Z roku na rok wzrasta świadomość roli nawożenia jesiennego, zarówno wśród ogrodników hobbystów, jak i posiadaczy ogrodów balkonowych. Bez względu na wielkość posiadanego kawałka ziemi, ciągłość nawożenia w cyklu całorocznym jest szalenie ważna
Odpowiednio zbilansowany skład nawozów jesiennych – a dokładniej duża zawartość potasu i fosforu oraz brak lub znikoma zawartość azotu – pozwala roślinom na lepsze przygotowanie się do okresu zimowego oraz zwiększa odporność na choroby i wymarzanie.
Z całej gamy nawozów jesiennych w ubiegłym sezonie (2022) najwyższą sprzedaż odnotowaliśmy w przypadku nawozów do iglaków, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nawozy w opakowaniach do 10 kg. Znaczny spadek sprzedaży, bo aż 15% (w porównaniu z rokiem 2021), odnotowaliśmy przy nawozach uniwersalnych i do trawników. Klienci wykazywali mniejsze zainteresowanie nawozami jesiennymi w opakowaniach powyżej 10 kg.
Jeżeli w tym sezonie utrzyma się tendencja sprzedaży nawozów jesiennych z sezonu ubiegłego, będzie to bardzo dobra wiadomość. Zakładamy jednak także scenariusz spadku sprzedaży na poziomie ok. 10%. Klienci nie będą robili zapasów nawozów jesiennych, kupią tylko tyle, ile potrzebują, aby zasilić swój ogród czy trawnik.
Social media i doradztwo
Długofalowo pozytywnym aspektem jest jednak fakt rosnącej świadomości konsumentów na temat jesiennego nawożenia, a duży wpływ mają tutaj social media. Warto zamieszczać na portalach społecznościowych informacje o dostępności towarów, terminach stosowania oraz promocjach. Sprzedawcy oraz doradcy pracujący w sklepach i centrach ogrodniczych również mają swój wkład w poszerzanie wiedzy nabywców. Bezpośredni kontakt z klientem, luźna rozmowa o potrzebach nawozowych roślin sprawia, że klient czuje się zaopiekowany i chętniej kupuje polecane produkty. Dodatkowo zwiększeniu sprzedaży sprzyja dobre wyeksponowanie towaru i ciekawa aranżacja.
Czas na jesień
Okres jesienno-zimowy to w centrach ogrodniczych przede wszystkim czas porządków oraz przygotowanie się na nadejście zimy. Do ogólnych prac porządkowych klienci zaopatrują się wtedy w akcesoria ogrodnicze, tj. taczki, sekatory, sadzarki, grabie, szpadle, worki na odpady bio, wapno do bielenia drzewek. Na jaki jeszcze asortyment warto postawić w tym okresie?
Jesienią dostępne są również cebulki kwiatów, które zakwitną na wiosnę, ale także cebula i czosnek, które zimują w gruncie. Nie brakuje też roślin, które sadzimy do ogrodu lub ozdabiamy nimi donice, np. wrzosy, chryzantemy, krzewy iglaste.
Jesień jest najlepszym terminem na odpowiednie zadbanie o warzywnik. Nawozimy, wapnujemy, zasilamy obornikiem, a na koniec przekopujemy. Tak przygotowane podłoże będzie idealne pod wysiew warzyw wiosną.
Z nadejściem chłodniejszych dni na półkach sklepów i centrów ogrodniczych znajdziemy także karmniki dla ptaków, budki dla jeży oraz szeroki wybór pokarmów i mieszanek ziaren.
Jesienią w ofercie nie może zabraknąć także tkanin oraz agrowłóknin, którymi zabezpiecza się rośliny przed mrozem i wiatrem. Ten rodzaj asortymentu bardzo dobrze sprzedaje się od początku jesieni aż do końca wiosny.
Tekst: Natalia Dziedzic, Centrum Ogrodnicze Meduza