Jak wydłużyć termin płatności składek ZUS?

Większość przedsiębiorców zobowiązana jest do opłacania składek ZUS w terminie do 10 dnia każdego miesiąca. Termin ten można jednak w prosty sposób wydłużyć o kolejne 5 dni

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która opłaca składki ZUS wyłącznie za siebie, zgodnie z przepisami powinna dokonać płatności składek najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca. Przykładowo, składki ZUS za listopad powinny zostać zapłacone najpóźniej do 10 grudnia.

Często zdarza się jednak, iż w tym terminie przedsiębiorca nie dysponuje jeszcze odpowiednimi środkami na opłacenie składek albo wolałby dostępne środki przeznaczyć na co innego. Zdarza się również tak, iż 10-go dnia miesiąca przedsiębiorca nie ma jeszcze wystarczających środków, ponieważ płatności od kontrahentów otrzymuje zazwyczaj dopiero kilka dni później. Co robić w takich sytuacjach?

Okazuje się, iż istnieje bardzo prosty sposób, aby każdego miesiąca przesunąć termin płatności składek ZUS o całe 5 dni. W praktyce, doliczając weekendy, możemy zyskać w ten sposób nawet cały dodatkowy tydzień. Jak to możliwe?

ZUS wymaga opłacania składek do 10-go dnia miesiąca jedynie od osób, które opłacają składki wyłącznie za siebie, a więc od tych osób, które nie są płatnikami składek za innych ubezpieczonych. W praktyce, termin ten dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają innych osób.

W przypadku jednak gdy przedsiębiorca opłaca składki ZUS nie tylko za siebie, termin płatności składek zostaje wydłużony do 15-go dnia miesiąca. Wystarczy więc zatrudnić choć jedną osobę, aby móc opłacać składki ZUS z dłuższym terminem płatności. Nie ma przy tym znaczenia forma zatrudnienia ani kwota wynagrodzenia.

Przedsiębiorca może więc zatrudnić kogokolwiek np. na umowę zlecenie. Mało tego, osobie takiej nie musi wcale wypłacać wynagrodzenia. Umowa zlecenia może bowiem obowiązywać, ale dopóki zlecenie nie zostanie wykonane, wynagrodzenie nie jest wypłacane. W takim przypadku przedsiębiorca składa "zerowe" deklaracje rozliczeniowe za zleceniobiorcę. Formalnie jest więc płatnikiem składek również dla innej osoby. To powoduje, że termin płatności składek upływa dopiero 15 dnia miesiąca.

Obowiązek składania deklaracji za zleceniobiorcę powstaje już w momencie podpisania umowy zlecenia. W tym momencie przedsiębiorca zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Od tej chwili przedsiębiorca formalnie staje się płatnikiem składek nie tylko za siebie, ale również za zleceniobiorcę (nawet w przypadku gdy faktyczna kwota składek za zleceniobiorcę wynosi zero). Samo zlecenie nie musi zostać wykonane ani w pierwszym, ani w drugim, ani w kolejnych miesiącach obowiązywania umowy. Za wszystkie te miesiące jednak płatnik (przedsiębiorca) składa za zleceniobiorcę deklaracje rozliczeniowe z zerowymi kwotami. Jako że deklaracje te przedsiębiorca składa nie tylko za siebie, termin płatności składek upływa dopiero 15 dnia miesiąca.

 
Jaki koszt ponosi przedsiębiorca?

 Jeśli zlecenie nie zostanie wykonane, w każdym kolejnym miesiącu kwota wynagrodzenia wykazywana na deklaracjach może wynosić zero. Przedsiębiorca nie ponosi w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów.

Jedynym utrudnieniem, jakie powstaje po stronie przedsiębiorcy, są dodatkowe obowiązki administracyjne. Po pierwsze, przedsiębiorca musi zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Jest to obowiązek jednorazowy. Następnie, co miesiąc ma obowiązek składania deklaracji rozliczeniowych na drukach ZUS DRA oraz ZUS RCA.

W przypadku gdy przedsiębiorca opłaca składki ZUS wyłącznie za siebie, nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych. Wystarczy że złoży taką deklarację tylko raz, przy zakładaniu działalności gospodarczej. W kolejnych miesiącach deklaracja ta "klonuje się" w systemie ZUS i przedsiębiorca nie ma obowiązku składania jej ponownie w kolejnych okresach.

W przypadku natomiast gdy przedsiębiorca zgłosi do ubezpieczeń jeszcze inną osobę, musi co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, nawet w przypadku gdy kwoty na tych deklaracjach są w każdym miesiącu identyczne. Na pocieszenie podpowiemy, iż obecnie deklaracje te można w łatwy sposób wygenerować on-line i złożyć drogą elektroniczną.

 

Źródło: zus.pox.pl

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: