W jesienno-zimowej ofercie placówki z pewnością nie może zabraknąć materiałów do zabezpieczania roślin przed mrozem. Produkty te już przed przymrozkami są jedną z najlepiej rotujących kategorii w centrum ogrodniczym. Jakie czynniki stymulują popyt na ten asortyment?
Tekst: Marcin Fajerski
Tunele foliowe, ogrodowe włókniny zimowe, kora i trociny, maty słomiane i trzcinowe, stroisz oraz inne formy ochrony roślin przed minusowymi temperaturami są coraz częściej poszukiwanymi produktami przez właścicieli ogrodów. Anna Wadych, właścicielka Centrum Ogrodniczego Rol-Pest w Żołędowie, mówi: – Świadomość kupujących w kwestii zabezpieczania ogrodu na zimę zauważalnie wzrasta. W ubiegłym roku odnotowaliśmy rekord sprzedaży asortymentu służącego do ochrony roślin przed mrozem. Wpływ na to miała nie tyle długotrwała i wyjątkowo mroźna zima, co promocja tych artykułów w mediach i na terenie placówki – dodaje.
Potwierdzają to wyniki ankiety „Biznesu Ogrodniczego”, w której aż 43 proc. detalistów uznało marketing i reklamę materiałów do zabezpieczania roślin na zimę za kluczowe w kwestii propagowania wiedzy o korzyściach wynikających z ich stosowania. Co równie istotne, 36 proc. właścicieli centrów ogrodniczych stwierdziło, iż wzrost świadomości konsumenckiej to zasługa sprzedawców rekomendujących produkty do zabezpieczania roślin na zimę.
Zmiana w zachowaniach konsumenckich dotyczy nie tylko znajomości asortymentu ochrony roślin przed zimnem oraz jego funkcjonalności. – Zauważyliśmy, że wzrosła również zapobiegliwość klientów odwiedzających naszą placówkę. Obecnie agrowłókniny i kora sprzedają się już od sierpnia, września. Dlatego warto wcześniej przygotować ekspozycję tych produktów – przekonuje Magda Kulińska, właścicielka Centrum Ogrodniczego Twój Ogród w Komorowie.
Popyt pod kontrolą
Jeszcze kilka lat temu to pogoda i uciążliwe zimy stanowiły główny determinant popytu na rynku materiałów do zabezpieczania ogrodu na zimę. Wzrost dbałości klientów o zakupione rośliny sprawił jednak, że zapotrzebowanie na asortyment do ochrony roślin przed mrozem jest w mniejszym stopniu uzależnione od minusowych temperatur. – Konsumenci kupują coraz droższe rośliny – tłumaczy Mateusz Rudziński, pracownik Centrum Ogrodniczego Florabis w Brodnicy. – Dlatego zależy im na tym, aby odpowiednio zatroszczyć się o ogród w czasie zimy – wnioskuje.
Kolejnym czynnikiem dynamizującym sprzedaż materiałów do zabezpieczania roślin jest dostępność i duży wybór produktów służących do tego celu. Na rynku oprócz agrowłóknin znajdziemy włókniny ozdobne, maty słomiane, trzcinowe oraz chochoły. Ponadto w większości centrów ogrodniczych można nabyć specjalne wsporniki do okryw zimowych oraz materiały do budowy tuneli chroniących rośliny przed minusowymi temperaturami i śniegiem.
Ściółka przede wszystkim
Popyt na korę i zrębki w okresie jesienno-zimowym bardzo korzystnie stymuluje wzrost nasadzeń jesienią. Dodatkowa warstwa ściółki przykrywająca glebę chroni rośliny przed przymrozkami i zabezpiecza bryłę korzeniową przed całkowitym przemarznięciem zimą. – Jak wielkie ma to znaczenie, pokazały ostatnie zimy zaskakujące wczesnymi przymrozkami oraz długo utrzymującym się mrozem – dodaje Łukasz Tyliński, przedstawiciel handlowy ds. podłoży ogrodniczych w firmie Wokas SA.
Warto przy tym dodać, że korę, torf i trociny wykorzystuje się nie tylko do usypywania kopczyków zabezpieczających korzenie drzew i krzewów, ale także do okrywania rabat bylinowych.
Reasumując, właściciele ogrodów zdają sobie sprawę z korzyści wynikających ze ściółkowania, co ma bezpośrednie przełożenie na bardzo wysoką sprzedaż kory, trocin, zmielonych gałęzi oraz zrębków.
Poza tym warunki pogodowe w ostatnich latach sprawiły, że konsumenci przez cały rok i na bieżąco uzupełniają zapasy materiałów do mulczowania. Łukasz Tyliński, przedstawiciel handlowy ds. podłoży ogrodniczych w firmie Wokas SA, mówi: – W ubiegłym roku wczesną wiosną obserwowaliśmy spadki temperatur i długie okresy suszy. Ściółkowanie, zapewniające nie tylko prawidłowy wzrost roślin, ale również zapobiegające ich obumieraniu z przyczyn atmosferycznych, jest zatem nieodzowne przez cały rok.
Okrywać, ale jak?
Funkcjonalność, a także umiejętna promocja włóknin ogrodniczych w mediach i placówkach sprawiły, że są one najchętniej wybieranym produktem spośród wszystkich okryw zimowych. Na wysoką sprzedaż włóknin wpłynęły z pewnością długotrwałe i bardzo mroźne zimy w ostatnich latach. Tomasz Szymczak, właściciel Centrum Ogrodniczego Exo-Flora w Łodzi, przyznaje: – Agrowłókniny sprzedają się coraz lepiej nie tylko ze względu na intensywność ubiegłorocznych przymrozków, lecz także dlatego, że jest to jedna z niewielu naprawdę skutecznych form zabezpieczania roślin na zimę. Zapewniają roślinom odpowiednią filtrację i cyrkulację powietrza oraz chronią drzewa i krzewy przed mroźnym wiatrem i negatywnym promieniowaniem – tłumaczy.
Należy nadmienić, że na rynku dostępne są zarówno agrowłókniny w rolkach, okrywy o konkretnym wymiarze, jak i kaptury ochronne. Póki co, najlepiej sprzedają się włókniny zimowe w paczkach, klienci bowiem ufają marce tych produktów. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się kaptury ochronne, także te dekoracyjne, które świetnie rotują przed świętami Bożego Narodzenia.
Mimo rosnącego udziału w rynku okryw zimowych, włóknin ogrodniczych i ozdobnych, inne typy zabezpieczeń roślin również dobrze się sprzedają, szczególnie maty słomiane i trzcinowe, a także stroisz (gałązki drzew iglastych).
Uzupełnieniem asortymentu do przygotowywania ogrodu na zimę są wsporniki do budowy tuneli. Produkty te są łatwe w montażu i pozwalają na naprawdę skuteczne zabezpieczenie m.in. upraw warzywnych. Dlatego można prognozować, że ich sprzedaż będzie systematycznie wzrastać.
Podsumowanie
Upowszechnianie wiedzy o zabezpieczaniu ogrodu na zimę pozwala na optymistyczne prognozy dla sprzedaży tego asortymentu. Klienci centrów ogrodniczych wolą działać zapobiegawczo, co również pomaga rozwijać się temu segmentowi. Aby jednak handel przynosił bardziej wymierne efekty, warto proponować konsumentom zbiorczy zakup wszystkich produktów do zabezpieczania roślin przed mrozem.