Bambusy na topie

Popularność bambusów rośnie, potwierdza to zarówno wzrost liczby naszych klientów wśród centrów ogrodniczych, jak i generowanych przez nich obrotów – mówi Wojciech Hoser. Z właścicielem Szkółek Żbikowskich rozmawiamy o odmianach bambusów, które warto wprowadzić do oferty, a także o innych ciekawych nowościach w asortymencie szkółki

 

Rozmawia: Michał Gradowski

 

Szkółki Żbikowskie jako jedno z niewielu gospodarstw szkółkarskich w Polsce prowadzą produkcję bambusów przeznaczonych do uprawy w gruncie. Czy popularność tej grupy roślin rośnie wśród konsumentów? Jak układa się współpraca szkółki z centrami ogrodniczymi?

Na przestrzeni ostatnich lat popularność bambusów wśród konsumentów systematycznie rośnie. Klienci poszukują roślin, które pozwolą uczynić ich ogród wyjątkowym i niepowtarzalnym. Bambusy znakomicie odpowiadają na tę potrzebę. Centra ogrodnicze dostrzegły już ten trend i wprowadzają bambusy do swoich ofert. Coraz częściej, poszukując źródła zaopatrzenia, trafiają do naszej szkółki, gdzie – poza dużym wyborem wysokiej jakości roślin – mogą liczyć na merytoryczne wsparcie. Nasza współpraca z centrami ogrodniczymi układa się bardzo dobrze, potwierdza to zarówno wzrost liczby klientów, jak i generowanych przez nich obrotów.

 

Okrywowe, drzewiaste, kępowe, o dużych liściach, do wnętrz – w Pana szkółce można znaleźć bardzo szeroki wybór bambusów. Które z nich sprzedają się najlepiej? Ile taksonów obejmuje cała oferta?

Aktualnie w sprzedaży liczą się przede wszystkim bambusy drzewiaste w przytłaczającej części reprezentowane przez przedstawicieli rodzaju filostachys, oraz bambusy kępowe głównie z rodzaju fargezja. Wciąż niedoceniane są bambusy okrywowe, mam jednak nadzieję, że i one w końcu zyskają sympatię miłośników ogrodów. Nasza oferta obejmuje ponad 30 taksonów bambusów, oferowanych w różnych rozmiarach, od okrywowych plejoblastów w C1,5 o wysokości 10-20 cm, po filostachysy wysokości 2-3 m w pojemnikach 18-30 litrowych.

 

Jakie odmiany i dlaczego poleciłby Pan w tym sezonie? Czy w tym roku w asortymencie szkółki znajdziemy nowości?

Wprowadzając bambusy do oferty warto trzymać się taksonów sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych. Z grupy bambusów kępowych polecam fargezję rozłożystą (Fargesia rufa) wyróżniającą się szerokim pokrojem i dużą plastycznością jeżeli chodzi o warunki świetlne. Natomiast spośród bambusów drzewiastych filostachysa Bisseta (Phyllostachys bissetii) i filostachysa złotobruzdowego formę złotopędową (Phyllostachys aureosulcata f.aureocaulis). Te dwa gatunki znakomicie się uzupełniają, biorąc pod uwagę oczekiwania klientów odnośnie do zabarwienia bambusowych pędów – pierwszy ma pędy zielone, a drugi żółte. Oczywiście staramy się sprostać oczekiwaniom rynku i wprowadzamy  nowości do naszej oferty – w tym roku są to fargezja lśniąca ‘Black Pearl’ i fargezja ‘Red Dragon’.

 

Bogata oferta szkółki nie ogranicza się jednak tylko do bambusów. Co jeszcze w niej znajdziemy? 

Specjalizujemy się także w produkcji miniaturowych wierzb szczepionych na pniu i traw ozdobnych. W obu przypadkach jest to towar produkowany głównie pod kątem centrów ogrodniczych. Nasze rośliny wyróżniają się jakością i przyciągają wzrok. Wierzby mają proste, solidne podkładki i rozkrzewione koronki. Wśród traw ozdobnych warto zwrócić uwagę na wyjątkowo okazałe sadzonki w większych pojemnikach, na przykład odmiany miskanta chinskiego sadzone do doniczek 7,5-litrowych. Od niedawna oferujemy także espaliery – drzewa owocowe prowadzone w formie żywopłotu.

 

 

Fot. Szkółki Żbikowskie

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: