Zieleń dla wszystkich 2010

Wspólna inicjatywa szkółkarzy regionu południowego to już druga zakończona sukcesem próba przybliżenia decydentom, wykonawcom, handlowcom i studentom zgromadzonych w rejonie gospodarstw, oferowanego przez nich asortymentu i warunków współpracy. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-9 października i zgromadziła 14 szkółkarzy, w gronie których znalazły się: Park – M Gospodarstwo Szkółkarskie Krzysztof Mróz; Gospodarstwo Szkółkarskie KAPIAS;  
Szkółka Krzewów i Drzew Ozdobnych Krystyna i Stanisław ABRAM; BÓR Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych – Bożena i Bronisław Wrona; EKOBRASS Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Marek Kapusta; Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI; KUSIBAB-WYKA Gospodarstwo Ogrodnicze; Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej, Mateusz MILCZYŃSKI; PLANTPOL Sp. z o.o. Produkcja i Hodowla Roślin Ozdobnych;
TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin; Szkółka Drzew i Krzewów Owocowych i Ozdobnych CONICA; Szkółka Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK; Szkółka Drzew i Krzewów Józef KAPIAS; Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska. Gospodarzem tegorocznej edycji była firma Plantpol. – Plantpol Zaborze do Związku Szkółkarzy Polskich należy od 8 lat, kiedy to rozwinęliśmy produkcję bylin i sprzedaż pakietów Combo, które to w jednej kompozycji łączą właśnie byliny oraz kwitnące rośliny jednoroczne – podkreśla Jerzy Starzyński, dyrektor firmy. – Wkrótce zadecydowaliśmy o wspólnej promocji nie tylko bylin, ale również idei zielonych miast, przyłączając się tym samym do Związku i jego inicjatyw, takich jak Wystawa „Zieleń to życie” czy dzisiejsza impreza szkółkarzy regionu południowego – dodaje pan Jerzy.

Zgromadzeni szkółkarze wystawiali się na wspólnym stoisku, bez podziału na poszczególne boksy. Taki sposób organizacji wystawców odzwierciedlał jedną ideę uczestników i panującą tam atmosferę. Rośliny zaś eksponowane były w niestandardowej konwencji. Zaprojektowane zostały bowiem ogrody pokazowe dostosowane do panujących warunków atmosferycznych bądź wymagań właścicieli ogrodów. I tak można było zapoznać się z grupą roślin zastępujących trawnik, na tereny zacienione, dla najmłodszych ogrodników czy osób poszukujących unikatowych okazów. Wyjątkowo ciekawie prezentowały się rośliny wyeksponowane na wózkach CC, które stanowiły przykład oferty handlowej do centrów ogrodniczych. Tym asortymentem szczególnie zainteresowani byli właściciele placówek detalicznych, którzy zwracali uwagę na wielkość pojemników, etykiety i aktualnie kwitnące rośliny. – Nasze wspólne działanie nie jest niczym nowym. Szkółkę prowadzę od 30 lat i odkąd pamiętam współpraca między kolegami z naszego regionu jest stale obecna – podkreśliła Maria Kosiniak-Kapusta, właścicielka Szkółki Ekobrass. – Dziś działamy razem w obrębie Związku Szkółkarzy Polskich, jak i nieformalnej grupy szkółkarzy regionu południowego.

Główną misją wystawy „Zieleń dla wszystkich” była edukacja urzędników odpowiedzialnych za zielone walory miast i gmin, a także przyszłych projektantów zieleni i firm, które już dziś startują w przetargach państwowych. Z myślą o nich w programie imprezy pojawiły się panele poświęcone: pozyskiwaniu funduszy na zakładanie i pielęgnację zieleni miejskiej; pracy przy wykorzystywaniu strony internetowej Związku Szkółkarzy Polskich; prawidłowemu doborowi roślin w przestrzeni publicznej; drzewom w krajobrazie miasta.
Specjalne szkolenie dotyczące doboru kwiatów w przestrzeni miejskiej przygotował również mgr inż. Paweł Marcinkowski z firmy Plantpol Zaborze, będącej tegorocznym gospodarzem wystawy. – Tematy seminariów zaproponowali sami uczestnicy, zaznaczając je podczas ubiegłorocznych sondaży i ankiet – wyjaśnia Jerzy Starzyński. – Sama konwencja imprezy nie została jednak zmieniona, ponieważ w opinii organizatorów, a więc wystawiających się szkółkarzy regionu południowego, pomysł i jego realizacja spełnia ich oczekiwania, a jednocześnie odpowiada zwiedzającym.

W opinii Gabriela Tomżyńskiego „Zieleń dla wszystkich” nie jest pozbawiona aspektu biznesowego. Zgromadzeni szkółkarze maja szansę tu zdobyć konkretne zamówienia jeszcze na ten sezon. – Inicjatywa ponadto ułatwia nabywcom zgromadzenie oferty kilkunastu szkółek w jednym miejscu, co wyraźnie wpływa na oszczędność czasu i ekonomikę działania. Z drugiej zaś strony praca z klientem instytucjonalnym to długotrwałe kontakty, które nierzadko owocują dopiero po kilku latach – dodaje pan Gabriel. Krzysztof Mróz, właściciel Gospodarstwa Szkółkarskiego Park – M, zwrócił uwagę na rolę wystawy i jej aspekt poznawczy. – To dobry sposób na poznanie się, wymianę spostrzeżeń i doświadczeń. Na tym etapie trudno jednak mówić o wymiernych korzyściach, ponieważ tegoroczne spotkanie jest dopiero drugim z kolei – dodaje.

Trzecia edycja już za rok. Jej gospodarzami będzie Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej, Mateusz MILCZYŃSKI. – Będzie to dla nas duże wyzwanie organizacyjne, ale z pewnością staniemy na wysokości zadania i usatysfakcjonujemy zarówno wystawców, jak i zwiedzających – stwierdził Maciej Milczyński.
 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: