, paprocie, bluszcze, chamedory, fikusy, sansewierie czy strelicje – mówi Jolanta Wach, właścicielka centrum ogrodniczego Premium Garden położonego w miejscowości Płouszowice-Kolonia k. Lublina. – Nadal dużą popularnością cieszą się rośliny o pięknych kwiatach np. storczyki, anturia, cyklameny, fiołki afrykańskie, kalanchoe i inne, niektóre kwitnące sezonowo, takie jak np. gwiazda betlejemska. Obserwujemy wzrost sprzedaży roślin w dużych rozmiarach np.: strelicje, fikusy, monstery, palmy, chamedory. Jest to związane z modą kreowaną przez projektantów wnętrz na rośliny tropikalne. Ich piękne formy odwzorowane są na tkaninach, obrazach, ceramice i innych artykułach dekoracyjnych – dodaje.

Jak mogą zmienić się gusta konsumentów w najbliższych latach?
Wydaje się, że obecne trendy utrzymają się jeszcze przez co najmniej kilka lat. Z czasem jednak modne rośliny spowszednieją, gdyż to, co jest dostępne i często spotykane, przestaje być trendy. Konsument będzie szukał pierwiastka oryginalności. Dlatego ofertę warto systematycznie uzupełniać o nowości, które spełnią jego potrzeby. – Jesteśmy przekonani, że nadchodzące lata będą stały pod znakiem nowości. Gusta klientów zdecydowanie ewoluują i są coraz bardziej wysublimowane. Jeszcze jakiś czas temu wydatek kilkuset złotych na niewielką roślinę doniczkową był zarezerwowany dla wąskiej grupy kolekcjonerów, ale obecnie przestaje być czymś szczególnie nadzwyczajnym. Naszym zdaniem do gry coraz mocniej będą wchodzić wszelkiego rodzaju roślinne ciekawostki, głównie nietrudne w uprawie, ale wyjątkowe ze względu na swoje specjalne cechy (kultywary filodendronów, monstery, kalatee i wiele innych – mówi Michał Gąstał, CEO CocaFlora (cocaflora.com).
Moda na rośliny jest ściśle powiązana z ich wykorzystaniem, czasem nietypowym. W ostatnich latach popularnością cieszą się ogrody w szkle imitujące las lub tereny pustynne. Dlatego cenione są również gatunki, które można w nich aranżować.
Oto 7 roślin pokojowych, które prawdopodobnie będą modne w najbliższych latach.

1. Hoja różowa 'Tricolor’ (Hoya carnosa)
To jedno z najpiękniejszych pnączy. Jej ozdobą są różowe, pachnące kwiatostany, ale także bordowe pędy i wielobarwne liście. Grube obrzeżenia blaszek są zielone, środek liścia jest kremowy lub żółtawy, często z różowymi przebarwieniami. Roślinę warto wystawić w sklepie w wyeksponowanym miejscu, gdyż zwraca na siebie uwagę i zachwyca barwami.

2. Irezyna bordowa (Iresine herbstii)
To obecnie mało znany gatunek, który może zrobić furorę w najbliższych latach. Pasuje do nowoczesnych wnętrz i tarasów (gdzie można wystawić go latem). Wytwarza nietypowe purpurowo-amarantowe liście. Dorasta do 60 cm wysokości. Znajdzie się dla niego miejsce w każdym pomieszczeniu.

3. Crassula plegmatoides
Grubosz może zdobyć podobną popularność, co starzec zwisający. Również tworzy sznury korali z liści, tylko te są osadzone na grubych, mięsistych, wzniesionych pędach. Gatunek jest bardzo łatwy w uprawie. Nadaje się do sukulentowych ogrodów w szkle.

4. Kocia trawa (Cyperus zumula)
Roślina ma trawiasty pokrój – nie jest szczególnie spektakularna pod względem wyglądu. Ma natomiast cenną właściwość: jest lubiana przez koty. Nadaje się do podgryzania. Poprawia przemianę materii czworonogów. Gatunek osiągnie wysoki potencjał sprzedażowy pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zareklamowany (także w sklepie). Tu więcej zależy od marketingu niż od samej rośliny. Jej przeznaczenie powinno być wyraźnie zaznaczone.

5. Kalatea okrągłolistna (Calathea Orbifolia)
Kalatea okrągłolistna tworzy kępę spektakularnych dużych liści ze srebrnymi pasami lub smugami. Pasuje do nowoczesnych wnętrz – od stylu skandynawskiego po industrialny.

6. Paprocie o niebieskozielonych liściach
Paprocie cieszą się dużą popularnością, m.in. ze względu na szerokie właściwości oczyszczania powietrza. Poza tradycyjnymi gatunkami „do głosu” mogą dojść paprocie o niebieskawych bądź szarawych liściach, np. Phlebodium aureum. Są dostojne, lepiej pasują do nowoczesnych wnętrz i odcieni szarości

7. Hoya sercowata (Hoya kerri)
Pnącze wytwarza atrakcyjne liście o sercowatym kształcie. Roślina powoli zdobywa popularność, konsumenci chętnie kupują ją jako osobliwość. Potencjał sprzedażowy obniżają nieco wymagania. Jest trudniejsza w uprawie od bardziej znanego kuzyna. Warto jednak postawić na nią śmielej.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: