Laureaci nagrody GreenCities

DANIA ZDOBYWCĄ NAGRODY GREEN CITIES EUROPE 2023

7 listopada w Brukseli odbyła się ceremonia Green Cities Europe Award 2023. W starciu o najwyższą lokatę rywalizowało 13 projektów z 13 krajów Europy. To właśnie Dania zdobyła główną nagrodę za projekt „Basecamp Lyngby”. Francja i Holandia zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. W ceremonii wzięło udział kilku członków Parlamentu Europejskiego.

DANIA

Zwycięski projekt na przedmieściach Kopenhagi to nietypowo zaprojektowany kompleks mieszkalny dla studentów i seniorów. 15-osobowe międzynarodowe jury ekspertów szczególnie pozytywnie oceniło spójność architektury budynku i jego otoczenia: „To bardzo imponujące podejście do projektowania architektury i krajobrazu w harmonii ze środowiskiem”. Funkcja społeczna projektu również została oceniona wysoko, bo dzięki tej realizacji mieszkańcy – studenci i seniorzy – mają dużo przestrzeni, którą mogą wykorzystać do spotkań i integracji. Niemal wszyscy członkowie jury zwrócili uwagę na bioróżnorodność, w tym wykorzystanie rodzimych nasadzeń jako jeden z największych atutów inwestycji.

FRANCJA

Francja zdobyła drugą nagrodę za koncepcję przebudowy w dzielnicy Montreynaud w Saint Etienne, dzięki któremu społecznie ubogi obszar przeszedł prawdziwą zieloną transformację: „Projekt stanowi doskonały przykład przekształcania betonowych hałd w mieście w przestrzenie mieszkalne, które przywracają miasto mieszkańcom”. Jurorzy zwrócili uwagę nie tylko na walory społeczne realizacji, ale także ekonomiczne i proklimatyczne.

HOLANDIA

Na trzecim miejscu uplasowała się Holandia z realizacją z Utrechtu, gdzie ogromny węzeł komunikacyjny został wpleciony w zieloną tkankę parku miejskiego. Ta sieć połączeń pomiędzy przestrzeniami o różnych funkcjach pokazuje, że w mieście możliwe jest współistnienie fauny, flory i człowieka. „Demontując bariery narzucone przez trasy szybkiego ruchu, zastąpiono je przestrzeniami przyjaznymi dla pieszych i inspirowanymi naturą”. Adaptacja do zmian klimatu, wartość ekonomiczna i turystyczna to kolejne punkty, które przekonały jury do przyznania wysokiej punktacji.

Jak podkreślają członkowie komisji, wszystkie pozostałe projekty zgłoszone do konkursu uzyskały wysokie noty i zasługują na uznanie jako przykłady dobrych praktyk w zakresie projektowania przestrzeni publicznych.   W składzie jurorskim znaleźli się przedstawiciele wszystkich 13 krajów oraz delegaci ELCA (European Landscape Contractors Association) i IFLA (International Federation of Landscape Architects).

INSPIRACJA DLA zielonych MIAST

Każdego roku nagroda Green Cities Europe wyróżnia wybitne projekty zieleni we wszystkich miastach Europy. Celem konkursu jest promowanie inspirujących realizacji, które wykorzystują potencjał roślin do walki  ze zmianami klimatu, utratą różnorodności biologicznej oraz do działań na rzecz umacniania więzi społecznych i podtrzymywania lokalnej tożsamości.  

O kampanii Green Cities Europe

Nagroda Green Cities Europe Award to inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Szkółkarskiego (ENA)  i organizacji szkółkarskich zrzeszonych w międzynarodowym programie Green Cities Europe. W ramach tego programu 13 krajów europejskich współpracuje, by promować wartość zieleni w środowisku miejskim.  Do grona krajów zaangażowanych w kampanię należą: Belgia, Bułgaria, Dania, Niemcy, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Holandia i Szwecja.

REKLAMA

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: