Wiosenne choroby roślin

Tekst: Bogdan Stachulec

Kierownik działu ŚOR

Hortico SA

 

Przedsezonowe zatowarowanie centrów ogrodniczych w środki ochrony roślin wymaga szczególnej uwagi. Najważniejsze jest sprawdzenie daty ważności oferowanych preparatów. Warto również dokładnie ustalić terminy dostawy, tak aby towar w trakcie transportu nie był narażony na działanie mrozu. Sklepy i centra ogrodnicze zamówienia na środki ochrony roślin powinny składać w wyspecjalizowanych hurtowniach, gdyż pozwala to na obiektywny dobór asortymentu, a dzięki temu realizację przemyślanego wcześniej programu ochrony. Takie działanie pozwoli maksymalnie zwiększyć dochodowość ze sprzedaży środków ochrony roślin oraz uniknąć ryzyka związanego z nietrafionymi zakupami dokonanymi pod wpływem producentów.

 

Zapobiegawczo

 

W uprawach sadowniczych bardzo ważne są zabiegi wykonywane za pomocą preparatów miedziowych. Dzięki temu możemy całkowicie zapobiec lub mocno ograniczyć występowanie takich chorób, jak: parch jabłoni i gruszy, zaraza ogniowa czy rak bakteryjny. Bardzo ważne, wręcz obowiązkowe, jest potraktowanie brzoskwiń preparatem zawierającym dodynę (Syllit 65WP, Carpene 65WP) przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń. Zabieg ten wykonujemy w okresie wczesnowiosennym, starannie pokrywając cieczą roboczą całe drzewo, koniecznie przed pęknięciem pąków.
Do ochrony bylin w gruncie wart polecenia jest preparat Dithane Neotec 75WG lub Bravo 500SC. W przypadku modnych w ostatnich latach iglaków należy zastosować preparaty przeciwko fytoftorozie (Previcur Energy 840SL lub Proplant 720SL).

Dla wszystkich wymienionych grup roślin niebezpieczną chorobą w ubiegłych sezonach był mączniak prawdziwy. Znakomitymi fungicydami do zabiegów zapobiegawczych są: Topsin 500SC (dodatkowo ochrona przed
szarą pleśnią i rdzą) lub Nimrod 250EC.

 

Zaprawa nasion

 

W lutym i w marcu część działkowców zaczyna produkować rozsady niektórych warzyw i kwiatów. Niezwykle istotne przed wysiewem jest zaprawianie nasion. Rynek zapraw, po znacznym ograniczeniu asortymentu w 2009 roku, zaczyna wracać powoli do normy. Pojawiła się także w konfekcjonowanych opakowaniach zaprawa nasienna T 75DS/WS do zaprawiania na sucho nasion niektórych warzyw. Cebule roślin ozdobnych w sezonie 2010 w dalszym ciągu będą zaprawiane na mokro środkami dostępnymi już 2009 roku (m.in. Biochicol 020PC lub Sarox T 500FS). W dalszym ciągu na rynku odczuwalny będzie brak zapraw owadobójczych.

Dla sklepów i centrów ogrodniczych sprzedaż środków ochrony roślin stanowi dochodowy interes. Wraz ze sprzedażą nasion przynosi bardzo wysoki obrót już na początku sezonu (m.in. sprzedaż łączona nasiona + zaprawa). Zaopatrzenie się przede wszystkim w wyszczególnione powyżej preparaty w połączeniu z wiedzą i dużymi umiejętnościami sprzedawcy przyniesie z pewnością największą skuteczność w rozwiązywaniu problemów klientów centrów ogrodniczych.

 

Ręcznie i nie tylko
Joanna Surowiec
Dyrektor ds. handlu i marketingu

Sprzedaż środków ochrony roślin powinna wiązać się bezpośrednio ze sprzedażą opryskiwaczy. W gamie oferowanych produktów powinny znaleźć się nie tylko opryskiwacze ręczne, ale również te bardziej profesjonalne Seria Profession 5l, 7l, 9l, 12l firmy MAROLEX Sp. z o.o. to kompresyjne opryskiwacze, które zaspokoją najbardziej wymagających klientów. Na uwagę zasługują również opryskiwacze plecakowe. Firma MAROLEX Sp. z o.o. jako jedyna oferuje opryskiwacze tego typu w trzech pojemnościach 12,16,i 20 litrów. Nie zapomnieliśmy również o komforcie, dlatego szeroka gama akcesoriów typu lance 3 metrowe, lance 3 rzędowe, lance 3 dyszowe pionowe, przedłużacze i wiele innych sprawia, że czynności związane z opryskami roślin przebiegają sprawnie i skutecznie.

Bez opryskiwaczy ani rusz
Krzysztof Komoszka
Menedżer produktu
Kwazar Corporation Sp. z o.o.

Ręczne opryskiwacze to bardzo praktyczne i wygodne urządzenia mogące służyć do konfekcjonowania środków ochrony roślin i nawozów. Te komfortowe produkty świetnie sprawdzają się zarówno w celach hobbystycznych,
jak i pracach profesjonalnych, gdzie niezbędne są nieduże narzędzia rozpylające. Wiadomym jest, że wybór środka aplikowanego zależy od wielu czynników, jak rodzaj uprawy, jej powierzchnia, warunki pogodowe i rodzaj zagrożenia szkodnikami. Jednak większość środków ochrony roślin rozpuszcza się w wodzie i rozpyla na uprawę. Dlatego w ofercie centrów ogrodniczych nie powinno zabraknąć szerokiej oferty opryskiwaczy do ich konfekcjonowania. Firma Kwazar Corporation od lat jest liderem na rynku w tym segmencie. W naszym portfolio znajduje się kilkadziesiąt profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do szerokich zabiegów ochronnych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą produktową na stronie www.kwazar.com.pl.
REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: