Moda na samodzielne projektowanie ogrodów, bez pomocy architektów krajobrazu, zawitała na dobre również i do nas. Według danych Europejskiej Szkoły Kształcenia Korespondencyjnego w czasie ostatnich 10 lat aż trzykrotnie wzrosło zainteresowanie szkoleniami z projektowania zieleni
Jeszcze do niedawna ogród był dla Polaków miejscem, w którym uprawiano wyłącznie warzywa, zioła i sadzono kwiaty. Obecnie modne stały się kąciki wypoczynkowe, w których zachowane są równe proporcje między roślinnością, a elementami architektonicznymi. Ogród coraz częściej ma pełnić funkcję „zielonego pokoju”: użytecznego i dopasowanego do stylu życia właścicieli.
Zróżnicowany wybór elementów małej architektury, narzędzi oraz roślin powoduje, że coraz więcej osób chce samodzielnie zaplanować przestrzeń ogrodu. Jak wynika z danych ESKK, jeszcze przed dekadą zainteresowanie samodzielnym aranżowaniem zieleni było w Polsce znikome. Natomiast popularne były szkolenia ogrodnicze, których program koncentrował się na uprawie warzyw i sadownictwie. Teraz widać zupełnie odwrotną sytuację. Kursy projektowania i zakładania ogrodów są bardzo popularne. Z danych ESKK wynika, że to kobiety są liderkami w projektowaniu krajobrazu.
Ogród w miejskiej przestrzeni
Na międzynarodowych targach i wystawach prezentowane są rozwiązania, które pokazują, że modny ogród nie wymaga dużego zaangażowania i codziennej pielęgnacji. Współczesne trendy są dostosowywane do trybu życia zapracowanych mieszkańców dużych miast. Popularność ponownie zyskują gatunki roślin, które nie wymagają intensywnej opieki, a także elementy drobnej architektury: kompozycje kwiatowe umieszczone w ozdobnych donicach, stylowe meble, elementy oświetleniowe.
Coraz bardziej zauważalne jest zainteresowanie ogrodem młodszych klientów. Na sezon 2013 producenci przygotują dla nich specjalną ofertę, w której znajdą się meble ogrodowe o swobodnym designie, oryginalne, a nawet żartobliwe w formie, przede wszystkim jednak wygodne i przytulne oraz wykonane z materiałów wysokiej jakości.