30 Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE
Związek Szkółkarzy Polskich oraz Agencja Promocji Zieleni, jak co roku przygotowują jedyne w swoim rodzaju, znane i cenione w kraju i zagranicą targi ZIELEŃ TO ŻYCIE, które zagoszczą w Warszawie na przełomie sierpnia i września. Tym razem jednak organizatorzy w sposób szczególny traktują to wydarzenie, które zostało powołane równo 30 lat temu w celu popularyzacji drzew, krzewów, bylin i innych roślin, a także ogrodów i terenów zieleni. Trzydziestym urodzinom najbardziej zielonych targów w Polsce towarzyszyć będzie bogaty program branżowych spotkań i szkoleń, które mają przynieść solidną porcję informacji oraz odpowiedzi na ważkie pytania dotyczące przyszłości. Wszystko to pod hasłem „Nowe czasy, nowe wyzwania”, które stanowi kontrapunkt dla 30-letniej tradycji targów ZIELEŃ TO ŻYCIE, a zarazem dowodzi, że organizatorzy trzymają rękę na pulsie i reagują na potrzeby zmieniającego się rynku.
ZIELEŃ TO ŻYCIE – okrągła rocznica
Wystawa, która narodziła się w 1993 r. i ewoluowała w ciągu trzech dekad istnienia, obecnie nosi nazwę Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE.
30 lat można w skrócie podsumować za pomocą następujących danych: • 412 026 zwiedzających; • 123 831 profesjonalnych gości targów z 69 krajów; • 2140 wystawców z 32 krajów; • 22 edycje konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO z 243 tematami; • 7954 uczestników stacjonarnych wydarzeń towarzyszących targom – konferencji, seminariów, warsztatów; • 434 odmian zgłoszonych do Konkursu Roślin – Nowości w ciągu 15 lat jego istnienia.
ZIELEŃ TO ŻYCIE stała się na przestrzeni minionych lat czymś więcej niż tylko trzydniowym wydarzeniem. Rozwijała się i przekształcała w odpowiedzi na zmiany i potrzeby rynkowe. Obejmuje 3 obszary całorocznych działań – targi, szkolenia i wydawnictwa – wszystkie pod egidą Związku Szkółkarzy Polskich. ZIELEŃ TO ŻYCIE przybrała też postać internetowej platformy, która została uruchomiona w lipcu br., by jeszcze efektywniej integrować i rozwijać branżę.
Jest więc co świętować z okazji 30. urodzin ZtŻ. – Aby uczcić tę rocznicę, 31 sierpnia organizujemy jubileuszowy wieczór wystawców i zaproszonych gości. Ponadto, codziennie w trakcie trwania targów będziemy rozdawać rośliny pierwszym pięciuset zwiedzającym. Zastosujemy 10% rabatu dla uczestników szkoleń oraz 20% upustu na wydawnictwa zakupione na targach – informuje Joanna Filipczak, prezes Agencji Promocji Zieleni.
Trzydziesta odsłona – w liczbach
W 2023 roku spodziewane jest ponad 150 wystawców, czyli mniej więcej tylu, ilu wzięło udział w poprzedniej edycji targów ZIELEŃ TO ŻYCIE. Jak zwykle, największą grupą uczestników będą szkółkarze, którzy zaprezentują drzewa, krzewy, byliny, pnącza – stanowią około 67,5% ogółu wystawców. Kolejne działy to: „Technika, technologie i wsparcie sprzedaży” – ok. 19%, „Wyposażenie, materiały i dekoracje” – ok. 8%, „Kwiaty, rośliny doniczkowe” – ok. 2%, „Wydawnictwa” – ok. 2% , „Stowarzyszenia” – 1,5%.
Reprezentowanych będzie 9 krajów: Polska, Dania, Ekwador, Francja, Holandia, Litwa, Niemcy, Węgry, Włochy.
Organizatorzy spodziewają się ponad 10 000 odwiedzających targi, głównie gości profesjonalnych, wśród których najliczniejszymi grupami, jak w 2022 r., będą: producenci roślin (30%); architekci krajobrazu i wykonawcy terenów zieleni (22,5%); handlowcy z centrów ogrodniczych i kupcy z sieci DIY (13,5%); samorządowcy, administratorzy i inwestorzy publiczni (11%); floryści (7%).
Targi odbędą się w dotychczasowej lokalizacji – w Centrum EXPO XXI Warszawa, przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Klimat i bioróżnorodność – konferencje, ogród pokazowy
Wyzwania, o których mówi lejtmotyw tegorocznych targów ZIELEŃ TO ŻYCIE, związane są ze zmianami klimatu, a co za tym idzie – koniecznością coraz większej dbałości o różnorodność biologiczną i gospodarowanie wodą oraz stosowania technologii proekologicznych na etapie uprawy roślin czy urządzania ogrodów i terenów zieleni. Tym zagadnieniom będą poświęcone: Konferencja MOCNO ZIELONE MIASTO w drugim dniu targów – w piątek 1 września, Spotkanie TWÓRCÓW OGRODÓW – 2 września, a także ogród pokazowy, zaaranżowany przez firmę Gardenphilia, z przykładowymi bioróżnorodnymi rabatami, nowoczesnymi elementami wyposażenia korzystającego z recyklingu i ekologicznej techniki – dostępny przez cały czas trwania ZtŻ 2023.
O bioróżnorodnych rabatach i innych rozwiązaniach z dziedziny architektury krajobrazu, które idą z duchem czasu, opowie wybitny brytyjski projektant Noel Kingsbury w trakcie wykładu „Tereny zieleni przyszłości”, który otworzy 24. Konferencję Mocno Zielone Miasto. Podczas tego cenionego forum, które towarzyszy targom Zieleń to Życie od 2000 r., nie zabraknie też równie gorących tematów, jak: łąki kwietne, renaturyzacja dolin rzecznych czy zmieniająca się forma i rola ogrodów przydomowych. – Konferencja, wychodząc naprzeciw aktualnym problemom i potrzebom, przedstawi rozwiązania typu „pro natura” – w małej skali oraz z perspektywy dużych aglomeracji – zwraca uwagę Joanna Filipczak. Prelekcję z serii Green Cities (Zielone Miasto Europy), pt. „Nowe czasy, nowe wyzwania – budujemy miejski ekosystem” przedstawi doświadczony architekt krajobrazu Mirosław Sztuka.
Do współczesnych tendencji, które są wynikiem globalnych zmian, a zarazem wyzwaniem dla uczestników zielonej branży, nawiązywać będą także inne punkty programu ZtŻ – warsztaty, szkolenia, debaty. – Podkreślimy, przy okazji rolę współpracy i dialogu między wszystkimi uczestnikami „zielonych” realizacji. Zamierzamy jednocześnie bardziej zainteresować zielenią i zaktywizować architektów, urbanistów, inwestorów i developerów, którzy powinni ją traktować jako konieczny element inwestycji – zapewnia J. Filipczak.
Ważnym wątkiem, który poruszymy, będzie sensowne łączenie „betonu” i zieleni, kompromis między dwiema skrajnościami oraz unikanie przesady w podejściu do „naturalności”. Według szkółkarzy – fachowców i praktyków, którzy znakomicie znają się na roślinach i ich asortymencie – naturalność powinna pozostawać w zgodzie z kulturą ogrodniczą, uwzględniać realia mocno zmienionego krajobrazu zurbanizowanego. Przyznają oni, że są miejsca, w których sprawdzą się tylko łąki kwietne czy ogrody na dachach, ale tam, gdzie to tylko możliwe, należy sadzić krzewy i drzewa, gdyż nic nie zastąpi ich biomasy i bezcennego wpływu, jaki mają na środowisko oraz klimat.
Inne wyzwania – produkcja i handel
W pierwszym dniu targów Zieleń to Życie 2023 odbędzie się Seminarium WIEDZA DLA HANDLU I PRODUCENTÓW. Zaplanowano m.in. prelekcję dotyczącą techniki i technologii, które pomogą uporać się z problemem braków kadrowych w gospodarstwach. Podpowiedzi dla ogrodników, zwłaszcza szkółkarzy, dotyczyć będą również rozszerzania produkcji o byliny wczesnej wiosny, które pozwoliłyby ekonomicznie wykorzystać miejsce w nieogrzewanych tunelach, generując dodatkowy przychód.
W centrach ogrodniczych największym wyzwaniem jest zwiększenie liczy stałych klientów, którzy z punktu widzenia biznesu są najbardziej wartościowi. W programie seminarium znajdzie się więc prelekcja na temat rozwiązań, które powinien wdrożyć punkt sprzedaży, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom kupujących i zbudować z nimi trwałe relacje.
Wystawa roślin – różnorodna i inspirująca, z nowościami
ZIELEŃ TO ŻYCIE kojarzy się jednak przede wszystkim ze spotkaniem w jednym miejscu całej branży oraz z targami, które również odpowiadają na przemiany i nowe wyzwania rynkowe, klimatyczne, społeczne. Zawsze przy tym wyróżniają się bogatym asortymentem produktów, ich wysoką jakością i wizualną atrakcyjnością. Różnorodny dobór drzew, krzewów, bylin i pnączy, które prezentują wystawcy na swoich ekspozycjach, to znak rozpoznawczy warszawskich targów. Tej rozmaitości, ciekawych i inspirujących podpowiedzi można się spodziewać i tym razem.
Podobnie jak nowości, które budzą wyjątkowe zainteresowanie zwiedzających i innych uczestników rynku ogrodniczego. Konkurs Roślinnych Nowości, który stał się nieodłączną częścią targów Zieleń to Życie, i tym razem dostarczy emocji, pokaże 23 nowe odmiany zgłoszone do oceny przez wystawców, wyłoni zwycięzców. Będzie się działo!
Więcej szczegółów na www.zielentozycie.pl
Program targów:
Konferencja MOCNO ZIELONE MIASTO
Seminarium WIEDZA DLA HANDLU I PRODUCENTÓW
Spotkanie TWÓRCÓW OGRODÓW
Szkolenie GARDENPHILIA DESIGNER
Szkolenie FEDERACJI ARBORYSTÓW POLSKICH
Pokazy FLORYSTYCZNE WYSTAWCÓW
Ogród Pokazowy GARDENPHILIA
Premiera Szklarni BORA BORA
Strefa spotkań
Kiermasz roślin
Godziny otwarcia:
31 sierpnia (czwartek) 9.00-17.00 – dzień dla profesjonalistów
1 września (piątek) 9.00-17.00 – dzień dla profesjonalistów
2 września (sobota) 9.00-16.00 – dzień dla profesjonalistów i hobbystów