„Biznes Ogrodniczy” w województwie opolskim

Opolszczyzna to najmniejsze spośród polskich województw. Choć pod względem liczby mieszkańców i ich siły nabywczej nie może równać się z innymi regionami, to jednak nastroje, jakie panują na lokalnym rynku, są bardzo pozytywne. Czy rzeczywiście branża ogrodnicza jest tutaj dostatecznie rozwinięta?

 

Tekst: Ilona Rosiak

 

Powierzchnia: 9412 km2
Liczba ludności: 1 029 894
Gęstość  zaludnienia 110 osób/km2
Główne miasto: Opole
Największe miasta w regionie: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Prudnik

 

Opolskie to już 14. województwo odwiedzone przez redakcję „Biznesu Ogrodniczego”. Podczas wizyt w tamtejszych hurtowniach, sklepach i centrach ogrodniczych właściciele placówek pytani byli o potencjał, jaki drzemie w branży ogrodniczej, wielkość rynku i kierunki jego rozwoju. Wszyscy rozmówcy zgodnie podkreślali, że biznesowa kondycja województwa jest relatywnie stabilna, głównie ze względu na chłonność rynku wynikającą z coraz większych inwestycji w utrzymanie przydomowych ogrodów. W tym regionie to właśnie popyt ma szczególny wpływ na liczbę placówek detalicznych, a także zakres oferowanych w nich produktów. Jaki jest więc klient sklepu ogrodniczego na Opolszczyźnie?

Konsumenckie postawy
Wśród bywalców ogrodniczych placówek detalicznych wskazać można standardowo zarówno właścicieli przydomowych ogrodów, jak i użytkowników ogródków działkowych. Wykazują się oni nieprzeciętną dbałością o najbliższe otoczenie i raczej zdroworozsądkowo podchodzą do kwestii relacji jakości produktu do ceny. Są skłonni sięgnąć po artykuły z wyższej półki, pod warunkiem, że sprzedawca dobrze uzasadni swoją propozycję. Szczególnie wysoce cenią sobie szeroki wybór produktów, dlatego chcąc uniknąć sytuacji, w której konsument uda się na zakupy do supermarketu, należy zadbać nie tylko o dostępność popularnych marek, ale również tych rzadziej spotykanych. Zdaniem właścicieli sklepów i centrów ogrodniczych, klient, który do nich trafia, posiada raczej zasobny portfel. Trudno tu jednak mówić o rozrzutności. Gdzie więc wydaje zarobione pieniądze?

Detal w wydaniu tradycyjnym i nowoczesnym
Handel tradycyjny, podobnie jak w całym kraju, jest tu bardzo rozdrobniony. Tworzą go małe i średnie sklepy ogrodnicze, często tylko z nazwy zaliczane do centrów. W całym województwie znajduje się jedna placówka o powierzchni 3500 m2. Resztę punktów stanowią albo małe sklepy, albo place sprzedaży roślin z dobrze wyposażonym pawilonem. Nie oznacza to jednak, że konsument nie chciałby dokonywać zakupów w nieco innych warunkach. Na przykładzie Opola, gdzie na przestrzeni pięciu lat powstały cztery markety remontowo-budowlane, stwierdzić można, że konsument jest zainteresowany nowoczesnymi obiektami. W wyniku ekspansji zachodnich sieci niektórzy detaliści musieli zamknąć swoje placówki i ustąpić pola gigantom. Ci jednak, którzy pozostali w grze, reprezentują dziś bardzo wysoki poziom. Z pewnością sklepy ogrodnicze w całym kraju mogą brać z nich przykład, głównie ze względu na uporządkowanie asortymentu, wyraźne oznaczenie działów, estetyczne aranżacje i kompetencje personelu.

Hurtownie w regionie
Liczba hurtowni w województwie opolskim, biorąc pod uwagę jego rozmiary, jest dość imponująca. Na rynku bowiem liczy się aż 7 podmiotów, spośród których 4 zlokalizowane są w samym Opolu. Co ciekawe, z ich usług nie korzystają opolskie sklepy i centra ogrodnicze. Te bowiem wolą współpracować z hurtowniami dojeżdżającymi do nich z sąsiednich województw, a więc z Wrocławia, Poznania, Tarnowa czy Katowic. Lokalne hurtownie zaopatrują zaś placówki ogrodnicze w mniejszych miejscowościach, poszerzając dystrybucję również o wiejskie sklepy przemysłowe. Niemal każda z nich ma swoich przedstawicieli handlowych, którzy dbają o rozwój rynku i podtrzymują kontakt z odbiorcami.

Charakterystyka województwa
Województwo opolskie to obszar ponad 9000 km2. Podzielone jest administracyjnie na 12 powiatów. Stolica regionu to Opole. Największym terytorialnie miastem jest Kędzierzyn-Koźle, a najludniejszym Opole. Innym większym miastem jest Nysa. Liczba mieszkańców wynosi 1 037 088, natomiast gęstość zaludnienia sięga 110 mieszkańców na kilometr kwadratowy, a urbanizacja jest na poziomie 65,5 proc. Województwo opolskie położone jest na południu Polski pomiędzy województwem dolnośląskim a województwem śląskim, sąsiaduje też z Republiką Czeską oraz z województwami łódzkim i wielkopolskim. Omawiany obszar to region typowo rolniczo-przemysłowy, gdzie rozwojowi rolnictwa sprzyjają korzystne warunki klimatyczne i glebowe. Na terenie województwa opolskiego znajduje się ponad 30 rezerwatów przyrody. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową województwo opolskie zajmuje 9. pozycję w rankingu terenów atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym.

 

Chłonny i stabilny
Mirosław Baczyński
właściciel Hurtowni Ogród w Opolu

W samym Opolu mieszczą się trzy znaczące hurtownie – Flora Praszka, Eko Natura oraz moja własna. Rynek przez wielu oceniany jest jako bardzo chłonny, dowodem na to może być współpraca sklepów z hurtowniami z Wrocławia, Poznania czy Tarnowa. Należy jednak pamiętać, że potencjał nabywczy mieszkańców Opola, których liczba wynosi 126 000, nie jest szczególnie imponujący. Mimo to jednak, z perspektywy czasu, mogę stwierdzić, iż lokalny rynek ogrodniczy rozwinął się, a my razem z nim. Sklepy i centra ogrodnicze umocniły swoją pozycję i sukcesywnie podnoszą poziom świadczonych usług, głównie z uwagi na konkurencję ze strony sieciowych marketów, nie tylko remontowo-budowlanych, ale również spożywczych, które coraz częściej włączają do oferty produkty do ogrodu. Ucierpiały na tym szczególnie małe punkty handlowe, które na przestrzeni pięciu ostatnich lat, musiały zamknąć swoją działalność. Te zaś, które nie poddały się konkurencji sieci, poszerzyły asortyment, usprawniły obsługę, wydłużyły czas pracy.
Nasza hurtownia dociera do punktów detalicznych na terenie całego województwa. Najmniejszy udział jednak mamy w samym Opolu, które w znacznie mniejszym stopniu korzysta z usług hurtowni regionalnych. Ponieważ w samym mieście nie powstają nowe placówki, swoją działalność rozwijamy, a raczej utrzymujemy na zadowalającym poziomie, pracując z detalistami w mniejszych miejscowościach województwa.

Sposób na sukces
Grzegorz Wojtas
Centrum Ogrodnicze Sasanka w Opolu

Centrum Ogrodnicze Sasanka jest stosunkowo nową placówką, która od maja 2006 roku przyciąga coraz większe rzesze klientów głównie za sprawą bogatej oferty roślin ozdobnych, pochodzących z upraw renomowanych dostawców zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich, a także z racji fachowej obsługi. Pracujemy od 1 marca do 24 grudnia, uzupełniając ofertę handlową o świadczenie usług w zakresie projektowania ogrodów i ich pielęgnacji. Wśród stałych klientów naszego centrum najczęściej spotkać można działkowców (sprawia tog lokalizacja placówki). Pod względem konkurencji opolski rynek ogrodniczy nie należy do najłatwiejszych, dlatego naszym sposobem na sukces jest doradztwo, którego profesjonalizm gwarantują wieloletnie doświadczenie w branży, a także wykształcenie ogrodnicze obsługi. Jak się okazuje, równie ważne są walory estetyczne obiektu, dlatego dbamy o częstą zmianę aranżacji i urozmaicenie oferty. 

Z pomysłem
Adam Morawski
współwłaściciel Hurtowni Ogrodniczej Eko Natura w Opolu

Konkurencja wśród hurtowni ogrodniczych jest coraz większa, dlatego, chcąc z nią skutecznie walczyć, współpracujemy nie tylko z ogólnopolskimi producentami dobrze znanych marek, ale  i z mniejszymi operatorami, również spoza województwa opolskiego. W przeciągu kilkunastu lat funkcjonowania na rynku nauczyliśmy się błyskawicznie reagować na jego potrzeby. Czasy bywały różne, ale nawet w kryzysowych sytuacjach udawało nam się realizować pomysły, które okazywały się dobrym sposobem na rozwój całego przedsiębiorstwa. Jednym z nich było zwrócenie uwagi na sklepy przemysłowe, zlokalizowane głównie w mniejszych miejscowościach oraz na obszarach wiejskich. Tam sprzedaż produktów ogrodniczych jest możliwa, pod warunkiem, że kierownikowi bądź właścicielowi takiej placówki przedstawi się odpowiednie argumenty. Problemem nie jest tu konsument, którego zaliczyć można do grona tych bogatszych, bo  wysokie poczucie estetyki i niesamowita dbałość o najbliższe otoczenie skłaniają go do coraz większych wydatków na utrzymanie ogrodu.

Kult miejsca
Bronisław Letki
właściciel sklepu ogrodniczego Dom i Ogród w Opolu

Prowadzony przeze mnie od 1989 roku sklep ogrodniczy przy ul. 1 Maja w Opolu już na stale wpisał się w mapę Opola. Obecnie jest chyba ostatnim tego typu miejscem, które może poszczycić się długą tradycją, a także licznym gronem stałych i wiernych klientów. Dzisiaj branża ogrodnicza stawia nam dużo poważniejsze wyzwania, wśród których najpoważniejszym jest zagwarantowanie coraz bardziej wymagającym konsumentom, szerokiego wyboru. Dlatego na powierzchni zaledwie 30 m2 mieści się 2500 pozycji asortymentowych. Naszą przewagą konkurencyjną nie może być więc bogata oferta bądź komfortowe warunki dokonywania zakupów, ale lokalizacja w samym centrum Opola oraz fachowa obsługa i doskonała wręcz znajomość potrzeb klientów, którzy choć na pielęgnacji ogrodów nie oszczędzają, to jednak zwracają uwagę na cenę. Rola sprzedawcy jest w tym momencie nieoceniona, ponieważ właściwa argumentacja może wpłynąć na decyzje o zakupie, szczególnie produktów z wyższej półki cenowej.

Rośliny to podstawa
Rosalba Bogatko
właścicielka Centrum Ogrodniczego Mrówka w Opolu

Z branżą ogrodniczą jesteśmy związani od 10 lat. W ciągu tej dekady klienci zdążyli się już przyzwyczaić do wysokich standardów naszego centrum, a przede wszystkim do najszerszego w Opolu wyboru roślin. Co ciekawe, wśród stałych bywalców można zaobserwować zjawisko przywiązania do konkretnego sprzedawcy, wśród których znajdują się osoby z wieloletnim stażem. Pracując z konsumentem, staramy się wsłuchiwać w jego potrzeby i w ten sposób dostosowujemy sprzedawany asortyment. Jeśli chodzi o rośliny, to trendy dyktują media, czego efektem jest rosnąca popularność roślin liściastych, bylin oraz traw ozdobnych. W doborze roślin pomagają nasi wykwalifikowani pracownicy, wśród których każdy wykazać się może wykształceniem ogrodniczym, a także odbytymi szkoleniami z zakresu obsługi klienta.

Drzemiący potencjał
Piotr Halubczak
właściciel Centrum Ogrodniczego Pracuś w Ozimku

Miejscowość, w której ulokowane jest nasze centrum ogrodnicze, liczy sobie 7000 mieszkańców, więc na pierwszy rzut oka powierzchnia 3500 m2 powinna w zupełności wystarczyć. Okazuje się jednak, że odwiedzają nas klienci z odległych o kilkadziesiąt kilometrów obszarów, ponieważ, jak zgodnie twierdzą, Pracuś jest największym centrum ogrodniczym w całym województwie opolskim. Przyjmujemy tę wiadomość z ogromną satysfakcją, ale nie spoczywamy na laurach. Nieustannie poszerzamy dostępny asortyment, dbając o jego ekspozycję i organizację całej powierzchni sprzedaży. W naszym centrum ogrodniczym funkcjonuje również imponujący dział zoologiczny, który w przyszłym roku mamy zamiar powiększyć. Myślimy o wprowadzeniu usług gastronomicznych, które z pewnością uprzyjemnią spędzany tutaj czas. Potencjał branży ogrodniczej w województwie opolskim tkwi głównie w jego mieszkańcach, bo to oni właśnie z wielką starannością i pieczołowitością dbają o najbliższe otoczenie. Wielu z nich pracuje za granicą i tam też poszerza swoje horyzonty, a także czerpie inspiracje związane z zagospodarowaniem przydomowej przestrzeni.

Zmieniające się trendy
Dominik Pikos
właściciel Plantacji Świerku Srebrnego w Zawadzie k. Opola

Plantacja świerku srebrnego prowadzona jest od 17 lat. Obecnie areał uprawy wynosi ponad 33 ha i znajdują się na nim choinki o wysokościach 60-400 cm przeznaczone zarówno na drzewka cięte, jak i do pojemników. Na przestrzeni lat zmieniły się upodobania klientów, co można zaobserwować, bacznie analizując zamówienia naszych odbiorców hurtowych. Od 6 lat zauważalny jest wzrost sprzedaży drzewek w pojemniku o wysokości 150 cm, gdzie wcześniej prym wiodły choinki ok. 100-centymetrowe. Zaopatrujemy dużą ilość sklepów i centrów ogrodniczych w rejonie opolskim, jednak wśród naszych odbiorców znajdują się także sklepy i hurtownicy z całej Polski oraz odbiorcy z Niemiec, Holandii, Ukrainy i Czech. Z satysfakcją obserwujemy wzrost zainteresowania żywą choinką, która mocno wypiera sztuczną. Ma na to wpływ wzrost świadomości odbiorców o dodatnim działaniu na zdrowie olejków eterycznych, które uwalnia drzewko. Ogromne znaczenie ma tutaj również aspekt ekologiczny.

 

Atuty województwa:

–  położenie na głównych krajowych i europejskich szlakach komunikacyjnych i
transportowych (autostrada A 4),
– doskonały dostęp do żeglugi śródlądowej dzięki Odrze oraz kanałowi Gliwice-
Kędzierzyn Koźle (port w Kędzierzynie jest największym portem śródlądowym w
Polsce),
–  dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, w tym dostęp do Internetu
(województwo należy pod tym względem do przodujących w kraju),
– obecność uczelni wyższych,
– bogate zasoby dla przemysłu mineralnego – możliwość specjalizacji w sektorach
wspierających przemysł budowlany,
– wielokulturowość mieszkańców województwa, z czego wynika ich tolerancja i otwartość
na napływ kapitału zagranicznego, dodatkowo cechę tę wzmacnia przynależność Opolszczyzny do euroregionów Pradziad i Śląsk

Wybrane sklepy i centra ogrodnicze:
Centrum Ogrodnicze, ul. Opolska 61, Zawadzkie
Centrum Ogrodnicze Sasanka, ul. Kurpiowska 13, Opole
Centrum Ogrodnicze Wingert, ul. Prudnicka, Krapkowice
Centrum Ogrodnicze s.c., ul. Drzymały 4, Olesno
Centrum Ogrodnicze Agrola, ul. Wrocławska, Opole
Centrum Ogrodnicze Jolanta Piekorz, ul. Opolska 115, Dobrzeń Mały
Centrum Ogrodnicze Twój Ogród, ul. Oleska, Zawada
Sklep Ogrodniczy Dom i Ogród, ul. 1 Maja 39, Opole
Centrum Ogrodnicze Mrówka, ul. Częstochowska 39, Opole
Centrum Ogrodnicze Zielono Mi, ul. Domańskiego 71, Opole
Centrum Ogrodnicze Pracuś, Schodnia k. Ozimka
Centrum Ogrodnicze Rippel, ul. Piastowska 89, Kędzierzyn-Koźle
Sklep Ogrodniczy MAK, ul. Łokietka 1, Brzeg
Centrum Rolno-Ogrodnicze, ul. Dworcowa 27a, Głogówek
Sklep „Ogrodnik”, ul. Moniuszki 21, Głubczyce
Centrum Ogrodnicze Furs Ogrody, ul. Krakowska 23, Grodków
Sklep Ogrodniczy „Agro-Centrum”, ul. Pułaskiego 2, Nysa

Wybrane hurtownie ogrodnicze:
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Hortus, ul. Wolności 8, Czarnowąsy
Hurtownia Ogrodnicza Ogród, ul. Luboszycka 19 a, Opole
Hurtownia Ogrodnicza Eko Natura, ul. Wspólna 9, Opole
Hurtownia Ogrodnicza Flora, ul. Kopernika 15, Praszka

Szkółki zrzeszone w Związku Szkółkarzy Polskich:
KULAS Szkółka Drzew i Krzewów
MYKITA i SZYMAŃSKI Szkółka Roślin Ozdobnych
SMOLIN Jerzy Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: