Urządzenia akumulatorowe – czas na tryb turbo

Jeszcze nie podbiły rynku, ale trzycyfrowe wzrosty niektórych producentów jasno pokazują kierunek rozwoju kategorii urządzeń akumulatorowych. Wydajniejsze baterie, szybsze ładowanie, spadające ceny i rosnąca gama urządzeń zasilanych jednym akumulatorem – to cele na najbliższe lata

Jaka jest aktualna pozycja urządzeń akumulatorowych na rynku ogrodniczym? Nie tylko deklaracje producentów, ale i wyniki handlowe pokazują, że już dawno nie mówimy o nich jako o dodatku do oferty sprzętu spalinowego. – Maszyny akumulatorowe to już dziś najważniejszy segment produktów dla firmy Husqvarna i na pewno nie zmieni się to w dającej się przewidzieć przyszłości. Sukcesywnie będziemy rozwijali istniejące portfolio produktów oraz uzupełniali je o nowe. Już dziś maszyny akumulatorowe odpowiadają za blisko 30% obrotów marki Husqvarna w Polsce i ten rosnący trend będzie się utrzymywać w przyszłości. W roku 2019 sprzedaliśmy więcej robotów niż traktorów ogrodowych, a w przyszłym roku planujemy sprzedać ich więcej niż kosiarek spalinowych – mówi Maciej Konieczny, dyrektor handlowy Husqvarna Poland.

Świetnymi wynikami mogą pochwalić się także inni producenci. – Odnotowaliśmy duży, trzycyfrowy wzrost sprzedaży, narzędzia akumulatorowe z działu ogród-las to obecnie najszybciej rozwijająca się część naszego biznesu. Obecnie, podobnie jak w ubiegłym roku, rozwój oferty akumulatorowych narzędzi ogrodowych to dla nas priorytet – mówi Anna Waligóra, specjalista ds. marketingu w firmie Makita. – Wynika to zarówno z zapotrzebowania rynku, jak i z dynamicznego rozwoju technologii akumulatorów. Konstrukcja tych elektronarzędzi jest prosta, a wydajność wysoka. Są łatwe i wygodne w użytkowaniu, o zerowej emisji zanieczyszczeń i bardzo niskim poziomie hałasu, a dodatkowo właściwie nie wymagają czynności serwisowych. Z powodzeniem dorównują swoim odpowiednikom spalinowym oraz sieciowym, wykonując te same zadania – wyjaśnia. – Warto podkreślić fakt, że dzięki konsekwentnemu budowaniu – przez wszystkich graczy na rynku – świadomości przewagi rozwiązań akumulatorowych nad maszynami spalinowymi konsumenci zdecydowanie częściej i chętniej rozważają zmianę swoich maszyn na nowoczesne i ekologiczne urządzenia akumulatorowe – dodaje Maciej Konieczny.

Wyścig nabiera tempa
Obiecujące perspektywy sprawiają, że kolejne firmy dołączają do tego peletonu i intensyfikują pracę nad rozwojem oferty urządzeń akumulatorowych. – W ubiegłym roku w ofercie marki Tryton zadebiutowała rodzina elektronarzędzi zasilanych z systemowego akumulatora. Została ona dobrze przyjęta przez rynek i dzięki temu udało nam się odnotować kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży produktów marki Tryton – mówi Paweł Żurawski, brand manager Tryton. –
Nadchodzący sezon to rozbudowa rodziny elektronarzędzi akumulatorowych Systemu Tryton 20V. W sprzedaży pojawi się m.in. podkaszarka z regulowanym kątem nachylenia głowicy. A wśród pozostałych nowości warto wspomnieć o kompaktowej młotowiertarce SDS Plus oraz lekkim kluczu udarowym – dodaje.

Hybrydy i akumulatory także na rynku profi
Jakie nowości w tej kategorii znajdziemy w tym sezonie w ofercie firmy Husqvarna? – W 2019 r. do najważniejszych premier należała nowa uniwersalna konsumencka dmuchawa do liści Husqvarna 120iB w bardzo atrakcyjnej cenie. Kolejną ważną premierą było wprowadzenie do oferty nowych akumulatorowych pilarek profesjonalnych, które są odpowiednikami maszyn spalinowych o pojemności 40 cm3 – Husqvarna 540i XP oraz Husqvarna T540i XP. Maszyny te, dzięki unikalnej konstrukcji będą z sukcesem konkurować w najpopularniejszym segmencie pilarek na rynku – wyjaśnia Maciej Konieczny.
Najważniejszą premierą wśród maszyn akumulatorowych tej firmy będzie jednak nowy robot koszący Automower® 305, pierwszy przedstawiciel 4 generacji robotów koszących Husqvarna, przeznaczony do mniejszych ogrodów, do około 600 m², jeszcze lepiej radzący sobie w wąskich przejściach i zapewniający doskonałą jakość cięcia trawy. – Wzbogaci się również oferta dla użytkowników profesjonalnych – niebawem pojawi się oferta riderów o napędzie hybrydowym, w których silniki elektryczne będą wspomagać pracę wydajnych maszyn komunalnych, pozwalając na cichą i ekologiczną pracę tam, gdzie to będzie wymagane, a sukcesywnie wzbogacana oferta ręcznych maszyn akumulatorowych do użytku profesjonalnego zastąpi tradycyjne maszyny spalinowe szybciej, niż nam się wydaje – zapowiada Maciej Konieczny.

Szybsze ładowanie, dłuższy czas pracy
Jakie są długofalowe plany producentów dotyczące rozwoju oferty urządzeń akumulatorowych? Na co będą stawiali w przyszłości? – Elektronarzędzia zasilane z systemowego akumulatora to kategoria, która w najbliższym czasie będzie się dynamicznie rozwijać. Użytkownicy posiadający już systemowy akumulator będą mogli systematycznie rozszerzać gamę maszyn. Będziemy sukcesywnie poszerzali ofertę, aby dać użytkownikom możliwość jak najszerszego korzystania z systemu zasilanego wspólną baterią – zapowiada Paweł Żurawski. – Będziemy dążyć do dalszego rozwoju narzędzi akumulatorowych skupiając się przede wszystkim na szybkości ładowania akumulatora oraz jak najdłuższym czasie pracy elektronarzędzi – dodaje Anna Waligóra.

REKLAMA
Targi Zieleń to życie