Cebulki kwiatowe tulipanów

Głównej przyczyny tego zjawiska właściciele centrów ogrodniczych upatrują w ogromnej liczbie odmian i łatwości uprawy tych pięknych kwiatów

 

Tekst: Anna Walczak

 

Należące do rodziny liliowatych tulipany to rośliny cebulowe zimujące w gruncie lub wykopywane i sadzone corocznie. Różnorodność odmian i barw sprawia, że są znane i cenione zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Ponieważ nie są roślinami wymagającymi, poleca się je nawet początkującym ogrodnikom.

 

Sprzedaż jutro i dziś
Na polskim rynku dostępne są tulipany sprowadzane przez hurtowników z krajów Unii Europejskiej, wśród których dominują cebule holenderskie. Z drugiej zaś strony duży udział w rynku mają rodzimi producenci, którzy mogą się poszczycić równie silnie rozwiniętym działem eksportu. Na uwagę zasługuje fakt, iż w ciągu ostatnich kilku lat nie zanotowano drastycznych wahań cen. – Z naszego doświadczenia wynika, że klienci coraz częściej poszukują cebulek rozmnażanych w kraju, których popularność związana jest z łatwością w uprawie, a także z lepszym przystosowaniem do warunków atmosferyczno-glebowych w porównaniu z odmianami holenderskimi – zapewnia Kamil Kaliński, specjalista ds. marketingu firmy Polan Sp. z o.o. – Atrakcyjność tulipanów i rozpowszechniająca się moda na uprawianie własnych ogrodów pozwalają przewidywać stabilny, lecz powolny wzrost sprzedaży – dodaje.

 

Cena i jakość
– Cebule tulipanów najlepiej rotują od połowy sierpnia do końca października – mówi Monika Kapitan, kierownik biura sprzedaży w Centrum Ogrodniczym Hortorus w Warszawie. Te dobrej jakości powinny być twarde, bez śladów uszkodzeń czy gnicia. Klienci są świadomi, że rozmiar cebulek przekłada się na wielkość kwiatów. – Sprzedaż na polskim rynku na przełomie 20 lat zmieniła się diametralnie. Na początku lat 90. sprzedać można było praktycznie każdą cebulkę tulipana, niezależnie od jej jakości – przekonuje Wojciech Bartnicki, przedstawiciel handlowy firmy Bruno Nebelung. – Teraz klienci coraz częściej na pierwszym miejscu stawiają jakość, a nie cenę. Wynika to z faktu, iż cebulki dobrej jakości są raptem kilka lub kilkanaście groszy droższe – dodaje.

 

Zapewnić odpowiednie warunki ekspozycji
– Centrum ogrodnicze powinno zadbać przede wszystkim o odpowiednie warunki przechowywania cebul – mówi Bogdan Królik, właściciel hurtowni i gospodarstwa ogrodniczego. – Ważne, by znajdowały się one w suchym pomieszczeniu, o temperaturze 20 °C. Pozwoli to zapobiec rozwojowi chorób i pleśni, a także sprawi, że przydatność cebul do sadzenia będzie o wiele dłuższa – uzupełnia. – Cebule muszą też mieć stały dostęp do powietrza – zapewnia Monika Kapitan. – Planując przestrzeń ekspozycyjną dla cebul tulipanów, należy zwrócić uwagę, by nie były one narażone na przeciągi, które nadmiernie wysuszają rośliny – dodaje.

 

Luzem i pakowane, czyli kapersy i showboksy
– W centrach ogrodniczych w Polsce najlepiej sprzedają się cebulki luzem, eksponowane w kartonach ze zdjęciem – mówi Wojciech Bartnicki. – Bardzo wygodne zarówno dla właścicieli centrów ogrodniczych, jak i dla kupujących są pięciokomorowe showboksy oraz jednokomorowe rackboksy, które sprzedaż pojedynczych sztuk tulipanów czynią czytelną, a ich zakup intuicyjnym – zapewnia Bogdan Królik. Jednym z możliwych rozwiązań jest sprzedaż tulipanów w tzw. kapersach, czyli woreczkach z kilkoma bądź kilkunastoma cebulami, opatrzonymi etykietą ze zdjęciem i opisem rośliny. – Nasze centrum prowadzi sprzedaż cebulek w kapersach – mówi Monika Kapitan. – Najlepiej wyeksponować je, zawieszając na specjalnie przygotowanych przez producentów stojakach. Powinny one stać w widocznym dla klientów miejscu – dodaje rozmówczyni. Takie rozwiązanie sprzyja centrom o małej powierzchni handlowej. – Kolejną zaletą kapersów jest to, że nie trzeba kupować po 100 cebulek z jednej odmiany, a co za tym idzie, można zapewnić klientowi dużo większą gamę cebul w mniejszej ilości – zauważa Wojciech Bartnicki. – Ogranicza to czas spędzany przez pracowników na pakowaniu cebulek luzem w woreczek i opisywaniu ich dla klienta – dodaje. Na rynkach zachodnich praktycznie odchodzi się od sprzedaży cebul luzem. Cebule pakowane w kapersy będą dominować na rynku polskim w przyszłości – prognozuje rozmówca.

 

 

 

 

Ekskluzywna przyjaźń holendersko-polska
Bogdan Królik
właściciel gospodarstwa i hurtowni ogrodniczej

Największą popularnością cieszą się tulipany z grupy Triumph. Jest to najszersza, najbardziej rozpoznawalna grupa. Wśród niej wyróżnić należy kilka ekskluzywnych holenderskich odmian, mam na myśli wyhodowane przez Jana Ligtharta tulipany, które otrzymały polską nazwę. Wyróżnić należy kwiat Jana Pawła II, Pięknej Polki, Mikołaja Kopernika czy Marii Kaczyńskiej. Charakteryzują się one wyjątkowym bogactwem kształtów i barw. Są bardzo odporne na choroby grzybowe, niskie temperatury oraz nagłe zmiany pogodowe.

 

Popularne gatunki w atrakcyjnych opakowaniach
Krzysztof
Czajkowski
starszy przedstawiciel
handlowy firmy CNOS-Garden

Tulipany to najpopularniejsze kwiaty wiosenne, wysadzane na jesień, w bardzo dużej liczbie odmian. Do najpopularniejszych gatunków zaliczyć należy tulipany papuzie, strzępiaste ze względu na kształt kielicha, botaniczne (na skalniaki), apeldorny ze względu na wielkość. Klienci najchętniej sięgają po tulipany luzem. Coraz częściej jednak decydują się na atrakcyjnie opakowane i opisane cebule w kapersach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: